Hazaköltözés esetén ti melyik 3 megyeszékhelyet ajánlanátok/választanátok a 18 közül? (Budapest kizárva!)
Szempontok: a földrajzi adottságok nem játszanak szerepet a döntésben, tehát az, hogy pl. "szép a környéke" nem érdekelnek.
Ami érdekel: Milyen a közbiztonság, köztisztaság, milyen az oktatás színvonala, milyen a gazdasági fejlettség, milyenek a perspektívák, milyen az oktatás színvonala (ovitól az egyetemig), milyenek a sportolási lehetőségek, milyen az eú ellátás színvonala (esetleg magánklinika?)milyen az úthálózat, a tömegközlekedés, milyen a kvalifikált munkaerő-igény (IT, SSC, kutatás, fejlesztés stb) milyenek a lakhatási költségek, milyenek a település távlati tervei, milyen a perspektíva? A politikai hovatartozás nem érdekel!
Személyes tapasztalatokra vagyok kíváncsi, nem vélelmezésekre.
És még valami:
Hihetetlen, hogy mennyire nem váltják vissza a göngyölegeket!
Egy pár üvegtípuson kívül mindegyik megy a kukába (jobb esetben a szelektívbe)! Érthetetlen, hogy pl. a befőttes üvegek, boros üvegek, ásványvizes PET palackok, colás és sörös dobozok tonnaszám mennek a szemébe (rosszabb esetben el vannak hajigálva!).
Ez feltűnően negatív az egész országra nézve!
#111
A munkámból kifolyólag több európai országban éltem rövidebb-hosszabb ideig és amiket felsoroltál, sehol nem váltják vissza. Szelektíve gyűjtik, ahogy nálunk is van (lenne!) rá lehetőség az utolsó eldugott kis faluban is, csak az emberek ehhez nálunk még nem eléggé környezettudatosak.
Nyaralónak használt lakóházunk van az ország egyik legeldugottabb helyén, mégis 2 hetente jönnek házhoz a műanyagért és a Tetra Pak (ez a neve?) csomagolóanyagokért. Az összes többihez szelektív konténerek állnak rendelkezésre.
Erről megy ezerrel a propaganda is, de aki tojik bele, az tojik bele, egyelőre ennyit lehet tenni!
112- Köszönöm az észrevételed!
Bár a 111-es bejegyzésem sem illik a kérdés alaptémájába, de a kételyek eloszlatása végett: a göngyöleg visszaváltás itt Norvégiában hibátlanul működik! Nagyon röviden leírom, mint követendő példát:
Ha egy boltban bármit vásárolsz (cola, sör, víz, befőtt, bor stb.) mérettől függetlenül 1-NOK-kal automatikusan többet fizetsz (kb. 36 HUF)!
Ezeket ha kiittad, elfogyasztottad, akkor visszaviheted a minden üzlet előterében található automatába, ahol 2 lehetőséged van: vagy kérsz a visszaváltásról egy blokkot, amit persze levásárolhatsz a boltban, vagy (egy meghatározott célú) adományba helyezed. Erről is kapsz egy blokkot, hogy köszönik, meg a te pénzeddel együtt már ennyi és ennyi korona jött össze. Ezeket az adományblokkokat adóbevallásnál leírhatod az adóalapból.
Ennek azért van jelentősége, mert ugyan Debrecenben is egyes helyeken van gép, amelyik az alumínium-dobozokat visszaveszi, de 3 Ft/db-ért nem tolonganak, és sokaknak meg nem "illendő" ilyenekkel foglalkozni. (A norvég megoldás ezt akarja elkerülni.) Itt csak az import tömény italok, a minőségi (import) borok üvegbetéteit nem veszik vissza, azok mennek a szelektív gyűjtőbe! Én ezt így látom.
De elnézést, nem szeretném elterelni a fő témáról a figyelmet.
Nézd: Norvégia Európa egyik leggazdagabb országa! Ez lépten-nyomon tetten érhető, szinte mindenben. Magyarország meg közel sincs ahhoz a kategóriához.
Magyarországon is van minden - csak nem mindenki által elérhető áron...
Amikor a költözés mellett döntöttünk, akkor számításba vettük ezeket a szempontokat is; nagy meglepetés nem ért! Szokatlan ugyan a forint ilyen hektikus ingadozása, de ennek inkább haszonélvezői mint károsultjai vagyunk. A két ország közti különbség meglehetősen szembeötlő.
Bergen területre is és lakosságra is közel akkora mint Debrecen. Teljesen emberi léptékű, jó infrastruktúrával rendelkező város, életminőséget tekintve nem sok a különbség. Sok dolog előtt értetlenül állunk: pl. Bergenben a villamosokon az utas maga kezeli az ajtót, így csak az nyílik, amelyikre szükség van, a többi zárva marad. Debrecenben a mínusz 20 fokban is az összes ajtó minden megállóban teljesen kinyílik, és az összes meleg megy a szabadba. Eddig még senki nem tudott értelmes választ adni erre az ostobaságra. (ráadásul az egyéni nyitók Debrecenben is fel vannak szerelve!) A szomszédaink elképesztően kedvesek, és sokat segítettek az adminisztrációk útvesztőiben elboldogulni! Mert az biztos, hogy minden normális mértéket meghalad az adminisztráció bármihez kezd az ember! Sajnos kifogtuk a Covid időszakot. Az oltásokat rendre megkaptuk, semmi bajunk nem volt! A fürdők szenzációsak (Hajdúszoboszló, és a többi megyei fürdő is!). Várjuk a színházak nyitását. A repülőtér aranyat ér számunkra, már repültünk innen, és ha a Müncheni járat is visszajön, akkor minden rendben lesz megint. Egyelőre nem bántuk meg a költözést.
"Bergenben a villamosokon az utas maga kezeli az ajtót, így csak az nyílik, amelyikre szükség van, a többi zárva marad"
Időnként Budapesten is, de kiszámíthatatlan, hogy mikor. Viszont tisztára idegesítő, amikor tele van a kezem csomagokkal, hogy még azt a hülye gombot is nekem kell megnyomnom, amikor megáll a villamos, ahelyett, hogy a sofőr nyitná ki az ajtót, hsizen nyilván látja, hogy ott állok előtte, és az ő keze nincs is tele. Ráadásul így tovább is tart - aztán meg alig kezdek el felfelé mászni a villamosra vagy buszra, már csörög, hogy siessek, és ha olyan kedve van, még rám is csukja az ajtót!...
Szekszard, mert ez van legkozelebb a szulofalumhoz, de csak mert megyeszekhelyek kozul lehet valasztani :D. Amugy termeszetesen oda koltoznek ahol felnottem.
Ha senki csalad, rokon, barat, ismeros nem lenne Magyarorszagon akkor talan Gyorbe mennek. A nyugati regio jobb mint a keleti, az tuti.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!