Miért vesznek az emberek a parjukkal lakást?
Rengetegszer olvasom itt is hogy mindenkinek az a nagy célja, hogy egyszer albérletből saját lakásba költözzön. ( Nekem is hasonló a cél)
Kérdezem én, ha a saját lakás mindenkinek ekkora célja, miért olyan hülye mégis valaki hogy talál egy part magának és azzal vesz lakást? Minek? A nagyon nem lesz a sajatod, de a teljes pénzt se tudod kivenni belőle..
Tudnak esetleg olyanok írni akik másik emberrel vettek lakást? Proballak megérteni titeket.
22/L
#81: igen, 50 évesen krva boldoggá fog tenni, hogy új kocsid van, meg a legujabb iphone-od miközben az összes normális volt barátod a családjával van elfoglalva.
Szelfizgethetsz majd a sorstárs lelki nyomorékokkal valami nyugdijas csoportos nyaraláson.
Nem olvastam el a válaszok nagy részét, de amit olvastam, az nagyon más irányból közelített, ezért leírom ezt is.
A közgáz egyetemen befektetésekből azt tanultuk, hogy a jó portfólió, ami egyenletesen van elosztva (vagyis mondjuk nincs lakásod, hanem ingatlan befektetési alapokban van tulajdonod és mellette albérletben laksz, hacsak nem vagy olyan gazdag, hogy mondjuk a vagyonod max 10%-a érjen egy lakást, főleg, ha az a lakás és a kereseted is azonos országhoz kötődik).
Tehát az, hogy ennyien ingatlant akarnak venni nem egy racionális döntés befektetési szempontból, inkább az motiválja, hogy nagy fokú stabilitást ad pl. gyerekvállaláshoz vagy nyugdíjhoz, mert azon túl, hogy nem jól szabályozott az albérleti piac, ha épp nem hoz sokat a befektetésed, akkor is kevésbé kell eladni az ingatlant, amiben laksz, mint a részvényt, amiből ki kell fizetned az albit.
Ebből a szempontból logikus döntés, hogyha belemész egy ingatlan vásárlásába, akkor legalább nem egyedül teszed (pl. egyedül vennél egy 45 milliós lakás, együtt vesztek 70 millióért, amiből a tied csak 35 millió).
Amúgy ha másik irányból nézed, akkor az utóbbi évek hitelei kifejezetten kedveztek a lakásvételnek.
Mi pl. 3%-os hitelre vettünk lakást, így 40 millióra a törlesztő havi 160 ezer forint. Ennél a bérleti díja több lenne egy három szobás kertes lakásnak. Ha befektettük volna az önerőt, akkor sem kamatozott volna az önerőnk túl sokat, a lakás többet fog érni néhány év múlva (már most 5-6 millióval többet ér, mint amiért vettük).
Miután kifizettük ezt az ingatlant, tervezünk (szintén nem befektetési szempontból racionális okok miatt és valószínűleg egy befektetési tanácsadó lebeszélne róla), venni még egy ingatlant.
Ez nagyjából 6-12 év a jelenlegi helyzet miatt, meg a gyerekek miatt kissé bizonytalanul. De feltehetően előbb tudjuk megvalósítani a második lakás vásárlását (mi aránylag pici lakást vettünk), mintha albérletben élnénk és úgy várnánk, hogy összejöjjön 1-1 lakás.
Ami házasság esetén ugyanúgy közös vagyon, ha közös bevételből van. Ráadásul plusz előny, hogy így lehet egy kisebb és egy nagyobb lakás is, amiből a nagyobb lakásban elférsz a gyerekekkel, a kicsit meg ki tudod adni. Ha mindketten vesztek egy-egy 3 szobás lakást 50 milláért, akkor egyikben sem fértek el két gyerekkel.
Ha vesztek egy 70 meg egy 35 milliós lakást, akkor a 70 milliósban valószínűleg azért elfértek 4-en.
Szóval az érzelmi töltet alatt ez amúgy egy teljesen racionális pénzügyi döntés is.
Én egyedül vettem (30/L), és a párommal együtt költöztem bele, ő is külön szeretne ingatlant venni.
Azért menetközben jól jött volna a közösködés, a felújítás egy vagyon volt, és mivel csak az enyém, az utolsó szögig fizettem.
Nekem saját újépítésű van 95 m2, de csak 2 szobás.
Így, ha lesz páron, esetleg gyerek, és kicsi lesz nekünk, akkor sem fogom eladni. Inkább kiadom albérletbe, ami bőben fedezi majd a mostani ház hitelét.
1. verzió még egy építése: Csak az önerőt kell összeszedni megint. A mostanihoz 4 évbe került, a következőhöz részemről lassabb lenne a gyűjtés, de ha ketten vagyunk 5-6 év alatt tuti meg lenne a pénz. Bár ez is elmélet mert nagyban függ attól mit dolgozik az elméletben létező feleség :))))
2. verzió: ha nem is nőjük ki a családiházat, akkor is szeretnék mellé egy min 1,5 szobás lakást.
Ha halálig együtt maradunk a gyerek-/eknek biztosítva a jövője, ha válunk akkor sincs pánik, mert van 2 ingatlan.
Ami biztos a 2. ingatlan biztosan közös lesz várhatóan 50-50%-ban!
Miért?
Nálunk is ez a terv. Nekem egy saját, neki egy saját, mindkettő kiadva albérletbe, és egy közös, ami ténylegesen 50%-ban vonja maga után az anyagiakat. Önerőben, hiteltörlesztésben, mindenben.
lol. Miaz hogy "nőtől"?
Én is nő vagyok, van lakásom, bérem, keresetem, két diplomám, tudod, jég hátán is. Miféle diszkrimináció ez?
Nem nőtől, hanem dolgozó felnőtt embertől.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!