Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Keresztények hogy gondolhatják...

Keresztények hogy gondolhatják hogy a Biblia hiteles?

Figyelt kérdés

Akár tárgyi akár tartalmi szempontból vizsgáljuk a Bibliát, egyéretlműen megállapítható hogy nem hiteles. Ez a kérdés tartalmi hitelességre vonatkozik. Sokszor tapaszaltam hogy ugyanaz a történet jelentős eltérésekkel szerepel a Biblia egyes könyveiben. Kigyüljtöttem néhány példát:



1, Jézus hány vak férfit gyógytott meg Jerikóban?

- egy vak férfit gyógyított meg amikor Jerikóhoz közeledett (Lukács 18:35–43)

- két vak férfit említ, és azt írja, hogy a gyógyítás akkor történt, amikor Jézus kifelé ment Jerikóból (Máté 20:29–34)


2, Mihez kezdett Júdás a pénzzel és hogyan halt meg?

- az árulásért kapott pénzen földet vett, fejjel előrezuhant, kettészakadt derékban (Apcsel 1:18)

- templomba hajította a pénzt, majd felakasztotta magát (Máté 27:5)


3, Ki József apja?

- Jákob (Máté 1:16)

- Éli (Lukács 3:23)



4, Jézus hogy szerezte a szamarat Jeruzsálembe menet?

- tanítványai hozzák el egy faluból, a gazdái pedig kérdezik miért viszik el (Lukács 19:30-34)

- tanítványai hozzák el egy faluból, az ott álldogálók kérdezik hogy miért viszik el (Márk 11:1-5)

- tanítványai hozzák el egy faluból, csikójával együtt (Máté 21:1-7)

- Jézus találta a szamarat (János 12:14)



5, Hogyan üdvözölte, szólította a tömeg Jézust Jeruzsálemben?

- ezt kiáltották: "Áldott, a király, aki az Úr nevében jön! (Lukács 19:38)

- ezt kiáltották: "Hozsánna! Áldott, aki jön az Úrnak nevében! (Márk 11:9)

- ezt kiáltották: "Hozsánna a Dávid Fiának! Áldott, aki jön az Úr nevében! A galileai Názáretből való próféta. (Máté 21:9-11)

- ezt kiáltottak: "Hozsánna! Áldott, aki az Úr nevében jön, az Izráel Királya!" (János 12:13)



6, Hány angyal volt Jézus sírjánál?

- a kő el volt hengerítve, két angyal jelent meg hirtelen (Lukács 24:2-5)

- a kő el volt hengerítve, egy angyal bent ült a sírban (Márk 16:1-5)

- két Mária előtt szállt le egy angyal, elhengerítette a követ, és leült rá (Máté 28:2)

- a kő el volt hengerítve, tanítványok elmentek és utána jelent meg két angyal a sírban (János 20:1-12)



7, Mit tettek a tanítványok Jézus feltámadása után?

- nem hitték el hogy Jézus feltámadt, de Péter elment megnézni a sírt (Lukács 24:10-12)

-nem hitték el hogy Jézus feltámadt (Márk 16:11-13)

- elmentek Galileába (Máté 28:16)

- Péter és még egy tanítvány elmentek a sírhoz, nem derül ki hogy elhitték-e (János 20:2)



8, Hány esztendős korában kezdett uralkodni Joákin?

- 18 éves korában (Királyok 2. könyve 24:8)

- 8 éves korában (Krónikák 2. könyve 36:9)



9, Mikor lett király Ahazjá?

- 22 évesen (Királyok 2. könyve 8:26)

- 42 évesen (Krónikák 2. könyve 22:2)



10, Hány lova volt Salamonnak?

- 40 ezer (Királyok 1. könyve 4:26)

- 4 ezer (Krónikák 2. könyve 9:25)



Még nagyon sok ilyen ellentmondás van a Bibliában. Mégis keresztények hogy hihetik hogy a Biblia Isten hamisítatlan szava mikor ugyanaz a történet jelentős eltérésekkel szerepel az egyes könyvekben. Nyilvánvaló hogy nem lehet minden verzió igaz. Van hogy a négy Evangélium esetében négy eltérő verziót kapunk, ahogy a példákban is látható. Ez azt jelenti hogy három verzió biztosan nem igaz, így a Biblia nem lehet Isten hamisítatlan Isten szava és igazolja az iszlám vallás állítását miszerint a Bibliát emberek megváltoztatták.


Tehát mindezek tudatában keresztények hogy állíthatják hogy a Biblia hiteles?



2022. jan. 8. 01:05
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 41/126 A kérdező kommentje:

"Nem érted ezt az egészet, mert te muzulmán fejjel gondolkozol. A keresztények abban hisznek, hogy "gyümölcséről ismerszik meg a fa". A keresztény embert nem a betű szerinti tartalom érdekli, hanem a lényeg, a történet esszenciája, a mítosz, amit hordoz. Ez most olyan, mintha a gyerekednek mesélnél a Mikulásról, és azon menne a vita, hogy hogy tud a Mikulás repülni, nincs is repülő rénszarvas meg be se fér a kéménybe, stb. Tökmindegy. A mesének nem ez a lényege, hanem az, hogy megajándékoz egy archetipikus bölcs öreg egy csomó szegény embert meg gyereket. A krisztusi kegyelem tanítása nem lesz érvénytelen attól, hogy más szemtanúk máshogy emlékeznek a részletekre."


Akkor te nem érted. Úgy látom te az egészet, a vallást, a Bibliát úgy kezeled mint egy mesét és ez itt a gond. Egy igaz hívő számára az a fontos hogy az igazságot keresse és Isten útmutatása szerint éljen. Nyilván ez csak úgy lehetséges ha Isten eredeti üzenetét megismeri, de ezt a Bibliában nem lehet megtalálni. Ha a keresztényeket a Biblia kieelégíti akkor ez azt jelenti hogy nem igazi hívők. Nem érdekli őket az igazság, nem érdekli őket Isten üzenete. Így már érted? Én Isten eredeti hamisítatlan üzenetét szeretném megismerni és ez a Korán.



"Te ezt azért nem érted, mert az iszlám nem tanít önálló gondolkodásra."


Mivel sosem olvastad a Koránt, nem tudhatod hogy a Korán számtalanszor felszólít a gondolkodásra. Egy muszlim számára a tudás keresése nem opció hanem kötelező.



"Velük kéne amúgy vitatkoznod, nem velünk, a felvilágosodáson átesett, humanista szekuláris európaiakkal)"


Hát ezen jót nevettem. Európában az emberi jogok és a humanizmus legfeljebb a csak a saját határaikon belül érvényesek de kívül már nagy ívben tesznek ezekre. A felvilágosodás meg egyenlő náluk a hedonizmussal és a aberrációval. De ez más téma, most ne menjünk bele.



"A te hitedben elég az, hogy van egy könyv, az elvileg változatlan, és akkor az isten szava, és minden érvényes benne és az egész vallás helyes és igaz attól, hogy az az egy isten szava. Kész."


Ez sem igaz. Ez egy része, de legalább ugyanilyen fontos a tartalmi hitelesség.



"A keresztények már rég nem itt tartanak, mert itt már a kezdetektől voltak hitviták, meg volt reformáció meg volt tudományos fejlődés. Nem tudnak olyan kritikátlanul állni a dogmákhoz, mint ti, ahol ezek (még) nem zajlottak le. Őket a mögöttes tartalom érdekli, nem a szó szerinti tartalom."


Nálad a tudományos fejlődés azt jelenti hogy egy vallás elfogadható akkor is ha a szent könyvük hitelessége nulla és össze vissza hamisították? Egy mesekönyv esetében lehet nem gond, de ha Isten szaváról van szó, akkor teljességgel elfogadhatatlan.



"Elmondja, ki Jézus. Amit tudni kell róla, azt elmondja. Nem tudok ugyan olyan kulcsfontosságú részleteket, mint amiket Mohamedről tudni illik, hogy melyik irányba csatolta a szandálja szíját zarándoklatról, meg hányszor futott ide-oda a két hegy között, de nem érzem, hogy ettől kevesebb lenne az életem."


Azt sem mondja el a Biblia hogy ki Jézus. Szerinted ki?

Egy keresztény számára Jézus a legfontosabb de a Biblia nem képes közölni egyértelműen hogy ki Jézus. Tehát még a legalapvetőbb információt sem tudja közölni.



"Amúgy meg nem a könyvet követem, hanem amit leszűrök belőle. Önállóan, saját lelkiismeretem és ítélőképességem szerint. Ezek azok a fogalmak, amiket a muzulmánok nem ismernek. Nekik minden elő van írva, aztán jónapot. Olyanok vagytok, mint az ortodox zsidók. Nem kell gondolkodni."


Te a logikus gondolkodást kevered a vak hittel. Ahogy mondtam a muszlimok számára elő van írva hogy használják a fejüket. Ezért történt hogy az arabok az iszlám előtt egy totál elmaradott sivatagi nép volt akiknek közük nem volt a tudományhoz, az iszlám hatására viszont a közel-kelett vált a világ tudományos központjává.



"Van Mikulás? Nincs, mert nincs az a bizonyos bácsi, aki rénszarvasokkal repül. De mégis van, mert én is beöltözhetek és ajándékozhatok gyerekeknek, és akkor én leszek a mikulás. Mindenki lehet Mikulás és mindenki lehet Jézus. Erről szól a történet valójában. Hogy hogyan válhatsz jobb emberré. Nem szó szerint kell értelmezni mindent. Még a mennyországot sem."


És még te beszélsz gondolkodásról? :) Te most konkrétan a gondolkodás nélküli vak hitet támogatod ezzel. Ha egy hívő ember szemszögéből nézed és tényleg gondolkodsz, akkor világos kellene hogy legyen az, hogy a Biblia nem hiteles tehát nem lehet Isten szava, ergo egy igazi hívő számára a Biblia semmiképpen sem elfogadható.

2022. jan. 9. 00:21
 42/126 A kérdező kommentje:

"Haha, ez a nap vicce."


A Korán fényévekkel logikusabb, hihetőbb és erkölcsösebb mint a Biblia. Mi ebben a vicc? Hasonlítsd össze és látnni fogod.



"Az egyik tele van érdekes filozófiai történetekkel, tanításokkal, a kor erkölcsét meghaladó, progresszív iránymutatásokkal és igen, félrefordításokkal és pár egymásnak ellentmondó részlettel, a másik könyv meg egy olvashatatlan katyvasz."


Már korábban is írtam hogy te sosem olvastad a Koránt. Legjobb esetben is csak beleolvastál. De akkor nézzük. Mi nincs benne a Koránban ami a Bibliában? Milyen progresszív iránymutatások vannak a Bibliában? És milyen filozófiai történetek? Például népirtása szólít fel a Biblia. Nők és gyerekek legyilkolására, meg arra hogy öld meg a saját gyeremeked ha más vallást akar követni. Ezeket érted progresszív iránymutatásnak? :))) Szerintem te a Bibliát sem olvastad.



"A Biblia, illetve az Újszövetség lényege a humanizmus."


Akkor nézzünk mef ezt a humnazizmust a Bibliában :)


Józsue 6:21 És megöltek mindent, ami csak volt a városban, a férfitól az asszonyig, a gyermektől az öregig, sőt az ökörig, juhig és a szamárt is kardélre hányták


Mózes 4 31:17-18. Tüstént öljétek meg az összes fiúgyermeket, s ugyanígy öljétek meg az összes olyan asszonyt is, aki már volt együtt férfival. De a fiatal lányokat, akik még nem voltak együtt férfival, hagyjátok magatoknak életben."


Mózes 5. könyve, a törvény summája 13:6 - 9 Ha testvéred, anyádnak a fia, vagy a saját fiad, leányod, kedvelt feleséged vagy testi-lelki jó barátod titokban így csábítgat: Menjünk és tiszteljünk más isteneket, akiket nem ismertél te sem, atyáid sem, azoknak a népeknek az istenei közül, akik körülötted vannak, akár közel, akár távol, a föld egyik végétől a föld másik végéig, ne engedj neki, és ne hallgass rá, ne szánd meg, ne kíméld és ne mentegesd azt, hanem öld meg irgalom nélkül! Te emelj rá először kezet, amikor kivégzik, és csak azután az egész nép!



Ezekben a versekben népirtásra szólít fel a Biblia. Nők és gyerekek kiirtásra, szexrabszolga tartásra és a saját gyeremekeddel is végezned kell ha másban akar hinni. Ezt érted humanizmus alatt? Vagy nem vagy tisztában a humanizmus jelentésével vagy fogalmad sincs mit ír a Biblia.



"Ott aztán győzködhetnétek egymást, hogy kinek a könyve isten szava, mert ők pont úgy hisznek a Tórájuk hitelességében, mint te a Koránéban."


A Tóra része a keresztény Bibliának ha nem tudnád :) Tehát számomra ugyanúgy elfogadhatatlan a fenti okok miatt.

2022. jan. 9. 00:37
 43/126 A kérdező kommentje:

"Neked amúgy az a valódi kérdésed, hogy miért hisznek abban a keresztények, hogy a Biblia isten szava. Itt meg én visszadobhatom a kérdést, hogy miért hiszed te ugyanezt a Koránról."


Erre sok mindent lehetne írni. Kezdjük azzal hogy a Korán az egyetlen ami tiszta egyistenhitet tanít. Aztán a tárgyi és tartalmi hitelességtől kezdve, értehető, kristálytiszta alapüzeneten át, aztán fontos hogy közelebb visz-e Istenhez, milyen erkölcsöt képvisel, mi a logikája, megválaszolja-e az élet főbb kérdéseit, alkalmas-e arra hogy egy társadalmat szabályozzon, hogyan viszonyul a tudományhoz és még sok kritériumot fel lehetne sorolni. Mindezek megvannak a Koránban.



"Ez alapján meg senki nem fogja külsősként a Koránt választani, mert nehézkes, végtelenül repetitív és monoton, és nem mond újszerű, elgondolkodtató dolgokat, csak intéseket meg kinyilatkoztatásokat."


Senki nem nem fogja külsősként a Koránt választani? :) Az iszlám vallásra térnek át legtöbben világszerte. Ebből is látszik hogy közöd nincs a valósághoz. Fogalmaf sincs arról mit ír a Korán.



"Én állítom egyébként, hogy az iszlám hit nem a Koránnal terjedt. Az iszlám hit a hódításokkal terjedt, meg azzal, hogy nagyon könnyű követni, nagyon "megérős", hiszen nem nehéz teljesíteni a feltételeit, cserébe a hódítók békén hagyják az áttértet. Persze ráadásként megkapják a Koránt, amiben addigra már isten szavaként hisznek, bármi is legyen benne."


Ez meg egy tipikus keresztény hazugság. Pont hogy a kereszténxség terjedet hódításokkal. Egy rövid kezdeti időszakot kivéve csak kersztény országok által leigázott területeken terjedt a kereszténység. Ezzel szemben az iszlám sok olyan területen is elterjedet ahol nem volt semmiféle muszlim hódítás, mint Dél-Kelet-Ázsia, Közép-Ázsia, Közép-Afrika.



"A kereszténység nem ilyen. Ott maga a sztori és a tanítások annyira ütősek, annyira archetipikusak, annyira elindítanak valamit az emberben, hogy már ezért elkezdhet hinni. Szerintem."


Jó neked az ha kinevetteted magad? :) Ja annyira ütős a keresztény sztori hogy a Nyugati világban hatalmasatt esett a hívők aránya az elmúlt néhány évtizedben. A kereszténység már csak a harmadik világban terjed. Lehet ott még a sok éhező "elhiszi" hogy a kereszténység a szeretet vallása ha megkapják az élelmiszercsomagokat.

2022. jan. 9. 00:57
 44/126 A kérdező kommentje:

"Talán még ez hihető is lenne, hogy így van, de akkor miért nem egyeznek meg az evangéliumok elbeszélései? Ha lejegyezték volna Jézus szavait, akkor nem lenne csak egy evangélium, amit lejegyeztek élőben."


Tudjuk hogy volt korábbi evangélium amit felhasználtak, de nem jutott el napjainkig. Egyébként valószínüleg úgy történhetett hogy ki akarták terjeszteni a kereszténységet a politeista tömegekre ezért változtattak rajtta. Így lett Jézusból Isten aki emberként a földön jár mint az ókori többistenhívő vallásokban. Gondolták így vonzóbb lesz számukra. Ez az irányzat gyorsabban terjedt, az igazi egyistenhívők előbb kiebbségbe kerültek, majd üldözötté váltak. Az igazi Evangélumot eretneknek nyilvánították és megsemmisítették. Ez szerintem egy elég valószínű forgatókönyv.


"Ez már Pál apostol teológiai eszmefuttatásai, magyarázatai, értelmezései az evangéliumoknak. Vannak egyházak, keresztény egyházak, amelyek ezeket az írásokat nem is fogadják el, nem is veszik egyenrangúnak a 4 evangéliummal. Ennek elfogadása attól függ, hogy ki, hogyan értelmezi ugyanezen kérdéseket, ha egyezőleg az apostollal, akkor elfogadja, mint istentől sugalmazott meglátásokat, ha nem, akkor meg nem."


A mai keresztények legalább 99%-a elfogadja Jézus istenségét, a szentháromságot és Jézus megváltó halálát. Kérdés hogy mire alapozzák? Egyrészet ezek nincsenek is benne a Bibliában egyértelműen, ami meg benne van, mi a garanci arra hogy hiteles ha ennyi ellentmondást tartalmaz a Biblia mint amiket felsoroltam. Simám lehetnek ezek is elírások vagy szándékos hamisítások.



"Szép, szép, de hát hol vannak a jézusi példázatok, a Hegyi- beszéd, a csodálatos gyógyítások, hol a Nikodémussal folytatott párbeszéd és még temérdek dolog, amelyek Jézusról szólnak?"


Ha végiglvasod azért elég sokminden kiderül a Korán szerint Jézusról. És gyakorlatilag az egész Koránt úgy kell tekintened mint Jézus tanítása mert az iszlám szerint minden próféta ugyanazt az alapüzentet továbbította az embereknek.

2022. jan. 9. 01:12
 45/126 anonim ***** válasza:
96%
A kérdező grafomániás.
2022. jan. 9. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/126 anonim ***** válasza:
76%

"Úgy látom te az egészet, a vallást, a Bibliát úgy kezeled mint egy mesét és ez itt a gond."


Nekem nem gond. Minden vallás mese valahol. A történelmünk, sőt a személyiségünk is egy narratíva, ami mítoszokból áll. Aki intelligensen áll a valláshoz, azt nem az érdekli, hogy isten szó szerint mit diktált le, hanem az, hogy hogyan válhat jobb emberré.


"Egy igaz hívő számára az a fontos hogy az igazságot keresse és Isten útmutatása szerint éljen. Nyilván ez csak úgy lehetséges ha Isten eredeti üzenetét megismeri, "


Szerintem istennek nincs eredeti üzenete, hacsak a teremtett világ nem az. Isten üzenete nem fog beleférni egy könyvbe. De a szent könyv segítségével elsajátíthatsz egy magasabb erkölcsöt.



"Mivel sosem olvastad a Koránt, nem tudhatod hogy a Korán számtalanszor felszólít a gondolkodásra. Egy muszlim számára a tudás keresése nem opció hanem kötelező."


Aha, azért állnak az arab országok olyan fantasztikus tudományos fejlettségi szinten :D Dunát lehet rekeszteni a szaúd-arábiai meg jemeni Nobel-díjasokkal, igaz? Minden állításod közül ez a legkönnyebben megcáfolható, a legkirívóbb hazugság.


Az USÁban 5300 egyetem van. Valahol olvastam még régebben, hogy az egész iszlám világban van összesen valami 1500 és valszeg azok se tartoznak a világ legrangosabbjai közé... az iszlámban egyszerűen nincs tudományos haladás. És most erre tudom, hogy az lesz a válasz, hogy felvilágosult iszlám kontra sötét középkorban rekedt Európa. Ami egyrészt nem igaz, másrészt nem az iszlám világosodott fel, hanem elfoglalta a hellenizált államokat meg India északi részét és átvette azt a tudományt, amit ott talált. De ez teljesen mindegy egyébként, mert ha volt is haladás, láthatóan nem volt tartós. Ma nem az iszlám világban vannak részecskegyorsítók és nem onnan jönnek a tudományos publikációk. Pont azért nem tud fejlődni az iszlám, mert annyira merev. Nem tud demokratikus államokat létrehozni jól működő gazdasággal. Nincs ilyen iszlám ország. A jelenlegi iszlám országok vagy nagyon szegények, vagy tele vannak energiahordozókkal és azon vesznek nyugati technológiát és szaktudást.



Ha valami nem része az iszlámnak, az pont, hogy a kritikus gondolkodás és a világ empirikus megismerése. Hogy ez mennyire következik magából a könyvből, arról lehet vitatkozni. Sok olyan állítás van egyébként, és ezek állandóan előjönnek a muzulmánokkal folytatott viták során, ami szerint papíron csomó mindent tartalmaz az iszlám és a Korán - tudományos haladás, fejlett erkölcs, rugalmas saria, stb - de a valóságban mégis azt látjuk, hogy az iszlám világ tudományosan fejletlen, a vallás rendkívül rugalmatlan, az erkölcsi rendszer megrekedt az ókorban. Ilyen, hogy megkövezés ma már a világon nincs az iszlám világon kívül. Az elvileg szuperfejlett Arab Emirátusokban például még érvényes kivégzési forma. A kézlevágás szintén jelen van. Az egész muszlim vallásban egyébként van valami bizarr fetisizmus a kardok iránt. Karddal terjeszteni a vallást, karddal hozni áldozatot, levágni a bűnös kezét/fejét karddal, szaúdi zászló, stb. Mondom, ezek a gyakorlati dolgok, nem érdekel, hogy a Koránban mi van másképp.


Olyanok vagytok, mint a '60-as évekbeli neobalos egyetemisták, akik állandóan meg akarják reformálni a világot, mert a kommunizmust félreértették, Marx írásait rendre torzan értelmezték - aztán valahogy mégis mindig azt láttuk, hogy minden marxista kísérlet káoszba és totalitárius rendszerekbe fulladt. Mindig azt kell megnézni, hogy az adott eszme hogyan állja ki a gyakorlat és az emberi természet próbáját. Én azt látom, hogy a GYAKORLATBAN az iszlám hívek NEM gondolkoznak, csak egy nagyon vak és nagyon transzcendens egyistenhitet tesznek magukévá; a szigorúan előírt rítusok betartása egyfajta önhipnózisként működik; kollektívában gondolkoznak, nem egyéni utakban, mint a keresztény szerzetesek vagy mint a szúfik; és nem a kegyelem, a megbocsátás, a magasabb erkölcs áll a hitük központjában, hanem "isten szava", meg Mohamed tanításai amely isten nagyjából megfelel az ószövetségi Jahvénak, és Mohamed, aki, hát, legjobb esetben is egy hadvezér meg fosztogató meg reálpolitikus volt. Nem egy Jézus.


Persze, ha ezt érted az alatt, hogy teljesíteni isten akaratát, akkor lehet így élni, csak én nem akarok egy olyan istenben hinni, aki egy hadvezért küld a világra, meg aki azzal foglalkozik, hogy hány nő tanúvallomása ér fel egy férfiéval meg hányszor kell megostorozni a házasságtörőt.



"Azt sem mondja el a Biblia hogy ki Jézus. Szerinted ki?"


Szerintem egy filozófiai reformer. Egy hívő keresztény szerint isten fia, de ez attól függ, kit kérdezel. Nálatok is felekezettől függ, hogy ki Mohamed utódja.



" akkor világos kellene hogy legyen az, hogy a Biblia nem hiteles tehát nem lehet Isten szava, ergo egy igazi hívő számára a Biblia semmiképpen sem elfogadható."


Én nem vagyok hívő, úgyhogy számomra a Biblia nem egy isteni könyv, hanem értékes filozófiai írások és könyvek gyűjteménye. De egy hívő valószínűleg azt válaszolja erre, hogy a Jézus isteni eredetű ember volt és a követői lejegyezték, amik történtek. Pont. Fogd fel, hogy náluk nincs ilyen dogma, mint nálatok, hogy a "szent könyv" az közvetlenül "isten szava". Isteni ihletésű emberek (próféták, apostolok) írásaiból áll, és ezekből készült egy könyv, amit az egyház, akit a katolikusok szerint szent Péter utódja vezet, kanonizált. Nincs ilyen, hogy isten szava, nem ezen alapszik az ő vallásuk. Az ő vallásuk Krisztuson alapszik, akinek a tetteit emberek jegyezték le. Lehet, hogy más-más emberek más részletekre emlékeznek, de ezek a részletek nem ellentmondanak egymásnak, hanem kiegészítik egymást, és a fő mondanivalón egyébként ez sem változtat.

2022. jan. 9. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/126 anonim ***** válasza:
70%
Az idézetek, amiket hoztál, az Ószövetségből valók, a keresztény ember meg nem aszerint él. Az amolyan történelmi előzmény az Újszövetséghez.
2022. jan. 9. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/126 anonim ***** válasza:
30%

"Ez az irányzat gyorsabban terjedt, az igazi egyistenhívők előbb kiebbségbe kerültek, majd üldözötté váltak."

Tulajdonképpen szerintem nem volt szükséges változtatásokat eszközölni az evangéliumokban ahhoz, hogy Jézus Istensége kikristályosodjon. Hiszen annyi csodát tett, annyi embert meggyógyított, fel is támasztott halottat , ő maga is feltámadt, hogy egyszerű emberként nehéz volt értelmezni őt. Bár ezt a mai napig megteszik pl. az erdélyi unitáriusok, akik az egy istent vallják és nekik sem szükséges ehhez semmilyen változtatást eszközölniük a mostani elfogadott Szentírásban. Csupán másképpen értelmezik az igéket.

"gyakorlatilag az egész Koránt úgy kell tekintened mint Jézus tanítása"

Én szeretem a tanításokat egy az egyben attól hallani, akinek tulajdonítják azokat, nem pedig mások mondókáját egy harmadik személy szavainak "tekinteni".

2022. jan. 9. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/126 anonim ***** válasza:
82%

" Kezdjük azzal hogy a Korán az egyetlen ami tiszta egyistenhitet tanít"


Meg a Tóra. A zsidók találták fel a monoteizmust, Mohamed csak átvette és ráírta, hogy "Allah".



"Senki nem nem fogja külsősként a Koránt választani? :) Az iszlám vallásra térnek át legtöbben világszerte. Ebből is látszik hogy közöd nincs a valósághoz. Fogalmad sincs arról mit ír a Korán."


Olvastam a Koránt, úgyhogy köszönöm, van fogalmam róla, mit ír, de mondjuk nem tudom, ez hogy jön ide. Viszont linkelj már egy statisztikát arról, amit írsz, mert ez így egy üres állítás. Azt olvastam én is, hogy az iszlám növekszik jelenleg a leggyorsabban, de ez nem csoda, mivel harmadik világbeli országokban a legnagyobb a szaporodási ráta és az analfabetizmus, ami kedvez a terjedésének.



" Ja annyira ütős a keresztény sztori hogy a Nyugati világban hatalmasatt esett a hívők aránya az elmúlt néhány évtizedben. "


Erre is kérnék statisztikát. Most megnéztem az angol nyelvű wikit, nem ezt írja.


Egyébként ennek sincs köze a "sztorihoz". Nem nagyon lehet ezekről a jelenségekről kontextus és segédtudományok nélkül beszélni. Például a nyugati világban, ahol a vallást felváltotta a szekuláris humanizmus, már nem nagyon foglalkoznak ősi szövegek tanulmányozásával. A nyugati embernek nincs igénye arra, hogy azon gondolkodjon, mi "isten szava", meg mi nem. Az iszlám azért ilyen rigorózus és dogmatikus, mert a sivatagi araboktól jön, ahol alacsony volt a tudományos fejlettség és mostohák voltak a körülmények. Ilyen helyen egy zord istenkép működik, ahol szigorú feltételeknek kell megfelelni, hogy túlélj. A nyugati ember nem ebben él. Válogathat rengeteg vallás meg út meg filozófia közül. Minek imádkozzak napi ötször Allahhoz, ha anélkül is működik az életem? Miért higgyek a paradicsomban, ha sokkal ésszerűbb és logikusabb mondjuk a reinkarnáció tana? Persze, majd biztos abban fogok hinni, hogy a nők eleve nem juthatnak a paracsidomba. Biztos így lett az egész világ kitalálva :D Az embereket általában a szorongás hajtja a valláshoz (nem tudom, mi van a halál után, nem tudom, miből lett minden, nem kaptam útmutatót arra nézve, hogy hogyan éljek helyesen). Te erre azt fogod mondani, hogy az Egy Igaz Isten szava, mert neked erre nincs külső rálátásod, mert a vallásod nem engedi meg.



"A kereszténység már csak a harmadik világban terjed. "


Az iszlám se úgy terjed, hogy jómódú nyugati középosztálybeliek meg értelmiségiek rájönnek, hogy a Korán Allah igaz szava, és ők eddig hazugságokban éltek, mert a Korán annyira elragadó. Az iszlám úgy terjed, hogy olyan nyugati bevándorlók gyerekei, akik nem tudnak mit kezdeni a nyugati individualizmussal és akik nem tudtak sikeresen beilleszkedni, visszamennek az őseik vallásához, mert ott legalább otthon érzik magukat, hiszen máris egy másfél milliárdos közösség részeivé válnak. Magyarán az iszlám is a "harmadik világban" terjed, csak a harmadik világnak abban a részében, ami most Nyugat-Európában él. Aki egyszer már belekóstolt a felvilágosodásba meg a vallásszabadságba meg a tudományos gondolkodásba, az aligha fogja felvenni az iszlámot magától.



"Ha végiglvasod azért elég sokminden kiderül a Korán szerint Jézusról. És gyakorlatilag az egész Koránt úgy kell tekintened mint Jézus tanítása mert az iszlám szerint minden próféta ugyanazt az alapüzentet továbbította az embereknek."



Tegnap színleltem egy epilepsziás rohamot és írtam egy könyvet. Új evangélium született: Allah angyala azt súgta a fülembe, hogy kellett a világra még egy utolsó utáni próféta és az én vagyok, és innentől kezdve minden, amit előző vallások állítottak, tehát az iszlám is, igaz, csak nekem kellett egy kicsit újítanom rajta. Ezért az én könyvemben benne van a Korán is. Úgyhogy most leszel szíves áttérni, hiszen én hoztam el a legfrissebb vallást. Nem hiszel nekem? Akkor a pokolba fogsz kerülni, sajnálom.

2022. jan. 9. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/126 anonim ***** válasza:
95%

Ahmet Davutoglu-nak, egykori török kormányfőnek van egy tanulmánya (Alternative Paradigms: The Impact of Islamic and Western Weltanschauungs on Political Theory), ahol levezeti, hogy az iszlámnak teljesen más a létszemlélete, mint a kereszténységé, ezért eltérő a társadalmaik.


Davutoglu számára a hellenizmus -> kereszténység -> felvilágosodás egymást feltételezik.


A megtestesülés tanítása szerinte konkretizálja és közel hozza az emberhez az istenséget, létrejön egy konkrét istenség és egy transzcendens istenség; ebből következik, hogy kettéválik a tudás a világunkról és az Istenről; ez beletorkollik az axiológiai pozitivizmusba, és az élet és a jog szekularizációjába.


Ezt a folyamatot azonban a tawhid tanítása, amely tagadja az istenség közelségét és konkretizálható voltát, akadályozza az iszlám világban.

2022. jan. 9. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!