Mi okuk van még az embereknek a 21. században, hogy higgyenek isten(ek)ben?
"A tudomány jelen állása szerint kell hogy legyen egy teremtő felsőbb hatalom."
. Ezt állítja a tudományos konszenzus?
"Aztán, tény hogy a vallásos emberek összetartanak, közösséget alkotnak, védik egymást. Ez nem mondható el az ateizmusról."
. Ezért jött létre annyi egyház? A vallási csoportok ütközése Írországban, Indiában stb. nem erre utal, de beszélhetünk a muszlim terroristákról is, vagy hogy hová vezetett a valláspótlékként működő kommunista személyi kultuszok.
"Ez alapján mondhatjuk hogy az ateizmus egy evolúciós zsákutca."
. Tehát az ateizmus genetikai mutáció eredménye? Erről hol olvashatnék bővebben?
Egy az Isten.
Ki meri azt mondani, hogy nincs?
"Ezt állítja a tudományos konszenzus?"
Nem nehéz belátni hogy így van, de tudományos körökben még az ateizmus a divat.
"Ezért jött létre annyi egyház? A vallási csoportok ütközése Írországban, Indiában stb. nem erre utal, de beszélhetünk a muszlim terroristákról is, vagy hogy hová vezetett a valláspótlékként működő kommunista személyi kultuszok."
Egy adott valláson vagy legalább is irányzaton belül sokkal inkább összetartóbbak az emberek mint egy ateista társadalomban. az hogy vallások között vannak ellentétek más kérdés. A kommunizmus pedig ateista ideológia.
"Tehát az ateizmus genetikai mutáció eredménye? Erről hol olvashatnék bővebben?"
Lehetséges hogy a genetika is benne van de az biztos hogy zsákutca.
Ha értesz angolul, ez egy magyarázat a sok közül:
Kell nekik egy kapaszkodó.
Nehéz azt elfogadni, hogy nincs senki, aki vigyáz ránk; azt, hogy nincs objektív értelme az életnek; azt, hogy nincs semmi a halál után; azt, hogy nem kapja meg mindenki a neki járó jutalmat/büntetést, stb., stb.
#7: ez annyiban válasz a kérdésemre, hogy az istenhit talán kényelmesebb megoldás azoknak, akik szeretik az egyszerű választ.
Valójában persze a racionalitás, a logika magyarázható azzal, hogy a világ is maga ilyen, értsd: pl. egyszerű tényállások vagy fennállnak vagy nem (ez persze nehéz kérdés, mivel mi eleve ezzel közelítjük meg a világot, így nehéz lenne máshogy látni). De ha feltételezzük is, hogy a világot átszövi valamiféle intelligencia, egy a világtól függetlenül létező, személyes isten feltételezése akkor is redundánsnak tűnik.
A moralitás ugyanez: sokan el nem tudják képzelni, hogy jók legyenek, hacsak nem félnek a büntetéstől. Ugyanakkor a morális érzékenység, a lelkiismeret elég jólmagyarázható a kognitív fejlődéssel (nekem fáj -> a fajdalom rossz), az együttérzés által jelentkező evolúciós elünnyel.
Ellenben az erkölcsi kérdésekben létező sokszínűség kérdésessé teszi egy mindent átszövő, morális rendszer létét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!