Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ha a testvér azt jelenti hogy...

X0 kérdése:

Ha a testvér azt jelenti hogy "ugyanazok a szüleik" akkor mindenkinek van testvére. Ki?

Figyelt kérdés

Én tudom, arra vagyok kíváncsi rájöttök-e. A válaszokat megnézni nem ér! Kérem megadni azt is milyen érdeklődésű vagy: humán, reál, mindkettő, egyik se. Ez nyelvtani és matematikai feladat: igen, van átfedés köztük! Ha megkérdezik valakitől hogy mit jelent hogy testvér, azt mondja hogy "ugyanazok a szüleik". Ha tényleg ezt jelentené, akkor mindenkinek lenne testvére.


Testvér(x, y) := [(Anya(x) = Anya(y)) és/vagy (Apa(x) = Apa(y))]

Édestestvérnél és, féltestvérnél vagy van.


Van egy másik példa is, ami mutatja hogy a természetes nyelvek nem precízek:


Mindenki szereti a babámat, de a babám csak engem szeret.


Ebből következik valami. Ki a babám? Aki megoldja, az gondolom a testvéreset is kapásból meg tudja majd oldani. Formulával:


Szereti(x, y) := "x szereti y-t"

Minden x: Szereti(x, babám)

Minden y: (Szereti(babám, y) => (y = én))

Az "A => B" (A akkor B) formulával "(nem A) vagy B".



#nyelvtan #precizitás #predikátumkalkulus
2023. ápr. 5. 19:35
1 2 3 4 5 6 7
 21/67 anonim ***** válasza:
100%
Nem kétlem én, hogy van ennek értelme... biztos van. Ezzel együtt - túl azon, hogy Marit ált. isk. alsó tagozatán is simán megmondják, szóval nem értem, hogy jön ide segítségnek -, ha már saját magam testvére lettem, úgy döntöttem, tudathasadok.
2023. ápr. 6. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/67 A kérdező kommentje:

A "Mari" azért segítség, mert arra kellene rájönni hogy "saját maga". Van "a vele azonosak a szülei" halmaza: a testvérei + önmaga. Ez a halmazképzés jó hozzá hogy rájöjjünk hogy önmaga. Ugyanígy kell megoldani a Mari apjának 5 lánya van-t is: Mari apjának lányai: a 4 felsorolt + Mari. Halmazelméleti feladatként ugyanaz.


Na és ki a babám?

2023. ápr. 6. 21:23
 23/67 anonim ***** válasza:
100%
Hat akkor nyilvan a testverem o is, nem?
2023. ápr. 6. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/67 anonim ***** válasza:
100%
Ja nem, en magam vagyok, aki a testverem
2023. ápr. 6. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/67 anonim ***** válasza:
100%

Ez nemcsak afféle utólagos skolasztikus okoskodás, hanem mély dolgok vannak emögött. Kb. ugyanez a felismerés adja a magát borotváló borbély paradoxonát, amelyből már következnek az önidéző állítások léte, abból meg olyan, gyakorlati köntösben is elmondható felismerések következtek, hogy elvileg lehetséges önreprodukáló robotok építése.


A dolog persze a XX. század elején nem közvetlen technológiai alkalmazása miatt volt érdekes, hanem részben matematikai paradoxonokat oldottak fel vele, részben meg a biológiai önreprodukció megértése, és egyes számítástechnikai lehetőségek terén volt érdekessége.


Talán hogy egy aforizma példáján egy szeletét ábrázolhassam a dolognak, következzék a *sikeres* akasztási paradoxon (amelyben a haláraítélt rab *megmenekül* és rászedi a királyt, aki fogcsikorgatva bár, de kénytelen szabadon engedni):


A király maga elé vezetteti a halálraítélt foglyot:


- Ki fogunk végezni! Csak annyi választási lehetőséged van, hogy mondhatsz egy mondatot! Ha az a mondatod hazugság lesz, akkor felakasztanak, de ha meg igaz, akkor is főbelövést kapsz. Én mindentudó vagyok, legalábbis ezt hiszem magamról, a mondatodat mindenképp el fogom dönteni, ebben engem semmi nem korlátoz, a közvetlen önellentmondást leszámítva. Most mond a mondatodat!


- Én most fel leszek akasztva.


- Hát akkor .. akkor tényleg .. nem, ez nem jó, pont fordítva, főbelövés ... nem, ez sem jó .. öööö... na takarodj a szemem elől!

2023. ápr. 6. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/67 anonim ***** válasza:
100%
Kevésbé előreszaladva, pl. egy adott közgazdasági vagy jogi szabálykörnyezet esetében is igen kézzelfogható következményei vannak, ha kiderül, hogy egy adott szabályrendszernek olyan megoldásai, következményei vannak, amire esetleg korább nem gondolt volna senki, pedig a szabályokból tisztán alapul véve azokat, igenis kiadódhatnak.
2023. ápr. 6. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/67 A kérdező kommentje:

A testvéres megoldása az volt, hogy én is a mindenki között vagyok. A babámos megoldása az hogy a babám is mindenki között van: ha mindenki szereti a babámat, akkor a babám is szereti saját magát. De a babám csak engem szeret: ez a 2 egyszerre hogy lehet? Nem ellentmondásos egyébként. Formálisan elírtam, helyesen:


Minden y-ra: [ Ha (babám szereti y) akkor (y = én) ]

2023. ápr. 7. 09:52
 28/67 anonim ***** válasza:
84%
Ez a testvéres dolog a legnagyobb baromság, amit valaha olvastam. A testvér definíciója eleve az, hogy egy olyan személy, saját magadon kívül, akivel apád, anyád vagy mindkettő közös. Saját magad testvére nem lehetsz, az eleve ki van zárva a definíció alapján. Tehát az egykéknek nincsen testvére.
2023. ápr. 7. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/67 anonim ***** válasza:
100%

Viszont a feladatban a definíciók formálisan voltak megadva, mint egy társasjáték játékszabályai, és korrektül le volt írva, hogy a szavak szemantikai jelentéseit nem szabad használni, minden nyelvi körülírás csak a formális definiciók megjegyezhetőségét szolgálja, de magukat az előre korrektül megadott szabályokat kell alapul venni. Mint a sakk bábui, kártya lapjai: nincs jelentősége, hogy a ,,paraszt'' szónak mik a konnotációi, legfeljebb csak annyi, hogy a paraszt tényleg a leggyengébb figura, és ez némi tanulástechnikai fogodzkodót adhat a részletek memorizálásában, de attól még a sakk formálisan rögzített játék marad, és a bíró a korrektül előre rögzített szabályok alapján fog vita esetén is dönteni.


És igen, ha a megadott szabályokkal felépítek egy Prolog tudásbázist, akkor a gép bizony az alábbi következtetéseket fogja levonni. Neki a testvér szó csak egy cimke a szabályok egy halmazának összefogására. Ebben nincs csalás, inkább ahhoz hasonló, mint amikor egy kormány vagy bizottság felépít egy jogszabályi környezetet, és kiderül később, hogy az adott szabályokból előre nem várt hatások is következnek. A feladat fontos, mert rávilágít az emberi agy erősségeire is és gyengeségeire is: az emberi agy nem jön rá előre ezekre a váratlan követezményekre, viszont az agy képes tanulni és újabb és újabb szabályokat, modelleket is alkotni, és kutatni, és akár vadonatúj tudományterületek szűzföldjeit is feltörni.

2023. ápr. 7. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/67 anonim ***** válasza:
100%
Azthiszem ez az egész a generatív nyelvészetre vagy a strukturalizmura emlékeztet: a szabályoknak nem kell feltétlenül intuitívnak vagy valami platónista alapon ,,természeteseknek'' lenniük, de viszont együttesen elég erős kifejezőerőt kell tudniuk adni ahhoz, hogy formális modelleket lehessen felépíteni belőlük, és azokkal valós jelenségek modellezését lehessen megkísérelni, előrejelzéseket és eredményeket egybevetni. Csak két dolog fontos: az egyik, hogy a dolog legyen annyira precíz, hogy szabadon és megbízhatóan reprodukálható legyen, másrészt legyen annyira nyitott is, hogy valós, hétköznapilag is fontos területek kutatására is lehessen használni.
2023. ápr. 7. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!