Azt hallom, hogy az iszlám szerint csak az embernek van szabad akarata, egy macskának például nincs. Ez nem cáfolható tudományosan?
De mi az hogy egy opció?
A keresztény országokban pedig nagyon sok helyre nem mehetsz be bikiniben. Ez ugyanolyan kényszerítés mint hogy nem mehetsz be pólóban csak te nem fogod fel hogy a saját értékrended próbálod normának beállítani.
"De mi az hogy egy opció?"
Ez:
1. Xy dolgot nem viselhetsz, de bármi mást igen.
2. Semmi mást nem viselhetsz, csak XY dolgot.
"És ahogy mondtam ha nem mehetsz be valahova bikiniben az ugyanolyan tiltás mint hogy nem mehetsz be pólóban"
Nem, hiszen ez az első opció. A második mondat logikája a probléma forrása, és az első létezése nem legitimálja ez utóbbit. Tehát?
1. Xy dolgot nem viselhetsz, de bármi mást igen.
2. Semmi mást nem viselhetsz, csak XY dolgot.
Komolyan nem látsz különbséget a kettő között?
"Meséld el mi a különbség aközött hogy nem mehetsz be valahova bikiniben és hogy nem mehetsz be pólóba valahova."
Nem ezek közt van a különbség, ez a már korábban említett hamis dilemmád.
A tudománynak nem sok beleszólása van a szabad akarat kérdésébe.
A neurotudományok és a pszichológia területén, a szabad akarat biológiai és kognitív alapjait vizsgálja. Kérdéseket vet fel például azzal kapcsolatban, hogy a döntéshozatal során agyi folyamatok mennyire befolyásolják választásainkat, és hogy ezek a folyamatok tudatosan irányítottak-e. Kísérletek és kutatások vizsgálják, hogy az agy milyen mértékben működik "automatikusan", és hogy a tudatosság hogyan kapcsolódik a döntéshozatalhoz.
A szabad akarat kapcsán az igazi megfejtést a filozófiai igyekszik elérni.
A filozófiában a szabad akarat kérdése a cselekvési szabadság, a morális felelősség és a determinizmus problémájával kapcsolatos. Filozófusok, mint például René Descartes, David Hume, és modern gondolkodók is vitatkoztak arról, hogy létezik-e valódi szabad akarat, vagy minden cselekedetünk előre meghatározott. A filozófiai diskurzusban különböző megközelítések, például a libertarianizmus (a szabad akarat létezése), a determinizmus (minden esemény előre meghatározott) és a kompabilizmus (a szabad akarat és a determinizmus együttesen is létezhet) szerepelnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!