Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Mit csináltok, ha a gyereketek...

Mit csináltok, ha a gyereketek egyszerűen azt mondja, hogy "nem", és nem csinálja, amire kéritek?

Figyelt kérdés
2,5 éves gyerekről van szó. Nagyon elegem van már belőle, hogy bármit kérek tőle, nemet mond, és nem csinálja, kb. a pofámba röhög. (Tudom, hogy dackorszak, normális, nem is ez a bajom, hanem hogy én mit tegyek!) PL. hogy segítsen összepakolni a duplot, menjünk fürödni, akármi... Mindenből veszekedés van. Ő nyilván követelőzik, ezt kér, azt kér, ezt csináljam, azt csináljam. Annyi eszközöm van, hogy mondom neki, hogy akkor én sem teljesítem a kéréseit, és hiába vagyok ebben következetes, ettől nem lett együttműködőbb egyáltalán. Persze az ember hallja, hogy ne kiabáljon, pláne ne bántsa, ne zárja be, de akkor mi az eszközötök? Jó, ha indulni kell, fürödni kell, megfogom, és viszem. De ha olyan a helyzet, amihez tényleg kell a hozzájárulása, pl. hogy pakoljon el, és nem pakol, mit lehet tenni? Vagy ha kérem, hogy ne lötykölje ki a teát, és direkt kiönti, majd rászólok, hogy törölje fel, és azt mondja, hogy nem?
tegnap 09:08
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:

A fentiekből semmi nem jött be, nem zavarja, hogy teás a ruhája, fázik kabát nélkül, nem érdekli, ha nincs esti mese, vagy legalábbis nem tudja összekapcsolni. Vagyis ezek nem hatnak.


Utolsó: akkor hagyjam rá, szó nélkül, hogy ezt csinálja? Nem ebből lesznek az ilyen kis terroristák? 😃

tegnap 10:22
 12/21 anonim ***** válasza:
78%

4 éves lányunkat ha viszi a férjem fürdeni, és vetkőzés helyett szórakozik meg ugrál az ágyon a kicsi, akkor elég annyit mondania, hogy "hát jó, akkor én nyerem a versenyt", és elindulnia a fürdő felé. Na abban a pillanatban repülnek le a ruhák, mert azt nem tudja elviselni a lányunk, ha "veszít" és nem ő ér oda először. Tudom, ő már nagyobb kicsit, de 1 évvel ezelőtt is ugyanez volt a módszer :D

Mondjuk ha szándékosan kiborítaná a földre a teát, amiről pontosan tudja hogy nem szabad, akkor dackorszak ide vagy oda, úgy megraknám, hogy elmenjen tőle a kedve, ÉS még fel is törölné utána. Akkor is, ha le leszek pontozva. Az, hogy direkt kárt vagy legalábbis takarítani való koszt csinál, csak azért, hogy dafke ellenszegüljön velem, nálam nem ugyanaz a kategória, mint az időhúzás a pakolással meg a vetkőzéssel/öltözéssel pl.

Az elpakolásra a kukazacskós dolgot csináltuk mi is egyébként, nálunk is bejött, és nem kellett onnantól minden nap zacskót zörgetni, csak egyszer kellett látványosan beleszórni a földön lévő cuccokat, utána elég volt megemlíteni.

tegnap 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
70%

Két gyerekkel vagyok túl ezen a korszakon. Következetesnek kell maradni, és századszorra is megmutatni neki. Papolni nem, mert az nem marad meg, pár szó elég, pl. rámztatsz a játékra: ,,a játékoknak a dobozban a helyük", és addig nem csinálhat mást. Ott helyben nem ismétled magad, nem számolsz vissza 100tól 1-ig, hogy megcsinálja. Ha nem működik együtt, akkor sem csinálhat addig mást, ameddig készen nem vagytok. ,,Előveheted az új játékot, ha a helyén van a régi.".


Mindezt a lehető legnagyobb nyugalommal mondani, akkor is, ha belül ordítasz, mert ha dühös leszel, és kimutatod, akkor márcsak azért sem fogja csinálni, hogy kihozza belőled az érzelmi reakciót.


Ha tudsz angolul, nagyon ajánlom a Bratpubsters Parenting csatornát, fent van tiktokon, youtubeon, podcastjai is vannak, de tökjó a hírlevelük is. Azt mondja el, hogy mit várhatsz el a gyerektől adott életkorban. Ő úgy gondolja, hogy 3 éves kor előtt nem képesek megállni, és előre gondolkodni, átgondolni, hogy mit fognak tenni. Tehát pl. ha van egy erős érzelmi reakciója, akkor azt ki fogja azonnal adni magából mindenfajta előszűrés nélkül. Viszont azt tanácsolja, hogy a viselkedését korrigáld, ne azt, ahogyan veled beszél, illetve a hisztire ő nem javasolja a reagálást, hanem hogy állj meg mellette "körmöt reszelgető" hozzáállással, és amint befejezte, jutalmazd meg, ha megcsinálja azt, amire kérted, de ne szóbeli dícsérettel, hanem pl. oké, kész, akkor most vegyük elő azt a nagyon izgalmas játékot/ bújócskázzunk egyet", hogy a jó viselkedés legyen megerősítve. Ne papoljunk arról, hogy mit nem csinált jól, mert azt ő is tudja, hanem koncentráljunk arra, amikor jól viselkedik, és a benne lévő jó gyerekre.


Kb. így lehetne összefoglalni azt, amit ő tanít. Kapcsolódj a gyerekkel sokt, minőségi időn keresztül, és konzisztensen korrigáld a nem megfelelő viselkedést papolás nélkül. Ő egyszer szól, aztán korrigál.

tegnap 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
54%
Bratbusters Parenting, elírtam.
tegnap 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
88%

Ja nem, természetesen ne hagyd rá, csak fogadd el, hogy sajnos ezeknek még nincs hatása.


Én amúgy most 2 kisgyerekkel a hátam mögött már felhagytam rég a könyörgéssel. Mindent egyszer mondok el, ha nem csinálják, akkor következménye van. De ennek is mondjuk a 3,5 évesnél van eredmenye, most kezdi érteni, hogy ha én mondok valamit, tényeg úgy van.


Nem jön fürödni? Oké, nem aludhat velem. Nem pakol el? Akkor nem játszunk. Hisztkzik? Leültetem az ágyára és megvárom, míg abbahagyja. Ha nem tud normalisan játszani valamivel, első kérés után elveszem.

tegnap 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 A kérdező kommentje:
Oké, köszönöm, akkor "csak" kitartok! :)
tegnap 11:54
 17/21 anonim ***** válasza:
20%

"na hát én sem tudok nyugodt maradni egyáltalán..."



Hát pedig az lenne a legfontosabb, hogy türelmes/nyugodt maradj, de mindegy is.

tegnap 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
8%
Egyébként meg akik azt írták, hogy felhúzza őket a gyerek: ti azt gondoljátok, hogy direkt az agyatokra akar menni? Ez egy életkori sajátosság, ami sajnos azzal jár, hogy a gyerek feszegeti a határait.
tegnap 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
100%

Van olyan, akit nem húz fel a gyerek, utolsó? Ha te ilyen vagy, oszd meg légyszi a titkodat.


Egy felnőtt esetében inkább az a fontos, hogy hogyan kezeli a gyerek előtt az indulatait, legalább az esetek nagyobbik felében.

tegnap 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 A kérdező kommentje:
Ugyan már, 17-18... Akkor helyesbítek, nekem ilyen átlagos emberekhez szól a kérdésem, akiket fel tud húzni egy 2 éves.
tegnap 13:58
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!