Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Mit szólnál, ha a gyereked...

Mit szólnál, ha a gyereked közölné veled, hogy nem veszi ki a részét a házimunkába, ha így állsz hozzá?

Figyelt kérdés

Igazából gyerek alatt nem gyerekkorút értek, hanem 15-16-tól ilyen még otthon élő fiatal felnőtt korosztályt. Szimplán lényegtelen a kérdésben, hogy fiúról vagy lányról van szó.

Adott a helyzet, soha nem volt tőle elvárva a házimunka, nem volt otthon saját állandó feladata. Ha valamit megcsinált, akkor le volt cseszve, hogy úgy nem jó, szóval ezért inkább nem csinál semmit, csak saját maga után elpakol. Téged mint szülőt zavar, hogy nem csinál semmit, ezért mindig szólsz neki, hogy csináljon meg xy dolgot.

Neki ezzel az a baja, hogy mindig mindent rögtön és azonnal csináljon, nem ér rá, amíg befejezi a beszélgetést a barátaival, amíg végig olvassa a fejezetet, amíg befejezi a sorozatepizódot, amíg online játékban befejez valamit. Hanem rögtön, azonnal ugrani kell.

Ő kijelenti, hogy márpedig semmit nem hajlandó csinálni, ha azt várod, hogy rögtön és azonnal, ha rá akarsz bízni valamit, akkor mondd meg, hogy mi az az állandó feladat, és mikorra legyen kész, ha meg olyan, hogy egyszer-egyszer kell, akkor előző nap mondd neki. Minden más esetben ő nem hajlandó megcsinálni.


júl. 3. 16:43
1 2 3 4 5 6
 31/60 anonim ***** válasza:
79%
28. Korrekt. Sok narcisztikus szulo van, mind azt kepzeli, hogy a gyereke a tulajdona, sajat maga kiterjesztese, ennek alapjan jogot formal arra, hogy rendelkezzen vele, uralkodjon rajta, hatalmat gyakoroljon felette. Meg ideologiat is gyartanak hozza onigazolaskent. Es ezzel okoznak eletre szolo, visszafordithatatlan karokat, traumakat a sajat gyerekuknek. Nem tehetnek rola, nekik ez a termeszetes, ebben nottek fel. Szerintunk a terapia felesleges, a pszichologusok stb. hulyek. De az a lenyeg, ok maguk a megtestesult tokeletesseg, ok nagyon jo emberek. Ja, nem. 😉 Ez a transzgeneracios atok, amit nem art megtorni. Sokat tud segiteni a szakirodalom, az önismeret. 🤫😉
júl. 3. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/60 anonim ***** válasza:
95%
29: szerintem nincs vita. A szülő sem cseléd és a gyerek se. Egyikre se szabad távirányítót szerelni. Mindkettőnek jár, hogy élhető legyen a családi élet (még egyszer: a szülőnek IS)
júl. 3. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/60 anonim válasza:
89%

Nincs ilyen probléma, mert 5 évesen már söprögettünk együtt.

Még nincs 15, csak 12, de bármikor amikor segít, elpakol, észreveszem, és hangosan megköszönöm. Hogy ne csak azt hallgassa, már megint itthagytad a cuccod. Pedig majdnem mindig otthagyja.



De amikor elpakol, mindig szólok, és megköszönöm.



Nehéz.

júl. 3. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/60 anonim ***** válasza:
26%

Felnőtt vagyok, nincs gyerekem mert nem akarok velük foglalkozni, többek között ezért se. Persze én is ilyen voltam tiniként, mielőtt bárki azt hinné nem.

A szülő nem házicsicska aki kiszolgálja az igényeket. Egy tizenéves már ki tudja venni a részét a házimunkából és ki is kell hogy vegye. Ha van arra igénye, hogy a szülő ne csesztesse, akkor legyen arra is hogy magától észreveszi ha valamit meg lehet csinálni és ne várja meg mire a szülő szól. Persze könnyű megsértődni meg világfájdalmat megélni amiért el kell mosni 2 tányért vagy kivinni a szemetet... :D Mert az online játék nem megállítható!! Persze, meg amúgy az csak játék, mi van ha kilépsz? Összeszakad a világ?

Gondolkodj már el egy kicsit és állj a sarkadra. Tessék segíteni otthon, nem fog leesni a gyűrű az ujjadról.

júl. 3. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/60 Darius- ***** válasza:
71%
Te vagy a gyerek itt. Vannak sürgős esetek, de alapjáraton az eredmény a fontos. Arra vagy kíváncsi mit csinálna egy jó szülő, aki nem ugráltatja a gyereket azért, hogy kifejezze felette áll? Hagyná, hogy befejezd amit csinálsz, még ha nem is tetszik neki és nem válik károdra. Tehát ha nem sürgős ráér megcsinálni aznap. Fontos, hogy maradj a valóságban és más emberek viselkedése alapján vondd meg a nézőpontodat, ne értékeld le magad.
júl. 3. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/60 anonim ***** válasza:
94%
Huu mintha csak a saját tini koromat olvastam volna 🙄 Akárhányszor elmosogattam,kiteregettem sose volt új jó állandóan újra teregetett utánnam. Anyukám is mindig mindent azonnal akart. Ha mondtam hogy mindjárt akkor jött azzal hogy nem mindjárt hanem most azonnal. Mentem megcsináltam de utáltam hogy ki teregetek megcsinálom amit kér erre újra tereget mert neki az nem tetszett ahogy én csinálom. Jelzem jelenleg is úgy teregetek ahogy tini koromban nem gyűröttek a ruhák mégse és ki is fér sok mosás. Szerintem beszéld meg vele hogy legyen fix házimunkád amit neked kell megcsinálni.
júl. 3. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/60 anonim válasza:
100%

Pont ma megkértem, hogyha végzett a vacsival, pakoljon el maga után, mert nekem az nagy segítség, és le fogom ellenőrizni. 12 éves.

Este megnéztem, mikor oda jutottam. Elpakolt, és még ébren volt. Bementem hozzá, és megköszöntem, hogy segített.

Én így akartam gyereket nevelni.

júl. 3. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/60 anonim ***** válasza:
71%

Szerintem is te vagy a gyerek, és teljesen mindegy, hogy mi mit csinálnánk szülőként, mert nem mi vagyunk a szüleid.


Velem el se jutottál volna erre a pontra, mert nekem alapból normális a te hozzáállásod, ha azt akarom, hogy vidd ki a szemetet, akkor vagy rád ruházom állandó feladatként, vagy mondjuk olyan rendszert vezetek be nálunk, hogy aki leghamarabb elhagyja a lakást, az vigye magával a szemetet.


De nem ez a lényeg, mert nem én vagyok az anyád, nem velem kell együtt élned.


Amit neked tanácsolni tudok, hogy éld túl valahogy. Beszélni megpróbáltál vele (velük), nem segített, abból meg már nagyon eleged van, ami rendszer nálatok van. Innentől kezdve két lehetőséged van, vagy marad minden úgy, ahogy eddig, vagy pedig beléjük állsz ezzel az ultimátummal.


A baj az, hogy ez visszafelé is elsülhet, lehet, hogy utána sokkal rosszabb lesz. Gondolom, hogy ezt te is érzed, különben nem írtad volna ki ide ezt a kérdést.


Sajnos nem tudunk segíteni a döntésben, mert te ismered a szüleidet, te tudod a legjobban, hogyan reagálnának. De én a te helyedben még adnék egy pár esélyt a beszélgetésnek, viszont sosem akkor, amikor épp megkérnek valamire. Valami semleges időpontban, amikor normális a hangulat otthon, akkor vesd fel megint az ötletet, de legyél proaktív: mondd, hogy mi lenne, ha ezentúl a te feladatod lenne minden nap felsöpörni és felmosni (vagy akármi más, ez most csak egy példa), viszont akkor a mosogatásban nem segítesz. De ha megállapodtok, akkor tényleg tartsd is be.


(De ha valami extra élethelyzet van, mondjuk anyádnak fáj a feje vagy valami, akkor azért mosogass el szó nélkül.)

júl. 3. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/60 anonim ***** válasza:
73%

Nem világos a kérdésből, hogy a gyerek vagy a szülő teszi fel. Nagy nehezen mégis talán arra lehet következtetni, hogy a gyerek kérdezi.

Erre azt a választ lehet adni, hogy a gyereknevelés egyik feladata, hogy a szülő fokozatosan és folyamatosan nevelje rá a gyerekét a munkára, ami egyrészt a saját maga "dolgainak" elrendezését jelenti, másrészt a vele együtt élő család közös munkáiból vegye ki a részét életkorának és képességeinek megfelelő módon, azaz járuljon hozzá a családi feladatok teljesítéséhez. Itt azonban a szülő és a gyerek személyisége is nagyon fontos szerepet játszik. Van olyan kamaszkorba jutó gyerek, aki számára természetes, hogy magától elvégezzen a család egészét érintő egyes feladatokat (pl. takarítás a nem általa kizárólagosan használt helyiségekben is), segítsen önként pl. a bevásárlásban, főzésben stb., míg másokat minden esetben meg kell kérni, hogy szíveskedjen már valamit elvégezni. Ez utóbbi dolog nagyon kellemetlen a szülő számára, mert ilyenkor belső konfliktusa támad: vele már egyenrangúnak tekinthető, esetenként nála ügyesebb vagy erősebb, több idővel rendelkező csaknem felnőtt gyerekét kell külön megkérnie valami olyan dologra, amit az a gyerek már önmagától is lát (ha van szeme), sőt megérez és megtapasztal, csak éppen nem figyel oda, mert cselédnek, háziszemélyzetnek tekinti a szülőt.

júl. 3. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/60 anonim ***** válasza:
84%
Kicsit olyan, mintha azt keresnénk itt közösen, hogy kinek van igaza, szülőnek, hogy segítséget vár, vagy gyereknek, hogy ne legyen már ilyen szintű kontroll. Nem hiszem, hogy a kettő elvárás ne férne meg egymással, sőt, pont az a feladvány lényege, hogy kiegyezzenek és beleálljanak a változó szerepeikbe mindketten. A gyerek is így nő fel, ha tanul egyszerre más igényét is figyelembe venni és tanul határt tartani is, hogy közben ő se dögöljön bele valami megfelelési kényszerbe. Tele lesz az élet ilyen dilemmákkal, kell, hogy legyen receptje, hogyan lehet megoldásra jutni. Hogy ezt az egyensúlyt elsőre eltalálja bármelyik fél is, szerintem elég valószínűtlen. De végig kell menni, ha bénázással, akkor bénázással a folyamaton. Ha ez nem sikerül, a szülő szenved, a kamaszból meg rossz fej, ignoráns felnőtt lesz.
júl. 3. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!