Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Szorongás kezelése gyógyszerre...

Szorongás kezelése gyógyszerrel vagy gyógyszer nélkül?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Szorongásra és pánikra szeretnék valamit. Van olyan, aki gyógyszer nélkül is meg tudott gyógyulni? Vagy gyógyszerrel?

Ha gyógyszerrel, akkor melyik gyógyszer segített nektek? Van olyan, aminek nem volt mellékhatása?

Sokáig nem tudtam enni, szorongok.



júl. 24. 09:28
1 2 3 4 5 6
 41/57 anonim ***** válasza:

Rég jártam a gyakori kérdéseken, de az a tapasztalat, mint régen is volt.

Ha valaki azt javasolta hasonló kérdés alatt, hogy próbáld meg gyógyszer nélkül, mindig le lett szavazva. Ebből azt szűri le egy átlagos olvasó, hogy gyógyszer nélkül nem is megoldható egy szorongásos zavar, csak gyógyszerrel. És tovább ronthat a helyzetén.

Nyilván sok egészséges ember, akinek elég volt a pszichológus nem jár ide felpontozni azokat a válaszokat, amik azt állítják, hogy tényleg lehetséges változtatni gyógyszer nélkül is.


Az biztos, hogy lassabb folyamat, mint gyógyszerrel. Viszont a mellékhatásoknál szokás, hogy még több gyógyszer kell és végül azon kapja magát az ember, hogy a mellékhatásra is külön gyógyszert szed. Aztán a folyamatos hozzászokás miatt emelni kell az adagon, végül gyógyszert kell cserélni más hatóanyagra stb.


Szerintem van az az élethelyzet, amikor muszáj a gyógyszer. Pl a legtöbb ember nem teheti meg, hogy úgy van vele, hogy na szükségem van 1 évre, hogy rendbetegyem magam, addig nem dolgozom meg elköltök terapeutára mondjuk éves szinten 600.000 Ft-ot. Ilyenkor jön képbe a szorongásoldó, és folyik tovább az ember élete, de a gondok megmaradnak, ez által nem is jön el az a pont, hogy egyszer csak nem kéne már gyógyszer.


Ha van egy sebed, amit folyamatosan bekötözöl, de valaki mindig jól térden rúg és nem hagyja begyógyulni, akkor kötözgetheted azt életed végéig is.


Én nagy gyógyszerellenes vagyok, élethelyzet függővé mondanám, hogy kell-e gyógyszer.

A benzokra a legkönnyebb rászokni, nekem ismerősöm 3 hétig feküdt a pszichiátrián, mert már napi 9 mg rivotrilt szedett, altatót és antidepresszánst. Továbbra is szed gyógyszereket, de belőtték neki úgy, hogy kevesebbet kelljen. Viszont élő példa, hogy hiába szedte a gyógyszereket, ugyanúgy kidőlt munkából, mert a munkahelye nem tolerálta, hogy nem tud jól teljesíteni. Van ilyen is, van akinek meg elég egy 0,25-ös xanax reggel és el van vígan vele anélkül, hogy többre lenne szüksége.


Nekem pszichológus, meg a tenni akarás mindig segített kimászni a sz*rból. De ezt ne úgy képzeljétek el, hogy elmentem 5x pszichológushoz, és azt követően a szorongásom lecsökkent 0-ra.


Ugyanúgy szorongtam bizonyos élethelyzetekben, csak nem 150%-osan nyomasztott, hanem mondjuk 50%-osan. Ezeket el kell viselni.


Egyébként vannak természetes stresszhelyzetek, a szorongás nem teljesen megszűntethető.


Mindenki szorong javarészt, egy randi, állásinterjú, orvos, stb előtt. Maximum az ember jobban fogja tolerálni, ha már a 40. állásinterjún vagy túl és nem pörögsz rá annyira. Ezt pl. a viselkedésterápiával lehet javítani.


Sok ember ott rontja el, hogy elkezd pszichológushoz járni, azt hiszi 5 alkalom után már megváltoztatja az életét, meg megszűnik a szorongás. Sajnos nem így működik.


Ilyenkor az emberek azt mondják, hogy hát de basszus a Xanax-szal nem volt szorongásom az első randi előtt se, a pszichológussal meg ugyanúgy szorongtam, maximum kevésbé volt intenzív.


Azért mert letompítja teljesen az agyi receptort a benzo, alapból pedig nem az a normális, hogy 0 ingerrel menjél egy stresszes helyzetbe.


Mondok egy jobb példát:

Ha egy átlagos ember beszedne 3 mg Rivotrilt, lehet kb 5 perc múlva beszédülve elalszik, de az is lehet, hogy minden félelemérzet nélkül megsímogatna egy oroszlánt kihajolva az 50. emeletről egy felhőkarcolón.


Holott ez egy full stresszhelyzet, és ha valaki ebben a helyzetben szorong gyógyszer nélkül, attól még nem lesz szorongásos beteg.


Remélem valamit segítettem más megközelítéssel értelmezni a dolgot.


Nem kioktatás volt. Én részemről elfogadom azt is akinek gyógyszer kell, azt is akinek nem kell.


Egyedül azt nem szeretem, mikor a gyógyszerszedők váltig állítják, hogy gyógyszer nélkül LEHETETLEN! kijönni, mert ez nem igaz. Ő neki nem sikerült, de az nem jelenti azt, hogy neked nem fog. Ahogy ennek az ellenkezője sem igaz, lehet neked nem működne gyógyszer nélkül.


Viszont itt a topicban azok vannak túlnyomó többségben, akik mindenre azt javasolják, hogy szedjél antidepresszánst, szorongásoldót. A sportolás hülyeség, az, hogy a berögzült sémáidat megváltoztad hülyeség, a pszichológus pénzrablás stb.


Ne ülj fel erre a lóra, próbáld meg először sok energia árán gyógyszer nélkül, rengeteg negatív velejáróval, de nem szabad feladni 5 nap után. Mert ha valakiben évek óta meghúzódó rossz sémák vannak, az nem fog attól feloldódni, hogy 1 hete foglalkozik valaki, hogy helyretegye.

júl. 26. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/57 anonim ***** válasza:

Azért nem jó ez a kérdés, mert elmész egy konditeremben, ahol a konditerem 80%-a szteroidot szed.


Megkérdezed, hogy lehetek-e izmos naturalba?

A többség azt mondja, ha gyors eredményeket akarsz, kevés belefektetéssel, "itt a szteroid, nekünk is ez segített."


A másik véglet azt mondja, hogy lehetsz izmos, de rengeteg odaadás, tenni akarás, odafigyelés, kaja, rendes alvás, szabadidődet jól töltsd el, regenerálódás stb.


Erre a laikus azt mondja, hogy hát hülye lennék az utóbbi, legyen szteroid.


Tudományos alátámasztásai vannak már annak is, hogyha kimész a napfényre és kint ülsz egy padon, az a szerotonin szintedet emeli. Ez csökkenti a depresszió érzetét, a depresszió gyakran felerősíti a szorongást. A napfény segíti az agynak az egészséges cirkádium ritmás beállítását.


Sok ember mit csinál? Szedi az antidepresszánst, ül a sötét szobájában, aztán várja a csodát, hogy 4 vagy 5 hét után talán hat.


Sajnos az egészséget hosszú idő helyre rakni.

júl. 26. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/57 anonim ***** válasza:

"Egyedül azt nem szeretem, mikor a gyógyszerszedők váltig állítják, hogy gyógyszer nélkül LEHETETLEN! kijönni, mert ez nem igaz. Ő neki nem sikerült, de az nem jelenti azt, hogy neked nem fog. Ahogy ennek az ellenkezője sem igaz, lehet neked nem működne gyógyszer nélkül.


Viszont itt a topicban azok vannak túlnyomó többségben, akik mindenre azt javasolják, hogy szedjél antidepresszánst, szorongásoldót. A sportolás hülyeség, az, hogy a berögzült sémáidat megváltoztad hülyeség, a pszichológus pénzrablás stb."


Nem lenne rossz egyebkent, nem szavaztam sehogy, mert nem partolod ahogy latom ezt sem meg azt sem. A gond sokszor ha altalanositunk - mert altalanositottal - akkor valaki peldaul felreertelmezi az idegesseget a szorongastol. A borderline-t a bipolaristol, a skizofreniat a szemelyisegzavarral, es mehet tovabb. A mentalis betegsegekbol nem lehet kigyogyulni, es kell gyogyszer, tobbfele, mert genetikus polimorfizmus van, ezert kell ennyi gyogyszer. Es ezek a gondok - pl skizofrenia hat nehez lenne egy pszichologusnak mit kezdenie egy emberrel, beteggel, aki nez a falra es ott latja Ferenc papat.


Innentol sajnos nem nagyon lehet a tobbi reszet ertelmezni a velemenyednek, mert hogy tudna egy alternativ megoldast partolo szemely egy bipolar II-nek citromfuvet ajanlani amikor manias fazisban van. Egyaltalan tudja-e a citromfuves, hogy mi az a betegseg. Egyaltalan tudja-e milyen gyogyszert szed. Egyaltalan mukodik e a citromfu (ha ez lenne, mindenki ezt szedne aki bipol.II). En ezert nem szeretem rogton egy mentalis betegsegre, szorongasra ami hatarozatlan mert nincs kozolve a konkret problema, hogy rogton homoktovis, sportolas, termeszetjaras, eget nezni, emberek kozt lenni es meggyogyulsz vagy netan kezel. Lehet segit, de nem kozli a kerdezo mi a baja akkor ne irjunk ilyeneket addig, hogy homoktovis.

júl. 26. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/57 A kérdező kommentje:

Köszönöm, hogy írtok.

Meghalt az unokatestvérem 40 évesen, egy évvel ezelőtt. Én akkor postcovidos lettem. Az volt a tünet, hogy nem volt étvágy és fizikális erő hosszú hónapokig.

Utána az alultápláltság miatt még kevesebb erőm volt. Hat hónap után kezdődtek a szorongások ettől a helyzettől.


Egy évig tűrtem a tüneteket gyógyszer nélkül, még valeriánát se vettem be.

A családom támogat a szeretetével, mégsem sikerült kijönni. Egyre több tünet lett.

45 napja kezdtem el a medazepamot szedni fél szemével naponta. Aludni mindig tudtam, a vérnyomás, pulzus normális, csak a nappali szorongásra próbáltam meg a medazepámot.


Közben 3-szor három napot kihagytam, mert nagyon leszedált. A mozgásomat, gondolkodásomat is. 10 napja úgy döntöttem, hogy létezem a medazepamot, mert nem lettem tőle jobban. Amikor 3. Nap nem vettem be, erős szorongásos lett, erősebb, mint előtte. Így újra bevettem 5 napon keresztül a napi fél szemet. A szorongást lecsökkentette, de nagyon kábult vagyok. Szerintetek a gyógyszertől?


Azért vagyok kábult, mert már túl sok raktározódott a gyógyszerből?

Vagy ezzel, hogy 3 napokat kihagytam, összezavartam valamit?


Tanácsoljatok valamit, hogyan tegyem le a medazepomat, hogy ne legyenek rossz tünetek?


Amikor kábult vagyok akkor is vegyek be valamennyit belőle minden nap, úgy tegyem le? Vagy, ha kábult vagyok jobb, ha nem veszem be?

Hogy kell letenni és hány nap alatt?


Ha a medazepámtól kábelt vagyok és fáj a fejem, akkor az SSRI-től is így lenne? Vagy az nem szedálja az embert, hanem inkább pörgeti?



Szerintetek lehet, hogy azért nem tudtam sokáig enni, mert alacsony a dopamin szintem? A benzok, hogy hatnak a dopamin szintre? A medazepam hasonlóan hat, mint a többi benzo?

júl. 27. 13:50
 45/57 anonim ***** válasza:
SSRI-nak semmi köze a benzohoz, nem szedál de ezt írtam is már. A benzo szedál, ez normális. Benzot nem lehet ugy letenni hogy csak néhánynaponta szedsz be belőle, úgy kell, hogy mindennap ugyanazt a csökkentett adagot szeded be, néhány hetente csökkentve. A benzonak nincs köze kötvetlenül a dopaminhoz, gabára hat. Az SSRI-rok sem növelik a dopamin szintet.
júl. 27. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/57 anonim ***** válasza:
Amúgy meg a magas domapmintól elmegy az étvágy, nem pedig megjön (pl amfetamin)
júl. 27. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/57 A kérdező kommentje:

11

Te mit tanácsolsz, ha 10mg Scippát fogok szedni, hogy kezdjem el ? Napi fél szemmel, vagy egy szemmel lesz jobb? Hogy lesz kevesebb mellékhatás?

aug. 11. 19:39
 48/57 anonim ***** válasza:
Kezd már el szedni, ne itt a fórumon keress ismeretlenek bátorítását. Nyilván minél fokozatosabban szoktatod magad hozzá, annál kevésbé valószinű, hogy megviseljen az elkedzés. Akkor is működni fog ha két hétig 2,5mg-ot szedsz és csak utána mész fel 5-re majd 10-re. Csak nyilván lassabban fog kianlaukni a terápiás hatás. Ha meg ezzel a módszerrel nem működik akkor amugy sem használt volna, akárhogy kezded el szedni. Nem vágom, hogy miért problémázol még mindig ezen.
aug. 11. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/57 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező! Mi a helyzet, letetted Medazepamot, szeded már a Scippát?
szept. 12. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/57 A kérdező kommentje:

49

Letettem 6 hete a medazepamot, de még nem mertem elkezdeni a Scippát, mert ebben a nagy hőségben elég gyenge voltam és nem akartam így elkezdeni, hogyha felerősítené az elején a szorongást.

szept. 12. 15:02
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!