Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Meggyőznél arról, hogy a...

Meggyőznél arról, hogy a buddhizmus nem azok vallása, akik hárítják a felelősséget?

Figyelt kérdés

Ismertem buddhista hitű embereket. Kivétel nélkül az jellemezte őket, hogy arra hivatkoztak:

csak a változás állandó,

az ember szabad akarattal rendelkezik,

előbb-utóbb, valamelyik életben tökéletesedünk, megvilágosodunk.


De ezeknek az embereknek az életmódja arra mutatott, hogy hárítanak mindenféle elköteleződést, felelősséget. Egyikük teherbe ejtett egy ismerős lányt, és egyből le is lépett, a szabad akaratra hivatkozva.

Másikuk a húgom udvarlója volt. Mikor a húgom megmondta neki, hogy szűz, lelépett, mert az "élet folyamatos tanulás", és a testvérem "nem akar tanulni"...

A harmadik a szeretetről értekezik, de úgy tudja fikázni azokat, akiknek jobb munkája, több pénze van, hogy csak úgy röpködnek a káromkodások.

A negyedik az én párom volt, és "az érzelmek állandóan változnak" alapon hagyott ott minden előzetes jelzés nélkül.


Nem csak kibúvó ez a hit? Ismertek olyat, akinek a buddhizmusa nem zárja ki a felelősségteljes párkapcsolatot?


2012. okt. 13. 15:31
1 2 3 4 5 6 7
 41/69 A kérdező kommentje:

Köszönöm, ez informatív volt.

A karma és a szabad akarat kapcsolatáról írnál még? "Meg van írva" vagy "mi írjuk magunknak"?

2012. okt. 26. 20:32
 42/69 anonim ***** válasza:
Mi írjuk magunknak. Minden tettnek következménye van, de ezt nem úgy kell érteni h ha valakitől elloptál egy tízezrest, akkor következő életedben ő is ellop tőled egy tízezrest. Csupán a tettedhez hasonló dolog fog veled történni. A szabad akarat pedig olyan h szabadon tehetsz bármit a világban, de annak a következményeit is te vállalod.
2012. okt. 26. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/69 A kérdező kommentje:
Értem. Tehát a saját tetteink befolyásolják a további sorsunkat e felfogás szerint, és nem a karmánk?
2012. okt. 26. 20:49
 44/69 anonim ***** válasza:

De az pont a karma. A tett=ok, amiből okozat lesz, ez a karma. A tetteid karmát hoznak létre, ami a következő életedre terjed ki.

Amiket ebben az életedben éltél/élsz át az is karma, aminek az okait az előző életedben halmoztad fel.

2012. okt. 26. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/69 anonim ***** válasza:

A kérdezőnek és az utolsónak is igaza van. Csak(szerintem) nem tudjátok,hogy egyszerre van mindkettőtöknek igaza.

A létezés,a fizikai lét,az öntudatra ébredés valódi természete határtalan gyönyör. Nem kell megszabadulni tőle,mint egy nyűgként. Ezt akkor tapasztaltam,amikor mély altatásból felébresztettek és akkor mikor láttam az érzelmet a csecsemőm arcán,hogy ő van (kb 8 hetes volt) és nagyon boldog volt tőle!!

Ugyanakkor fontos a távolságtartó Nirvána állapot elérése. De szerintem ezt testben kell megélni.Ez ajándék,nem átok. És ez a jelen, a többi csak fikció.

(a dühös feleség voltam). Azért ez jó tapasztalat is,mert ebből a helyzetből azt is látom,hogy a békességvágy is csak egy illúzió,habos süti,Amit nehéz elhagyni,mert túlságosan kellemes.Miért gondoljuk az,hogy az örökkévalónak szeretetteljesnek,békésnek kell lennie. Ezek is csak fogalmak. Inkább az egység van meg, a negatív és pozitív egyaránt, a düh, és vagy,a béke egyaránt,ami fölött mindig kék az ég. de,ha eltűnik a felhő,akkor eltűnik az ég is!!!!!(?)Gabi

2012. okt. 26. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/69 anonim ***** válasza:
Nem azért,de még ilyen okosat nem írtam (ne irigyeljétek tőlem az ajnározást) s ami a legfontosabb egy vallásból sem idéztem,hanem teljesen eredeti,megrágott és kiköpött valóság-legalábbis az enyém.gabi
2012. okt. 26. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/69 A kérdező kommentje:

"testben kell megélni" - Gabi, egyetértek, pontosabban én úgy vélem, hogy nem lehet elhatárolódni a testtől (és itt nem csak a testi vágyra mint a szerelem egyik komponensére gondolok). Véleményem szerint az egységet a lélek, a szellem és a test alkotja, egyik sem hagyható figyelmen kívül.


A párom például gyakran hozakodott elő ezzel a "vágyaktól meg kell szabadulni" szöveggel. Úgy éreztem, lenéz azért, mert ölelek, csókolok, szerelmes szavakat mondok. Szerinte ezekben az emberi dolgokban semmi vonzó nincs, hanem a mélyebb értelmeket kell keresni, és megszabadulni az ilyen undorító kötődésektől, mint a kapcsolat. Bár őt az élet mint olyan nem vonzotta.


Amit nem értek: miért ne lehetne mély, megtisztító egy társkapcsolat? Miért leépítendő? Aki nagyon keresi a Nagy Dolgokat, mintha gyakran észre sem venné, ami megadatik, mert nincs elég magasztosan csomagolva. Nem Nirvánát ígér, csak egy ember hűségét. Nem gondolom, hogy magasabb spirituális szinten álló ember lenne, aki egy csókot alantasabbnak gondol egy szellem megjelenésénél (ő ilyen volt).


Kiroru: a "nem belegabalyodni semmibe" pedig annak a srácnak volt az érve, aki a teherbe esett barátnőjét otthagyta. Ő is a "jelennek élt". Más kérdés, hogy ezek szerint nem tartózkodott a szextől - csak magasról tett arra, milyen következményekkel jár ez a partnere számára.

2012. okt. 26. 21:56
 48/69 anonim ***** válasza:

erre csak azt tudom neked mondani h ugyan én is a jelennek élek, de az ő helyében figyelembe vennék másokat egy ilyen helyzetben. Ezzel azt akarom mondani h mindenki másképp gondolkodik.

De te ezeket a dolgokat tényleg nem tudod megérteni így. A buddhizmus nem arra van kitalálva h buddhista pasikat szedjünk össze és kóstolgassuk h milyen az egyik és milyen a másik, ez nem jó, az meg hátha tökéletes.

2012. okt. 26. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/69 A kérdező kommentje:

Ebben igazad van. Azért vetettem fel azonban a témát, mert ezeknek az embereknek a viselkedése háborított fel legjobban eddigi életem során, és a hitük volt bennük közös. Ez nem jelenti, hogy a hitet okolnám, mert biztosan van ellenpélda is. Az empátia meg nyilván nem vallásfüggő.


A pszichológiát elismerik a buddhisták mint tudományt?

2012. okt. 26. 22:11
 50/69 anonim ***** válasza:

Kérdező!

Azt vettem észre,hogy bizonytalan vagy önmagadban,pedig tök jófej lehetsz! Neked,ha a buddhizmus tetszik,értelmezd saját magad.Azt tegyél rá,ha más más gondol ugyanarról. A buddhizmus olyan köntös,ami sok mindenre ráhúzható.

"Lépkedj az úton együtt a fénnyel, a biztos vezérrel végig utadon!" Ezt egyszer nekem írták emlékbe. Szerintem neked is hasznos lesz.

2012. okt. 27. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!