Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Meggyőznél arról, hogy a...

Meggyőznél arról, hogy a buddhizmus nem azok vallása, akik hárítják a felelősséget?

Figyelt kérdés

Ismertem buddhista hitű embereket. Kivétel nélkül az jellemezte őket, hogy arra hivatkoztak:

csak a változás állandó,

az ember szabad akarattal rendelkezik,

előbb-utóbb, valamelyik életben tökéletesedünk, megvilágosodunk.


De ezeknek az embereknek az életmódja arra mutatott, hogy hárítanak mindenféle elköteleződést, felelősséget. Egyikük teherbe ejtett egy ismerős lányt, és egyből le is lépett, a szabad akaratra hivatkozva.

Másikuk a húgom udvarlója volt. Mikor a húgom megmondta neki, hogy szűz, lelépett, mert az "élet folyamatos tanulás", és a testvérem "nem akar tanulni"...

A harmadik a szeretetről értekezik, de úgy tudja fikázni azokat, akiknek jobb munkája, több pénze van, hogy csak úgy röpködnek a káromkodások.

A negyedik az én párom volt, és "az érzelmek állandóan változnak" alapon hagyott ott minden előzetes jelzés nélkül.


Nem csak kibúvó ez a hit? Ismertek olyat, akinek a buddhizmusa nem zárja ki a felelősségteljes párkapcsolatot?


2012. okt. 13. 15:31
1 2 3 4 5 6 7
 21/69 anonim ***** válasza:
Visszatérve a kérdező eredeti problémájára egy ötlet! Miért hagyod,hogy lukat beszéljenek a hasadba. Csináld azt,mint ő tette, tegyél valami nagyon kellemetlen dolgot neki,ami ellen nem tud védekezni és utána mond neki: ez a te problémád,valószínűleg nem vagy eléggé megvilágosodva,hogy fájdalmat érzel! legyél férfi, ha másért nem a húgod miatt!
2012. okt. 24. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/69 A kérdező kommentje:

Utolsó: nem vagyok bosszúálló típus, viszont abban igazad van, hogy hagyom, hogy lyukat beszéljenek a hasamba. Úgy vagyok vele, hogy mindenkit végighallgatok, mindenki szempontjaiba belehelyezem magam. Ezért páran már kihasználtak olyanok, akik fütyültek a mások érdekeire, gondolataira.


Azt vettem észre, ezeknek a buddhistáknak, akiket ismertem - annak vallották magukat, de lehet, hogy az általatok említett irányzatokat követték, mit tudom én, engem nem érdekelt annyira - , csípőből van válaszuk mindenre. Ha következetlenséget veszek észre a szóáradatban, és felvetem, akkor erőszakos vagyok és "nem törekszem megértésre".


Az itt írt gondolatok mindenesetre összeszedettebbnek tűnnek.


A húgom udvarlóját nem osztottam ki, megtette ő maga, ez egy éve volt. A srác hívogatja azóta is, de elküldi a fenébe. Szerintem jól teszi.


A páromról pedig én nem akarok többet hallani, inkább legyek nirvánamentes, de nekem ez nem megy, hogy egyik nap szép szavak és vágy, másnap pedig arra hivatkozással, hogy "minden változik" , lepattintjuk a másikat, és utána még ő a szemét, hogy nem érzi ezt tisztességesnek. Ha valóban ez a nirvána és ez a "vágyaktól megszabadulás" útja, elég sok becsapottnak vélt szerelmes keresztezheti a buddhisták útját...


Az elsőként említett srác pedig, aki teherbe ejtett egy ismerős lányt, továbbra is hirdeti a hitét a közösségi oldalakon, mindig van barátnője. A lány pedig az abortusz óta nem talált magára.


Én úgy gondolom, hogy aki más emberekre tekintet nélkül "ül a maga tengerpartján, ahol süt a nap", és tesz rá, másból mit vált ki az, amit tesz, mond, az nem nirvánát ért el, hanem súlyosan személyiségzavaros.

2012. okt. 24. 15:52
 23/69 anonim ***** válasza:
23%

Figyi, soha ne hasonlítsd a Gyémánt Út buddhistákat a Nirvánához. Te a Gyémánt Út, vagy a Karma Kagyü követőit ismerted meg. Ők teljesen más fajták. Az eredeti buddhizmus a Nirvánára törekszik, és az eredeti buddhizmus nem a Gyémánt Út, nem a Karma Kagyü, sőt nem is a tibeti buddhizmus, egyeltalán. Az a Théraváda, másnéven Hínajána, másnéven Kis Szekér, Kis Út. Az törekszik a Nirvánára.

A Gyémánt Utasok meg a Karma Kagyüsök, és a tibeti buddhizmus összes követője egy "megvilágosodás" szerű extázist keres, ami nem más mint tévút. A Buddha nem is azt tanította h a saját tudatunkkal foglalkozzunk és abba merüljünk el, és azzal azonosítsuk magunkat, hanem azt tanította h az összes halmazt engedjünk el, köztük a tudatot is, mert az is egy léthalmaz. A tudat folyamatosan változó, és nem állandó dolog, míg a tibeti buddhizmus követői a saját tudatukkal vannak elfoglalva (saját személyükkel) és a tudatot ragadják meg. Így persze h megmarad bennük a hatalmas egoizmus, amit még esetleg tovább is növelnek. A tudatot el kellene engedniük és nem ragaszkodniuk hozzá, és nem azzal kéne azonosulniuk. A tudat felett van a Nirvána. Ők viszont a tudatnál ragadnak le. Ezt nevezik valami "megvilágosodás" élménynek, holott ez tévút.

Nem megfelelő tanításaik vannak ennek az irányzatnak, és te ennek a hamis irányzatnak a követőit ismerted meg.

Azok, akiket Te megismertél, azok azt a tévutat követik, ami vakvágányra visz. Ők nem igazi buddhisták, hanem egy hamis út követői, és ezért persze a viselkedésük is olyan, mint amilyennek Te leírtad őket. Ez teljesen érthető, nem csodálom. Mint írtam, őbennük sok az egoizmus. A Gyémánt Utat, és a Karma Kagyüt általában EGOISTA emberek keresik fel. Azért, mert ezek az egoistább embereknek könnyebben követhetőek, és könnyebben gyakorolhatóbbak mint az eredeti buddhizmus. Mert az eredeti buddhizmusban több a szabály, és az erkölcsösség. A Gyémánt Utasok viszont nem élnek szabályokkal. Azt mondják, nekik nincsenek dogmáik. Holott Buddha szabályokat adott a szerzeteseknek, és a világi gyakorlóknak is.

Még egy kis érdekesség a Gyémánt Útról és társairól: A Tibeti buddhizmus olyan meditációkat is használ, sőt, javarészt olyan meditációkat használ, amik során külömböző Buddhákat jelenítenek meg maguknak csukott szemmel a gyakorlók, és közben mantrákat mondanak. Ez a folyamat erősen cseszegeti az agynak azt a részét, ami a hallucinációkért, téveszmékért felelős. Beleturkálnak a saját agyukba a meditációk során, és később SOK GYÉMÁNT ÚT KÖVETŐ TÉVESZMÉS ÉS BUGGYANT LESZ. Ez nagyon is így van, akárki akármit mond. Nem szeretnék kibeszélni senkit, de ismerek olyat, aki a Gyémánt Utat követi és volt téveszméje, amit elmesélt nekem. Azon kívül én is régebben a Gyémánt Utat követtem egy ideig, és fülcsengéseim lettek tőle, és hallucinációim voltak teljesen éber állapotban. Ez egy téves, veszélyes út, ami igazából többet árt, mint segít. És akkor ezek után, és a tévtanításaik után csoda h ilyenek a Gyémánt Út gyakorlók? Szerintem marhára nem csoda.

Nézd, én azt tanácsolom Neked, h ne állj le ilyen alakokkal a jövőben. Kerüld el az ilyen Gyémánt Útról, Karma Kagyüről, Tibeti buddhizmusról regélő alakokat. Persze, vannak közöttük akik még normálisak, és kedvesek, de sajnos ők vannak köztük kevesebben szerintem. Az eredeti buddhizmus a Kis Út, vagy Théraváda, Kis Szekér, ahogy tetszik. Ők teljesen mások, elhiheted nekem. Na ők azok, akik a Nirvánát érik el, és nem egy álomvilágot téveszmélnek.

2012. okt. 24. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/69 A kérdező kommentje:

Na igen. Hallucinációkról is beszámolt az egyikük, rendszeresen megjelennek a halottak, és ő segít nekik, vagy segítenek neki. Nekem ez nem vallás, hanem mentális betegség. Belőlem nem áhítatot vált ki, hanem rémületet. Meg is kaptam, hogy felszínes materialista vagyok, nem érzem át, amit kellene.


Azt írod, Kiroru, hogy az eredeti vallásban több a szabály és az erkölcsösség. Ez mit jelent?


Nem vagyok materialista, viszont kerülöm az olyan eszméket, amelyeknél látható, hogy valaki csak azért hisz bennük, mert az emberi kapcsolatait nem tudja építeni (és persze nem is akarja, hiszen a víziókban könnyebb elmerülni, mint más emberek felé nyitni). Valami oka csak van, hogy ennyi buddhista közelébe sodor az élet, még ha nem is igazán azok.


Egyáltalán: mennyire követel tudatosságot, önkontrollt ez a vallás? Ha szabad akaratot hirdet és a tudat fölé emelkedést, milyen szerepe van a többi embernek az egyén életében, azon kívül, hogy megfigyeli őket?

2012. okt. 24. 20:12
 25/69 A kérdező kommentje:
Ja és amin még jót röhögtem magamban, az az, hogy mindegyik ember, akit említettem, LÁJKOLTA A FACEBOOKON A DALAI LÁMÁT. :)
2012. okt. 24. 20:17
 26/69 anonim ***** válasza:

Az az alak, akiről írtál már súlyos téveszmés lehet.


"Azt írod, Kiroru, hogy az eredeti vallásban több a szabály és az erkölcsösség. Ez mit jelent?" - Azt jelenti h a Buddha szabályokat adott a szerzeteseknek és a világi gyakorlóknak is. A világiaknak öt, vagy nyolc szabályt adott, amiből valaki ötöt, valaki nyolcat valósít meg. Kinek hogy.

Az alap öt:

ne ölj, és ne buzdíts ilyesmire senkit.

Ne lopj és ne buzdíts rá senkit.

Ne hazudj és ne vegyél rá senkit a hazudásra.

Ne fogyassz bodító szereket és ne vegyél rá senkit.

Tartózkodj a szexuális érintkezéstől, de ha erre képtelen vagy akkor ne vess szemet más párjára, és ne akard elcsavarni a fejét.


És a többi három, amit ha jól tudom, nem muszáj betartani ha nem akarod:

ne egyél éjjel, a nem megfelelő időben

ne viselj virágfüzéreket és illatszereket

A földön vesd meg az ágyad, vagy gyékényen aludj.


Mennyire követel tudatosságot és önkontrollt a buddhizmus? Hát nagyon. Mivel a fentieket is csak úgy lehet betartani. És a meditációhoz is éles figyelem kell. Mindig tartani kell a kapcsolatot azzal ami történik, és mindig ébernek kell maradni.


"milyen szerepe van a többi embernek az egyén életében, azon kívül, hogy megfigyeli őket?" Az igazi buddhista olyan h akikkel kapcsolatba kerül, próbál velük szeretettel bánni, és az ő akaratukat is figyelembe venni, nem csak mindig a sajátját. Kerüli a konfliktusokat, de ha mégis adódik konfliktus, akkor megpróbál kompromisszumot kötni, és békésen megbeszélni a dolgokat, h végül egyességre jussanak. Akik viszont ártalmasak lennének rá, akik rosszat akarnak neki azokat elkerüli. Mivel a jó barátok az ember jó oldalát erősítik. A rossz barátok meg az ember rossz oldalát erősítik. De attól még h ha ki is kerüli azokat, akik veszéllyel lennének rá, mindenkit szeret, legalábbis próbál, mert tudatában van h mindenkinek vannak pozitív oldalai. Ezért vannak nálunk olyanok is h másoknak jókat kívánunk gondolatban, akár ellenség, akár barát.


Igen, valószínűleg megvan az oka annak h ennyi buddhista mellé sodor az élet, még ha nem is igazi buddhisták, és még ha nincsenek is velük jó élményeid. De ha belegondolsz, most már vannak a buddhistákkal kapcsolatban jó élményeid, nem igaz? :) Hiszen megtudtad az igazságot azokról, akikkel eddig találkoztál, megtudtad h ők egy tévutat követnek, szóval mostantól azt is tudod h jobb ha nem keresed az ilyenek társaságát. :)

2012. okt. 24. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/69 anonim ***** válasza:

Te nagyon benéztél kérdező. Egy engem is nagyon csúnyán átvert egy buddhista srác. kettő a tengerpartos dolgot meg úgy értettem,hogy míg harcolsz,szenvedsz,örülsz a mindennapi életben,addig annak is tudatában vagy,hogy a "felhők mögött mindig süt a nap".

A bosszúállásnak titulált dolog,meg nem az. Egyszerűen volt az életemnek olyan szakasza,amikor is csak ugy tudtam megvédeni magam,amikor hasonlóan keményen "visszavágtam",mint az illető.Nem is egyszer. Nem volt más út,nem jött be sem a keresztény sem a buddhista maszlag a szeretetről. Viszont az eredménye nagyon, pozitív lett.Azóta minden ok. köztünk.

2012. okt. 24. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/69 anonim ***** válasza:

Egyébként én is ismerek megkattant embereket. Én otthagytam őket,mert sznob egoisták -egy-két kivétel.

A megkattantak közé tartozik az én volt férjem. Sajnálom őt,jobbat érdemelt volna.

2012. okt. 24. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/69 A kérdező kommentje:

Én visszavágok egy darabig, míg értelmét látom, hogy lesz valami kompromisszum. Ezeknél a buddhistáknál azonban azt láttam, hogy bármit mondok, ott az a ködös hivatkozási alapa szabad akaratról meg a reinkarnációról.


Aztán mikor már túlzásnak tűnik, amit az illető csinál, akkor inkább minden kapcsolatot elvágok vele. Mintha csak ez az egy "üdv" lenne, aki pedig olyan dolgokkal jön, mint szerelem, szex vagy felelősség, az földhözragadt.


A tengerpartos mondatot ebben a formában már közelebb érzem magamhoz.:)


Valóban érdekes, hogy néha visszájára fordul a szeretetről szóló - ahogy írod - "maszlag". Főleg éretlen, önállótlan személyiségeknél eredményez visszaélést, neveletlen kamaszként viselkedik az ilyen felnőtt is, ha minden lépését ráhagyják. Nekem a kemény visszavágás még nem megy.

2012. okt. 24. 22:11
 30/69 A kérdező kommentje:
Kiroru, köszönöm a magyarázatokat. Viszont még mindig nem értem, miért tartja kívánatosnak a szexuális érintkezéstől való tartózkodást ez a hit. A szerelem csak szellemi és lelki síkú volna?
2012. okt. 24. 22:13
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!