Ti mit adnátok meg a gyereketeknek, ha ilyen eredményeket elér?
Most voltam gimnáziumban 11. osztályos. Immár 4. éve szereztem meg a kitűnő bizonyítványt. Általános iskola 8. osztályában lett meg először, de az ezelőtti években is közel álltam hozzá, csak általában 1-2 négyes becsúszott. 8. osztályban részesültem az iskola- és osztályközösségben végzett munkáért elismerésben. Gimnáziumba mentem továbbtanulni. Eddig minden év végén meglett a kitűnő bizonyítvány általános tantestületi dícsérettel, mindhárom évben angol, illetve német nyelvi versenyeken vettem részt, az idén 1. helyezést értem el német nyelvből. Ez a 11. osztály igencsak nehéznek bizonyult: emelt érettségi előkészítők (kémia, földrajz), angol emelt érettségire felkészítő, többször fordult elő, hogy éjjel későn feküdtem le (kb. fél 1 körül), mert annyit kellett tanulni másnapra. Hétvégéim sem voltak szabadok, mert versenyekre készülni, tételeket kidolgozni, órákra készülni.
Itt most nem fényezni szeretném magam, csak elmondani, hogy mennyi energiát fektettem bele eddigi tanulmányaimba, amit otthon apum nem becsül meg, legalábbis én úgy veszem észre. Állandóan piszkálgat, beszólogat, hogy minek tanulok annyit, meg, hogy nem érti mit lehet naphosszat a könyvek felett ülni. Már azt is megkaptam tőle, hogy a sok tanulástól bedilizek, felejtsek inkább. Szinte semmi elismerést sem kaptam részéről, mert soha nem nézi jó szemmel, hogy ahelyett, hogy mellette lennék az asztalos műhelyében, inkább tanulok. Hozzáteszem egyáltalán nem érdekelnek a műszaki dolgok, semmit sem konyítok hozzájuk, a tudásom ezen a téren ott kimerül, hogy felismerem a fúrót, csavarhúzót...
Ez azért is fáj nekem annyira, mert nekem komoly elképzeléseim vannak a jövőmet illetően. Mindenképpen tovább szeretnék menni majd főiskolára, egyetemre.
Nah, nah, nah, álljuk meg egy szóra. A Kedves Kérdező követni szeretné a maga elé kitűzött cél eléréséhez kijelölt utat. Szerintem senkinek semmi köze ahhoz, hogy Ő ezt hogyan valósítja meg, vagy hogy miket és hogyan ér el. Ő azért tanul, mert gondolom nem akar egy szakmunkás bizonyítvánnyal rendelkező ipari munkás lenni és ezt tisztelem is benne.
Ha az én gyerekem érne el hasonló eredményeket a tanulás terén szerintem megadnám neki amire vágyik, már ha a források engedik. Már csak azért is, hogy ezzel biztassam, hogy igenis megéri tanulni és kitartani, mert minden elolvasott, megtanult tankönyvi szövegnek meglesz a maga "gyümölcse".
Nálunk sem merült fel soha, hogy a jó eredményekért bármilyen tárgyi (esetleg pénz-)jutalmat kapjak. Úgy fogta fel mindenki, hogy 1., a diploma az alap, 2. a magam jól felfogott érdekében kell jól tanulnom, 3. ez a feladatom, és mint bármilyen más feladatot, ezt is színvonalasan kell csinálni. A diplomaosztóra, ha jól emlékszem, 2 könyvespolcot kértem "ajándékba", én sem éreztem, hogy ennél többet érdemeltem volna érte. Az érettségi meg pláne semmi, összejött a család egy ebédre, annyi.
Az persze teljesen jogos elvárás részedről, hogy ne piszkáljanak azért, mert rendesen végzed a "munkád". Ez enyhén szólva nem korrekt veled szemben, de nem hiszem, hogy apádat meg tudnád változtatni. Volt olyan ismerősöm, aki pont ott csúszott el a tanulmányaival, hogy az mindig fontosabb volt az apjának, ha a műhelyben kellett segíteni, és ezt a srác nagyon is kihasználta - felnőtt fejjel aztán bánta, hogy nem tanult akkor, amikor még lett volna ideje rá. Szóval örülj, hogy legalább nem vagy fiú:), így apád mégsem parancsolhat be a műhelybe:S
Minden ilyen tini kerdesnel elmondom, mert szerintem lenyeges, aztan majd lepontoz aki nem ert egyet vele: ne foglalkozz vele hogy masoknal hogy van, hogy masok mit kapnak.
Marhara nem szamit es nem is hivatkozasi alap, sem most, sem kesobb.
Nyilvan jo ha szorgalmas vagy, es kuzdesz a celjaidert, de az is lenyeges, hogy a befektetett munkanak aranyban kellene lenni az eredmennyel, es nem jo ha tonkremesz bele, de ezt nyilvan te erzed.
Azert a helyedben tisztaznam az edesapaddal hogy tamogatja-e a tovabbtanulasi terveidet, anyagilag fog-e benne tamogatni. Mert ha nem, akkor ezt bele kell kalkulalnod.
Amugy meg nem artana neha lemenni az faterod muhelyebe, kicsit megismerni a fizikai munkat, segiteni neki. Talan akkor jobban megismernetek egymast, o is teged, es egyaltalan nem art neked sem ha tudod hogyan kell betekerni egy csavart egy darab deszkaba.
Van az efféle csúfolódásban irigység is.
Ő tisztában van vele, hogy ez kemény munka, de tudja azt is, hogy csak akkor lehet csinálni, ha levesznek az ember válláról minden terhet, és csak a tanulásnak élhet. Hovatovább örömmel is jár a szellemi kalandozás. Olyasféle örömmel, ami csak a Te képességeiddel megáldottaknak jut ki.
Ezért ez egyfajta irigység, maiért Te olyan örömökben részesülsz, amikben ő nem tud. Talán ő nem ilyen okos, mint Te?
Egyébként az asztalosság szép, gazdag mesterség, én szivesen tanulnám apukádtól, ha elvállalna engem. Pesten laktok?
2: Van egy olyan (századelei) réteg, hogy műveltségi polgárság. Mára ez a réteg a lecsúszott alsó-középosztály, a dolgozói szegénység rétegei. Tehát bármennyre is akarnak, nem tudnak venni a gyereknek értékes dolgokat pont abban a rétegben, ahol alap, hogy addig tanulsz, ameddig csak képességeid szerint bírsz.
Én az első diplomámra egy pici plüss sünit kaptam, a másodikra egy plüss teknősbékát. Az iskoláimra, taneszközeimre viszont erőn felül fizettek a felmenők egész életemben. Tehát a pénzbeli ajándék az maga az, hogy befizettek valamire, ahova járni akartam. Legutoljára egy szinkronszínész tanfolyamra.:)
4: Attól függ, melyik középiskola és melyik egyetem.
Én az általános- és középiskolában sokkal többet tanultam, mint felsőoktatásban, mert a legerősebb sulikba jártam. Az érettségimre 3x annyi tudás kellett, mint a felvételire ugyanazokból tárgyakból (jogi felvételi).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!