Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Isten miért játszik orosz...

Godaime kérdése:

Isten miért játszik orosz rulettet az emberiséggel?

Figyelt kérdés

Mint azt tudjuk, az emberiségnek több ezerféle vallása volt már a történelem során és ezek közül a legtöbb azt tanítja, hogy csakis az ő istene által lehetséges a megváltás.

A keresztény isten természetesen nem kivétel ez alól. A kereszténységen belül is több tucat felekezet mást és mást mond Istenről és másképp értelmezi a Biblia szavait. De tekintsünk el ettől. A világon jelenleg nagyjából ~2.5 milliárd keresztény él, a többiek ( ~5 milliárd ember ) más valláshoz tartoznak. Tehát ha ezek az emberek rossz lóra tettek, vagy simán nem hallottak még a keresztény istenről, mennek a forró levesbe haláluk után. De ez nyilván fordított esetben is igaz, ha egy másik vallás istene az igazi akkor a keresztények jutnak a pokolra.


A kérdésem az, hogy ha létezik Isten, miért nem teremtett egy egységes vallást? Miért játszik az emberiséggel, mintha valami szereplők lennénk az ő beteges játékában?



2021. dec. 14. 00:55
❮❮ ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... ❯❯
 71/171 anonim ***** válasza:
15%

Az állitásod csak következtetésen alapul mint ahogy az enyém is mindjárt bibibi. Kár kiragadni ateista oldalakról érvanyagokat és véres kardként mutogatni a nagy semmit.

A hit nem statikus állapot, bármely pillanatban megtámadhatja kételkedés a szivet, de ezeket ki kell dobni. Ez a legegyszerűbb magyarázat erre. A tanitványok leborultak, de némelyek elkezdtek bizonytalankodni. Ezt ha arra akarod kisarkitani, hogy csakis azért kételkedhettek mert először látták meg Jézust, az olyan erőltetett szagú mintha ki akarnál erőszakolni egy prekoncepciót. Még enni is lehet kételkedve a Biblia szerint, itt pedig mennyivel nagyobb dologról van szó. Vagy akár ima közben is lehet kételkedni (I. Timoteus 2:8), ami pont hajaz a Galileai hegyen történt leborulásra.

Példa pedig van a Bibliában bőven: Pl. Péter vizen járása, megkisértése, stb, a bűnbeesés is egy kétely elültetésével kezdődött Éva szivébe, hogy Isten hazudott. Vagy ott van keresztelő János is aki bizonyságot tett Jézusról, hogy "ő az Isten Fia" akire LÁTTA Isten Lelkét galamb formájában leszállni, de amikor börtönbe került kételkedni kezdett és tanitványokat küldött megkérdezni, hogy ő-e az eljövendő vagy mást várjanak (Máté 11:2-3). Ő is korábban saját szemével látott valamit és mégis kételkedni kezdett. Nocsak-nocsak. Itt pedig még csak nem is részletezi Máté, hogy egyáltalán miben bizonytalankodtak némelyek. Önigazolásnak persze elmegy a következtetésed de én nem akarom megingatni a hitetlenségedet. :d

Jogodban áll úgy értelmezni ahogy akarod, de ne akarj erre dogmát épiteni, és ne reméld, hogy ettől összedől a kereszténység. :d

2021. dec. 20. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 72/171 Darkmoon80 ***** válasza:
78%

Értelek.

Te így gondolod.


"A hit nem statikus állapot, bármely pillanatban megtámadhatja kételkedés a szivet, de ezeket ki kell dobni. Ez a legegyszerűbb magyarázat erre. A tanitványok leborultak, de némelyek elkezdtek bizonytalankodni."


Lehetséges, csak a baj az, hogy itt nem erről van szó.

Számukra nem HIT volt, hanem megalapozott tudás!!!

Bizonyosan tudták, hogy Jézust látják, hiszen már ezt megelőzően találkoztak vele, ÉS egyértelműen meggyőződtek a kilétéről.


A tudás olyan dolog, amiben nem szokás csak úgy elkezdeni kételkedni.


Tényleg 2+2=4-gyel, vagy lehet hogy mégis 5?

Tényleg léteznek lovak?

(Tegnap lovagoltál ugyan, de hátha közben valami történt?

Nem nevetséges???


Mit is írnak az evangélisták a Jézussal való első találkozásról?


Máté:

"

14 Azután, mikor asztalnál ülnek vala, megjelenék magának a tizenegynek, és szemükre hányá az ő hitetlenségöket és keményszívűségöket, hogy azoknak, akik őt feltámadva látták vala, nem hivének,

15 És monda nékik: Elmenvén e széles világra, hirdessétek az evangyéliomot minden teremtésnek.

16 Aki hiszen és megkeresztelkedik, idvezül; aki pedig nem hiszen, elkárhozik.

"


Lukács:

"

33 És felkelvén azon órában, visszatérének Jeruzsálembe, és egybegyűlve találák a tizenegyet és azokat, akik velök valának.

34 Kik ezt mondják vala: Feltámadott az Úr bizonynyal, és megjelent Simonnak!

35 És ezek is elbeszélék, mi történt az úton, és miképpen ismerték meg ők a kenyér megszegéséről.

36 És mikor ezeket beszélék, megálla maga Jézus ő közöttök, és monda nékik: Békesség néktek!

37 Megrémülvén pedig és félvén, azt hivék, hogy valami lelket látnak.

38 És monda nékik: Miért háborodtatok meg, és miért támadnak szívetekben okoskodások?

39 Lássátok meg az én kezeimet és lábaimat, hogy én magam vagyok: tapogassatok meg engem, és lássatok; mert a léleknek nincs húsa és csontja, amint látjátok, hogy nékem van!

40 És ezeket mondván, megmutatá nékik kezeit és lábait.

41 Mikor pedig még nem hívék az öröm miatt, és csodálkozának, monda nékik: Van-é itt valami enni valótok?

42 Ők pedig adának néki egy darab sült halat, és valami lépesmézet,

43 Melyeket elvőn, és előttök evék.

44 És monda nékik: Ezek azok a beszédek, melyeket szóltam néktek, mikor még veletek valék, hogy szükség beteljesedni mindazoknak, amik megirattak a Mózes törvényében, a prófétáknál és a zsoltárokban én felőlem.

45 Akkor megnyilatkoztatá az ő elméjöket, hogy értsék az írásokat.

46 És monda nékik: Így van megírva, és így kellett szenvedni a Krisztusnak, és feltámadni a halálból harmadnapon:...

"


Jézus a 37-43 szakaszban EGYÉRTELMŰEN bebizonyítja a létezését a tanítványoknak, megmutatja magát nekik, velük eszik. Még meg is nyilatkozik az ő elméjük és megértik a feltámadás okát. Ezek után miért is kételkednének?


János:

"

18 Elméne Mária Magdaléna, hirdetvén a tanítványoknak, hogy látta az Urat, és hogy ezeket mondotta néki.

19 Mikor azért estve vala, azon a napon, a hétnek első napján, és mikor az ajtók zárva valának, ahol egybegyűltek vala a tanítványok, a zsidóktól való félelem miatt, eljöve Jézus és megálla a középen, és monda nékik: Békesség néktek!

20 És ezt mondván, megmutatá nékik a kezeit és az oldalát. Örvendezének azért a tanítványok, hogy látják vala az Urat.

21 Ismét monda azért nékik Jézus: Békesség néktek! Amiként engem küldött vala az Atya, én is akképpen küldelek titeket.

22 És mikor ezt mondta, rájuk lehelle, és monda nékik: Vegyetek Szent Lelket:

23 Akiknek bűneit megbocsátjátok, megbocsáttatnak azoknak; akikéit megtartjátok, megtartatnak.

24 Tamás pedig, egy a tizenkettő közül, akit Kettősnek hívtak, nem vala ő velök, amikor eljött vala Jézus.

25 Mondának azért néki a többi tanítványok: Láttuk az Urat.

"


A 10 tanítvány egyöntetűen tanúsítja Tamásnak: Láttuk az Urat!



Tehát a fent idézett mindhárom evangélista szerint a tanítványok elhiszik Jézus feltámadását.



Akkor szerinted miért is kételkednek a biztos tudásban (NEM HITBEN!)később??


---


Mellesleg, nem tudom feltűnt-e neked, hogy még közöttük sincs összhang a találkozás körülményeit tekintve.



Máté:

"

14 Azután, mikor asztalnál ülnek vala, megjelenék magának a tizenegynek, és szemükre hányá az ő hitetlenségöket és keményszívűségöket, hogy azoknak, akik őt feltámadva látták vala, nem hivének,"


Lukács:

"

33 És felkelvén azon órában, visszatérének Jeruzsálembe, és egybegyűlve találák a tizenegyet és azokat, akik velök valának.

36 És mikor ezeket beszélék, megálla maga Jézus ő közöttök, és monda nékik: Békesség néktek!

"


Ezzel szemben

János erről így beszél:


"

19 Mikor azért estve vala, ... ahol egybegyűltek vala a tanítványok, a ... eljöve Jézus és megálla a középen, és monda nékik: Békesség néktek!

20 És ezt mondván, megmutatá nékik a kezeit és az oldalát. Örvendezének azért a tanítványok, hogy látják vala az Urat.

...

24 Tamás pedig, egy a tizenkettő közül, akit Kettősnek hívtak, nem vala ő velök, amikor eljött vala Jézus.

"


Tehát

Máté és Lukács szerint 11 tanítvány (Júdás ugye már nem volt meg a 12-ből) ott volt a találkozáskor,

ellenben

János szerint Tamás nem volt ott!

2021. dec. 20. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 73/171 anonim ***** válasza:
25%

Az előfeltevésed továbbra is szubjektiv.


"Számukra nem HIT volt, hanem megalapozott tudás!!!"


Akkor olvasd csak ezeket:


Ján 20:29 Monda neki Jézus: Mivelhogy láttál engem, Tamás, hittél: boldogok, akik nem látnak és hisznek.


Luk 24:41 Mikor pedig még nem hívék az öröm miatt, és csodálkozának, monda nekik: Van-e itt valami enni valótok?

Itt is az "apiszteó" szerepel. Hitetlenkedtek annak ellenére, hogy előttük állt.

2021. dec. 20. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 74/171 Darkmoon80 ***** válasza:
70%

"Az előfeltevésed továbbra is szubjektiv."


Szerinted, de megint csak kijelentesz valamit amire vonatkozóan nem adsz konkrét igazolást.


Amit írsz (idézel) elolvastam és tökéletesen az én álláspontomat támasztják alá!:


Tamás elhitte (mivel megbizonyosodott róla -sebek), hogy Jézus az, testi valójában) akivel találkozott.

(A további rész arra vonatkozik, hogy Jézus szerint boldogabb az, aki bizonyítékok híján is hisz. Nyomatékosítja, hogy Tamás kapott bizonyítékot.)


Lukácsnál pedig a tanítványok hitetlenkednek, amikor eléjük áll Jézus,

("37 Megrémülvén pedig és félvén, azt hivék, hogy valami lelket látnak.")

DE azután eszik velük, így megbizonyosodnak arról, hogy nem szellemet látnak.

Tehát ők is tudták, kivel találkoztak.

2021. dec. 21. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 75/171 anonim ***** válasza:
0%

Nem értem az érveid.

Beidéztem ezt Lukácsnál:


Luk 24:41 Mikor pedig még nem hívék az öröm miatt, és csodálkozának, monda nekik: Van-e itt valami enni valótok?


Az első nyomós érv magából a szövegből, hogy a helyes sorrend ez amit már irtam és amit szinte mindenki igy gondol rajtad kivül. Mert itt teljesen hitetlenkedtek. "apiszteo". A "piszteo" jelentése hinni, az "apiszteo" annak tagadása. Van is egy ilyen szólás-mondásunk: "nem hiszek a szememnek". MINDENKI hitetlenkedett, mert azt "gondolták" szellemet látnak.


Galileában pedig Máténál:


Máté 28:17 És mikor megláták őt, leborulának előtte; némelyek pedig kételkedének.


Kételkedni azt jelenti, hogy "ketté gondolni", számitgatni, kétfelé okoskodni, de leginkább kétfelé itélni azaz bizalom és hit is van és azzal ellentétes gondolatok is. Egy meghasonlás. Annak a meglévő hitnek viszont előzőleg származnia kellett valahonnan. Tamás sem azért hitt csak önmagában mert látott, hanem megfogta a sebeket Jézus kezén, és a kezét bedugta Jézus oldalába amit a római katona dárdával átdöfött. Ő sem hitte el, hogy Jézust testben látja. Itt pedig NÉMELYEK kételkedtek csak (nem hitetlenkedett mindenki) , és azonnal le is borultak ahogy meglátták.

János irta le az evangéliuam végén, hogy sok egyéb dolog is van amit Jézus cselekedett. Tehát ő is kihagyott részeket, pl a Galileai hegyi találkozót. Ismerhette Máté evangéliumát és kiegészitette is azt. Ellentmondás csak annak van aki bele akarja látni.

2021. dec. 21. 04:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 76/171 Darkmoon80 ***** válasza:
82%

"Nem értem az érveid.


Beidéztem ezt Lukácsnál:


Luk 24:41 Mikor pedig még nem hívék az öröm miatt, és csodálkozának, monda nekik: Van-e itt valami enni valótok?


Az első nyomós érv magából a szövegből, hogy a helyes sorrend ez amit már irtam és amit szinte mindenki igy gondol rajtad kivül. Mert itt teljesen hitetlenkedtek. "apiszteo". A "piszteo" jelentése hinni, az "apiszteo" annak tagadása. Van is egy ilyen szólás-mondásunk: "nem hiszek a szememnek". MINDENKI hitetlenkedett, mert azt "gondolták" szellemet látnak."


Nem értem, mit nem értesz azon, hogy ITT és akkor hitetlenkedtek, majd (beidéztem) meggyőződnek róla, hogy tényleg Ő az (azáltal, hogy velük eszik).


TE magad írod:


"Az első nyomós érv magából a szövegből, hogy a helyes sorrend ez amit már irtam és amit szinte mindenki igy gondol rajtad kivül. Mert itt teljesen hitetlenkedtek. "apiszteo". A "piszteo" jelentése hinni, az "apiszteo" annak tagadása. Van is egy ilyen szólás-mondásunk: "nem hiszek a szememnek". MINDENKI hitetlenkedett, mert azt "gondolták" szellemet látnak."


Igen ez a helyes sorrend:

Jeruzsálemben

hitetlenkednek,


ám utána

meggyőződnek róla, hogy igaz amit látnak (tényleg Jézus az, amit Tamásnak ki is jelentenek Jánosnál).


Így teljesen érthetetlen, hogy


ezek UTÁN (a biztos tudás birtokában)

miért is hitetlenkednének újra Galileában?

2021. dec. 21. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 77/171 Darkmoon80 ***** válasza:
82%

Kicsit visszaolvasva, erre azért még reagálnék:


"Máté ezeket a részleteket teljesen kihagyja, de ez nem jelenti azt, hogy félre akart vezetni hanem egyrészt nem tartotta fontosnak a többi eseményt is mind elmondani,"


Ezt ugye te sem gondolod komolyan?


Tudod mit jelent az "evangélium" szó? (gondolom igen, de azért idézem a wikit:


"Az evangélium görög eredetű szó (ευαγγέλιον, euangelion), jelentése jó hír, örömhír, amellyel általában az Újszövetség első négy könyvét jelölik (illetve az úgynevezett apokrif evangéliumokat). Ezen könyvek szerzőit nevezzük evangélistáknak. Az evangéliumok Jézus tanítását és beszédeit, születését, életét, szolgálatát, keresztre feszítését és feltámadását írják le. "


Az utolsó néhány szót még egyszer kiemelném fontossága miatt:

"és feltámadását írják le. "


Tehát az evangéliumok talán legfontosabb üzenete a jó hír, hogy Jézus harmadnapra feltámadt.


Ha azt gondolod, hogy AZT a legfontosabb eseményt, hogy Jézus feltámadt, ami a vele való ELSŐ találkozáskor válik BIZONYOSSÁGGÁ, Máté annyira sem tartja fontosnak, hogy egy szóval megemlítse (a jeruzsálemi találkozásról van szó), akkor elég furcsán gondolkodsz!


----


Ehhez kapcsolódó érdekesség, hogy Máté evangéliumából hiányzik a feltámadt Jézussal való találkozás hiányzik a korai Bibliákból (Codex Vaticanus és Codex Sinaiticus), azaz valószínűsíthetően későbbi betoldás.


"

9 Mikor pedig mennek vala, hogy megmondják az ő tanítványainak, ímé szembe jöve ő velök Jézus, mondván: Legyetek üdvözölve! Azok pedig hozzá járulván, megragadák az ő lábait, és leborulának előtte.

10 Akkor monda nékik Jézus: Ne féljetek; menjetek el, mondjátok meg az én atyámfiainak, hogy menjenek Galileába, és ott meglátnak engem.

11 A mialatt pedig ők mennek vala, ímé az őrségből némelyek bemenvén a városba, megjelentének a főpapoknak mindent ami történt.

12 És egybegyülekezvén a vénekkel együtt, és tanácsot tartván, sok pénzt adának a vitézeknek,

13 Ezt mondván: Mondjátok, hogy: Az ő tanítványai odajövén éjjel, ellopák őt, mikor mi aluvánk.

14 És ha ez a helytartó fülébe jut, mi elhitetjük őt, és kimentünk titeket a bajból.

15 Azok pedig fölvevén a pénzt, úgy cselekedének, amint megtanították őket. És elterjedt ez a hír a zsidók között mind e mai napig.

16 A tizenegy tanítvány pedig elméne Galileába, a hegyre, ahová Jézus rendelte vala őket.

17 És mikor megláták őt, leborulának előtte; némelyek pedig kételkedének.

18 És hozzájuk menvén Jézus, szóla nékik, mondván: Nékem adatott minden hatalom mennyen és földön.

19 Elmenvén azért, tegyetek tanítványokká minden népeket, megkeresztelvén őket az Atyának, a Fiúnak és a Szent Léleknek nevében,

20 Tanítván őket, hogy megtartsák mindazt, amit én parancsoltam néktek: és ímé én ti veletek vagyok minden napon a világ végezetéig. Ámen!

"



Hát, ennyit a "szemtanúk" szavahihetőségéről.

2021. dec. 21. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 78/171 anonim ***** válasza:
44%
Bizony ennyit. Nem neked való ez, de ne haragudj azért meg a keresztényekre, hogy teljesen másképp értelmezik. :)
2021. dec. 21. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 79/171 Darkmoon80 ***** válasza:
77%

Kicsit kifejthetnéd bővebben is, mert ennek így se füle se farka.


Leírtam tényeket és leírtam a belőlük levont logikai következtetéseket.



Jelen pillanatban ott tartunk, hogy személyeskedéssel térsz ki a válaszadás elől (jóllehet a tisztességes megoldás az lenne, hogy elfogadod az érveimet vagy elutasítod azokat, megfelelő érvekkel alátámasztva).

2021. dec. 21. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 80/171 anonim ***** válasza:

Elnézést kérek, csak nincs időm most gyakorizni. :)

Majd máskor biztos összefutunk.

2021. dec. 22. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!