Miért van sok ember abban a tévhitben, hogy a fogyás a kalóriadeficiten múlik?
Én 9 hónap alatt -17Kg fogytam, ezt úgy értem el hogy kevesebbet ettem (Kalóriadeficit), és a tévhit az, hogy éheztem volna.
Attól meg hogy egyesek nehezebben fogynak betegségek miatt mint mások, a tény az tény marad amit sajnos te sem tudsz megcáfolni.
Egyébként Norbi... Te vagy az???
Egyszerű logika hogy NEM minden a kalórián múlik. Az extrém eseteket (pl koncentrációs tábor) leszámítva, amikor nem is lehetséges hízni, mindenkinek egyedi szervezete és alkata van és a (megint csak extrém) kalóriaszámolgatókat leszámítva széles skálán váltakozik hogy mennyi kalóriát visz be. (pl dögmelegben, betegen kevesebbet, télen, vagy ünnepkor többet, stb). Ebből a katyvaszból változó hogy "dönt" a test hogy mennyi anyagot tárol el, ill mennyit hagy inkább kiürülni.
Van tanulmány ami azt mutatja hogy terhesség alatt éhező anyukák nagyon hízásra hajlamos gyerekeket szülnek. Hollandiában a 2. világháborúban hosszabb ideig éhezett a népesség, a következő generáció meg túlsúlyos volt. Ezt vszeg evolúciós előny: ha a baba úgy tapasztalja hogy kajahiányos világra születik, már kezdettől fogva minden kalóriát eltárol inkább minthogy izmot építsen vagy kiürítse. Lehet hogy a "lustaságot" is felpörgeti a test ha éhezésre "készül" hogy ne pazaroljon energiát. És persze az anyagcserét is takarékra veszi.
Otthonról dolgozunk párommal, minden nap ugyanazt esszük és ugyanannyit, ugyanolyan keveset mozgunk ülő munka mellett. Ő totál vékony, világ életében hízni akart de nem sikerült neki. Én kb 30 éves koromig ugyanígy voltam, utána nem volt gond, 40 felett meg hízok mint a barom ugyanolyan kajamennyiség mellett.
Szóval tanulmány is, józan ész is és saját tapasztalat is azt mutatja hogy NEM csak kalóriadeficittől függ a fogyás.
"Szóval tanulmány is, józan ész is és saját tapasztalat is azt mutatja hogy NEM csak kalóriadeficittől függ a fogyás."
Amit leírtál az pont nem cáfolja, azt a TÉNYT, hogy a fogyás a kalóriadeficittől függ. :) Azt, hogy az energiaszükséglet változó, azt senki sem vitatta, ettől függetlenül természetesen lehet általános megállapításokat tenni.
47: A kalóriadeficit fogalma is értelmezés kérdése. Legtöbb ember úgy használja hogy pl 2000 kcal lenne a napi "fenntartó" mennyisége szerinte, ha ettől kevesebbet fogyaszt akkor fogy, ha többet akkor hízik. Ez így NEM igaz nagyon sok okból.
1. Eleve nem tudod mennyi kcal a te személyes "fenntartó" napi mennyiséged. Teljesen egyéni, kortól, nemtől, alkattól, génektől, hormonoktól, terhesség alatt ért hatásoktól és még nagyon sok ismeretlen tényezőtől függ. Lehet te 2000-et hiszel magadnak de valójában 1500 vagy, és csodálkozol hogy napi 1400 bevitelnél egyáltalán nem fogysz. Vagy kikísérletezed magadnak 25 évesen, akkor 2500 volt, de 40 évesen is annyinak hiszed amikor akkor már csak 1500 kellene és csodálkozol hogy hízol.
2. Ha még az előzők szerint sikerülne is valamilyen csoda folytán megtudnod a kcal szükségletedet, az akkor is állandóan változni fog napi szinten. Nem is kicsit! Betegen teljesen más mennyiség kell mint egészségesen, befolyásolja az évszak, klíma, alvásmennyiség, stressz, mozgásmennyiség, érzelmi állapot, még a szellemi munka, az agyi megterhelés is, nőknél a ciklus is, terhesség stb.
Tehát olyan értelemben a kalóriadeficit fogalma teljességgel használhatatlan. Szinte csak az extrém esetekben tud bármit is jósolni: 0-500 kcal bevitelnél pl az emlegetett koncentrációs táborban biztos fogyni fogsz, 5000 kcal felett meg biztos hízni fogsz. Az 500-5000 közötti sávban meg "attól függ". Tehát akkor mire is jó ez?
Ha meg a te értelmezésedet vesszük, feltételezem azt hogy az éppen aktuális kalóriafelhasználásnál kevesebb legyen az éppen aktuálisan rendelkezésre álló felhasználható tápanyagmennyiség, akkor ennek még kevesebb gyakorlati haszna van mert egyiket sem tudjuk mérni. Úgy mondtál valamit hogy valójában nem mondtál semmit.
Egyszerűen ez a kalóriadeficit duma egy olyan végtelenül összetett és változatos rendszernél mint az ember, teljesen használhatatlan, azzal számolgatni meg önbecsapás.
Ja és nem azt mondom ezzel hogy nem lehet sehogy se lefogyni, hanem hogy a saját tested jelzéseire kell csupán figyelni.
Ha annyit eszel csak hogy szinte mindig éhesnek érzed magad, akkor jó eséllyel fogyni fogsz ;)
Ahhoz is kell annyi elhatározás mint minden kaját számolgatni...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!