Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A legtöbb ateista tisztában...

A legtöbb ateista tisztában van azzal, hogy mire mond nemet?

Figyelt kérdés

Sokszor előfordult már - akár itt az oldalon is - , hogy azt tapasztaltam, hogy Istennel, az Egyházzal szemben olyan dolgokat hoznak fel, amiket az Egyház sem ismer el.

Pl. 6000 éves a világegyetem vagy mindent elhiszünk és úgy teszünk, ahogy a Bibliában le van írva.

Nem tudom eldönteni, hogy ez most a többség vagy inkább a hangos kisebbség.



2015. júl. 21. 17:13
1 2 3 4 5 6 7
 51/61 anonim ***** válasza:
54%

ceri, bár a kérdés nem a biblia és a rabszolgaság viszonyára vonatkozott, mégis kifejtem kicsit bővebben.


A rabszolgaságra vonatkozó szabályok az ószövetségben vannak legnagyobbrészt, ez igaz. Viszont a 3. században amikor összeültek megbeszélni, hogy mi legyen benne a Bibliában és mi nem, akkor az ószövetséget is kanonizálták, azt is elfogadták a részének, szemben mondjuk pl. a Tamás-Evangéliummal. Mondhatod azt, hogy az Ószövetség nem számít ezért meg azért meg amazért, de ezzel nem engem hiteltelenítesz, hanem magadat (hiszen az Ó- és az Újszövetség együttesen alkotja a Bibliát), illetve azokat, akik eldöntötték, hogy mit kell belevenni (pedig ők jóformán az összes keresztény egyház tanítása szerint "megihletett" vagy valami hasonló állapotban voltak).


A rabszolgaságról szóló bibliai részleteket itt találod:

[link]

Ezek után persze mondhatod azt, hogy a Biblia nem támogatja a rabszolgaságot, de ezzel csak az alábbi esetek egyikét támasztod alá:

1) Nem ismered a Bibliát.

2) Súlyos szövegértési problémáid vannak.

3) Bár látod azt, hogy a Biblia mit mond eredetileg, mivel ez mára meglehetősen khm. kellemetlen, tudatos erőfeszítést (hozzáteszem: eléggé nagy erőfeszítést) teszel azért, hogy letagadd a valóságot, magad előtt is.

2015. júl. 24. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/61 anonim ***** válasza:
54%

Kiegészítések:


A biblia tényleg fontos mint irodalmi mű, és tényleg hasznos lehet a történelem megértése szempontjából. De a baj az, hogy a 21. században még léteznek olyan emberek, akik erre akarják alapozni az életüket, és sajnos erre akarnák alapozni az egész társadalmat is.


Azt meg egy percig nem mondtam, hogy az ókorban nem volt elterjedt a rabszolgaság. A biblia akkor lett volna lenyűgöző, ha bármiben előrébb mutat a koránál. Sajnos nem sikerült neki. Ez egy zavarbaejtően egyszerű erkölcsi kérdés, és mivel sikerült - a kor szellemének megfelelően - hibás választ adni rá, az egyetlen dolog, amire tudok következtetni, hogy a kor emberei írták, mindenféle végtelen bölcsesség segítsége/sugallmazása nélkül.

(Csak zárójelesen jegyzem meg, hogy akkor is hasonlóan le lennék nyűgözve, ha a biblia tartalmazná a pí (matematikai konstans) értékét 500 tizedesjegy pontossággal. A pí értéke benne van ugyan, de kerek 3-nak adja meg, ami a korhoz képest se lenyűgöző (az ókori egyiptomiak 3 és 1/7-del közelítették, ami két tizedesjeggyel pontosabb))

2015. júl. 24. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 53/61 ceri ***** válasza:

"A depresszióval kezeltek száma pedig a rendszerváltás óta egyre növekszik. Nem mondom, hogy ennek az egyetlen oka a kiegyensúlyozatlan lelki élet, de igencsak megfontolandó."


Hát fontolgasd, de ez elég tág fogalom, hogy kiegyensúlyozatlan lelki élet, ráadásul annak is oka van.

Megmondom én mi az emberek baja, aztán vagy igazat adsz vagy nem. Tehát.

Nagy reményekkel indultunk a kapitalizmusba. Szinte mindenki ezt várta -jön a szabadság és a jólét! Persze nem mindenki volt nagyon optimista, de azért ha lassan is, de mindenki a nyugati életszínvonalhoz való közeledést, felzárkózást remélt.

Ehelyett mi lett? A szocik szétlopták elkorrumpálták a nemzeti vagyont, leépítették az állami támogatásokat, szociális segélyeket. Munkahelyek milliói szűntek meg, az árak nyugatiak lettek, a fizetések meg maradtak keletiek. Bedobták az embereket a mély vízbe, de olyan körülmények között, ami felért azzal, mintha kezük, lábuk össze lenne kötözve. Közben a globalizmus is világ szerte tért hódított, mára már tombol és rombol mint a pestis. Átlag becsületes munkával csak nyomorogni lehet, csalónak korruptnak meg nem mindenki alkalmas vagy a helyzeténél vagy a lelkiismereténél fogva, illetve félelemből. Mert a kisember lebukik.

No ettől a remény, várakozás és a valóság közötti kontraszttól vannak olyan sokan megzakkanva, hogy lógatják az orrukat jártukban-keltükben. Én is ezt érzem, tudom mit éreznek, én is ezt éreztem, mert akkor voltam fiatal. Átéltem, csak nekem talán előbb leesett a tantusz, kiléptem a mókuskerékből már vagy másfél évtizede. De átérzem és el tudom képzelni, meg látom is, hogy embereknek mit kell küzdeni, csak azért, hogy másnapra újratermeljék a munkaerejüket -tehát a semmiért- vagy azért, hogy a gyerekük tudjon enni. A puszta létükért küzdenek, megfosztva szinte minden örömtől -színház, koncert, nyaralás, stb, stb. Rabszolgák, vagy éhen halnak, kilakoltatják családostul. Mire fel éreznék jól magukat? Egyáltalán érdemes ezért élni?

2015. júl. 24. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 54/61 anonim ***** válasza:

"A depresszióval kezeltek száma pedig a rendszerváltás óta egyre növekszik."


Mivel a legtöbb depressziós embert nem kezelték. Még ma sem kezelik a többségüket, csak jóval többet mint akkor.


"Meg is lehet nézni pl. az ezotéria, az okkultizmus milyen népszerű lett. Véleményem szerint ezek csak ideiglenesen képesek kielégíteni az emberek ilyen irányú igényeit, és többet ártanak, mint használnak."


Ezek azért olyan népszerűek, mert jól tudnak alkalmazkodni. A kereszténység merev, így csak információ hiányos környezetben tud létezni. Meg lehet nézni a történetét: töretlen maradt, amíg a papok érthetetlenül prédikáltak. Amint jött a köznyelvű Biblia, elterjedt a reformáció. Aztán mikor végre elterjedt az írástudás, a kereszténység elkezdett hanyatlani. És most, az információ korában teljesen szétesik.

Az ezotéria ellenben lényegében dezinformáció, így jól tud létezni egy információban gazdag környezetben. Ők nem titkolni próbálják azt hogy mekkora hülyeséget beszélnek, mint pl a keresztények, hanem inkább túltelítik a híveiket információval.

Abban egyet kell értenem, hogy többet ártanak mint amennyit használnak. Sajnos az ezotéria ad otthont a homeopátiának, oltásellenességnek, meg a többi hasonlóan veszélyes humbugnak is, így jelenleg sokkal veszélyesebb, mint a hagyományos vallások (talán az iszlámot kivéve)

2015. júl. 24. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/61 ceri ***** válasza:

59 %-os !


"...Mondhatod azt, hogy az Ószövetség nem számít ezért meg azért meg amazért, de ezzel nem engem hiteltelenítesz, hanem magadat (hiszen az Ó- és az Újszövetség együttesen alkotja a Bibliát..."


Sajnos! Szóval persze már megint szándékosan félremagyarázod amit mondtam. A rabszolgatartást társadalmi szinten művelték már Jézus előtt is évezredek óta. Utána is nagyon sokáig. Pl a minta demokrácia Usa-ban még 150 éve is. Mi magyarok meg szinte sosem tartottunk rabszolgát.

Az ószövetség persze, hogy rasszista -mi más is lehetne? Az a nép most is rasszista. Ettől függetlenül az egyházat felelőssé tenni a rabszolgaságért, nevetséges. Kb annyira, mintha 1 szoci szavazóra ráfognám, hogy ő lopta szét az országot a rendszerváltás környékén.

Angolul meg nem tudok elég jól, van szép magyar nyelvünk, ez 1 magyar nyelvű oldal, Az ószövöt meg utálom ahogy van látni is, egyszer is elég volt belőle. De ha egy horrort linkeltél volna be azt sem nézném meg. De mindettől függetlenül semmi újat nem mondtál, én pedig, csak annyit, hogy még a rabszolgaság okán is az egyházat emlegetni baromság. A végén még kiderül, hogy Isten vezette be a világ teremtése előtt. Az Amerikaiak meg azért alkalmaztak rabszolgákat, mert vallásosak voltak. Csak könyörgöm, más vallásos nemzetek is voltak és ott nem voltak rabszolgák.

2015. júl. 24. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 56/61 ceri ***** válasza:

"de ezzel nem engem hiteltelenítesz, hanem magadat (hiszen az Ó- és az Újszövetség együttesen alkotja a Bibliát..."


Szóval én vagyok a Biblia , vagy csak én írtam? Vagy én szerkesztettem egybe a 2 részt?

Vagy miért?

2015. júl. 24. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 57/61 anonim ***** válasza:

Nem az egyházat emlegetem a rabszolgaság kapcsán.


A rabszolgaságot azért hoztam fel, mert szerintem ez egyértelműen kimutatható pontja a könyvnek, ahol bebizonyosodott az alkalmatlansága az útmutatás szerepére. Felül lett bírálva. Ha meg egyszer felülbíráltad, akkor meg megnyitottad az útját annak, hogy a te döntésed győzedelmeskedjen, függetlenül attól, ami a könyvben van. Én csak a +1 lépésre buzdítanálak, hogy hagyd el a könyvet, mert könnyen félrevezethet más kérdésekben is, amik ha csak rád lennének bízva (a könyv befolyása nélkül, csak az eszedre/szívedre hallgatva), akkor egész más választ kaphatnának. Ennyi.


Mellesleg ha azt vesszük, a vallás is csak tényszerű állításokat tesz a világ működéséről. És egyre több okunk van ezeket az állításokat egyre több okunk van helytelennek feltételezni.


A baj nem is annyira a vallásotok tanaival van, hanem azzal, hogy egyre látványosabban rossz indokok miatt akarjátok ezeket követni.

2015. júl. 24. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 58/61 ceri ***** válasza:

Én semmi könyvet nem követek. Ha követnék is, akkor sem mások értelmezése szerint.

Ennél a meghamisított irománynál, meg vannak sokkal összeszedettebb és ráadásul emberközelibb filozófiák is. Szval a Bibliáról sok jót nem tudok mondani, de azt mondom, hogy valakinek még ez is hasznára válhat, mint ahogy a vallás is. Olyan dolog ez, amikor az ember annak is örül ha Harry Pottert lát olvasni valaki, aki előtte analfabéta volt.

Szval van baj a Bibliával és a vallásokkal épp elég, csak speciel "azt" nem tartottam jogosnak.

És olyan embert sem láttam akit a vallás gonoszabbá tett volna -persze voltak ilyenek látszók a történelemben, de ezt most nem feszegetem, mert hosszú és szintén nem téma. Olyat viszont sokat láttam akik a vallásuk miatt jobb emberek voltak, mint különben lettek volna. Az emberi viselkedésnek vannak olyan aljas megnyilvánulásai, amire vallásosnál nem láttam példát, ateistánál viszont elég sokat. És ez nem abszolút szám -mert ugye az ateisták sokkal többen vannak- hanem arányaiban. Hogy közöttük nincs gyilkos, rabló, pedofil, sorolhatnám, azt a vallásnak tulajdonítom. Ellentétben itt sokakkal, én azt állítom, hogy a vallástól kevésbé gonosz a világ, mint lenne nélküle. Még ha csak olyan szinten is tart vissza embereket, mint a börtön fenyegetése, az is hasznos lenne.

Ha valaki attól tud jobb lenni, mert le van neki írva a 10 parancsolatban -még ha meg is szegi néha jelentéktelen ügyekben- akkor legyen attól jobb. Az is hasznos.

2015. júl. 24. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 59/61 anonim ***** válasza:

Szerintem a vallásnak jobbító ereje csak a kifejezetten buta ÉS nagyon rossz társadalmi közegből származó embereknél van. Ugyanakkor az a véleményem, hogy vallás nélkül is lehet valaki kiegyensúlyozott és tisztességes.


Amúgy meg következetesen racionális válaszokat kellene adnunk mindenre, és ezt a gondolkodást kellene tanítani a következő generációnak is.

Lássunk egy igazán érdekes példát: a prostitúciót.

Ez egy olyan szolgáltatásfajta, amit én nem veszek igénybe, mert erkölcstelen.

A pap szerint "erkölcstelen", mert Isten ezt meg azt mondta. Jézus sír, amikor te elmész qrvázni. De ez nem érv, ez baromság. És ha ezt tanítod, az lesz a vége, hogy az emberek rendszeresen elmennek qrvázni, és náhány utána meggyónja és mond pár miatyánkot és bánkódik a gyengesége fölött, a többi annyit se.

Szerintem (és igyekszek a lehető legobjektívebben szemlélni ezt a kérdést is, mint bármi mást) azért erkölcstelen, mert egy olyan iparágat üzemeltet, ami jóformán a jellegéből adódó sajátosságok miatt gyakorlatilag elkerülhetetlenül az emberi szenvedésre épül, rengeteg különböző szinten (persze ebből is többszáz oldalas tanulmányt lehetne írni, itt csak a lényeg van kiragadva.) És azzal, hogy én nem mentem el qrvázni, egy kicsit jobbá tettem a világot, azzal, hogy nem járultam hozzá, hogy egy kicsit rosszabbá váljon (tisztában vagyok azzal, hogy csak egy ember vagyok a 7 000 000 000-ból, úgyhogy a változás minimális). A cselekedetek következményeivel kapcsolatos mély tudatosság és megfelelő szociális érzékenység szerintem az áttörések igazi motorja. (V.ö. a rabszolgaság is azért szűnt meg, mert a rabszolgatartókat megérintette a rabszolgáik szenvedése, és nem azért, ami a bibliába volt írva).


Amellett szerintem a vallás egy globális probléma. Ha más miatt nem is, azért mindenképpen, mert iszonyatos széthúzó erőt tud produkálni, és sajnos van egy bizonyos vallás, ami társadalmilag és kulturálisan a 7. század szintjén maradt meg, de rendelkezik/rendelkezhet a 21. század technológiájával.

[link]

2015. júl. 24. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 60/61 anonim ***** válasza:

A társadalom nagy része olyan értelemben buta emberekből áll, hogy nem olvasnak filozófiát, nem gondolkodnak mélyebben el a dolgokon, hanem mennek a többség után. Nézik a tévét, és főleg onnan találnak maguknak példaképet. Akik látszólag sikeresek, azokat követik. Nekik az erkölcsös szó csak annyit jelent, hogy annak kell látszani. Sokan azt mondják, csak jót nevetnek a Való Világon, meg az Éjjel-nappal Budapesten, de az igazság az, hogy egy idő után elkezdik követni azokat a viselkedési mintákat.

A kommunisták régen azt tanították, hogy a vallást azért találták ki a papok, hogy irányítsák a népet.

Annyiból ez igaz, hogy a népet erkölcsileg tényleg irányítani kell(ene), különben olyan mint egy ide-oda sodródó birkanyáj. Az más kérdés, hogy ebben a vallások mennyire eredményesek, nyilván az embereknek mindig csábítóbb lesz a rövid távú boldogulás.

2015. júl. 30. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!