Ha a testvér azt jelenti hogy "ugyanazok a szüleik" akkor mindenkinek van testvére. Ki?
Én tudom, arra vagyok kíváncsi rájöttök-e. A válaszokat megnézni nem ér! Kérem megadni azt is milyen érdeklődésű vagy: humán, reál, mindkettő, egyik se. Ez nyelvtani és matematikai feladat: igen, van átfedés köztük! Ha megkérdezik valakitől hogy mit jelent hogy testvér, azt mondja hogy "ugyanazok a szüleik". Ha tényleg ezt jelentené, akkor mindenkinek lenne testvére.
Testvér(x, y) := [(Anya(x) = Anya(y)) és/vagy (Apa(x) = Apa(y))]
Édestestvérnél és, féltestvérnél vagy van.
Van egy másik példa is, ami mutatja hogy a természetes nyelvek nem precízek:
Mindenki szereti a babámat, de a babám csak engem szeret.
Ebből következik valami. Ki a babám? Aki megoldja, az gondolom a testvéreset is kapásból meg tudja majd oldani. Formulával:
Szereti(x, y) := "x szereti y-t"
Minden x: Szereti(x, babám)
Minden y: (Szereti(babám, y) => (y = én))
Az "A => B" (A akkor B) formulával "(nem A) vagy B".
58-as: 56-os hozzászólásom végén írtam rá példát, hogy matematikai szakszövegben bizony úgy értelmezzük az "ugyanaz" szót hogy egyszerűen "=" és kész. Az oszthatóság volt a példa. Például x eleme (x osztóinak halmaza), x osztója x. Más példa: x és x osztói ugyanazok? Igen! Matematikai szakszövegekben mindig így értelmezzük: az ugyanaz egyszerűen csak = és kész.
{monitor, monitor} = {monitor}, mivel halmaz, csak az számít hogy eleme-e. Ebből tehát nem következik, hogy 2 monitorom van!
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
Igen, a fogoly az őr ölébe ül.
Ha teljesen sikerülne a viccre valamiféle modellt alkotni, valósznűleg amögött is valamiféle hasonlatos megoldás állana, mint a kérdésben kiírt testéver, babámos feladat mögött.
Simán el tudok képzelni hasonló élethelyzeteket közgazdasági vagy jogi modelleknél is.
Vannak még összetettebb helyzetek, amikor ezenfelül még több hozadéka is van a dolognak, mint egy-egy meglepő következmény
íme itt fentebb pl annak példája, hogy maga az Anyatermészet, a fizika is ismeri ezt. De igazából a biológiai önreprodukció mélyén meg nagyjából Quine önidéző állításainak alapötlete van.
de visszatérve az elméleti háttérre, igazából ez már az, ami a matematikában történt 1900 óta. A határ természetsen nem éles, nagyjából Cantor xviii. szzad végi eredményeivel kezdődött nagyobb lendületet venni. Akkortáj derült ki, mennyire mélyen része, sajátja is az efféle a matematikának.
58-as: egyébként pedig, nem arról volt szó, hogy x és x ugyanaz-e, hanem hogy a szüleik ugyanazok-e! Hogy x és x ugyanaz-e, azt a te értelmezésedben le tudnád formalizálni? Na mert nálam igen, nálad meg: Ugyanaz(x, y) = Valami-állítás(x, y) és (x nem= y). De mi az a Valami-állítás? Na mert jelen esetben, hogy azt kérdezem x és y ugyanaz-e, ez az állítás legfeljebb az "x = y" állítás lehetne, ekkor meg Ugyanaz(x, y) = [(x = y) és (x nem= y)] = hamis, vagyis sose teljesülne hogy x és y ugyanaz, akkor meg felesleges az a szó hogy ugyanaz.
Szülei(x) = {anyja(x), apja(x)} egy 2 elemű halmaz. Hogy x és y szülei ugyanazok az azt jelenti hogy "szülei(x) = szülei(y)". Ezt egyszerűsítettem ki, hogy belevettem hogy anyja(x) nem= apja(y), stb.
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
De a lényeg nem is az, hogy x szülei ugyanazok-e mint x szülei. Hanem hogy ha 58-asnak kellett volna megalkotni a formális definíciót, akkor ő eleve magától odaírta-e volna hogy "és (x nem= y). Ha meg nem tudja volna megalkotni a formális leírást, akkor meg eleve adott: észrevette-e volna hogy nem pont azt jelenti amit testvér alatt értünk? Vagyis hogy arra teljesül hogy Testvér(x, x). Ugyanis ha van egy logikai programnyelv, mondjuk a Prolog, és abban így definiálom, akkor az úgy fogja tekinteni hogy a saját magam testvére vagyok. Ha egy automatikus tételbizonyítónak adom meg ezt a meghatározást, vagy egy helyességbizonyítás-ellenőrzőnek, az is így tekinti. Prologot rég tanultam, de valami ilyesmi:
= nem tudom van-e a nyelvben
Lehet hogy az apja, anyja először létrehozandó hogy hivatkozni lehessen rá, de inkább ez nem kell.
Édestestvérnél:
testver(X, Y) :- (anyja(X) = anyja(Y)), (apja(X) = apja(Y));
Féltestvérnél:
testver(X, Y) :- (anyja(X) = anyja(Y));
testver(X, Y) := (apja(X) = apja(Y));
Javítások:
"nem tudja volna" helyett "nem tudta volna" kell.
Prologban := helyett :- kell.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!