Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Elfogadnátok így a pénzt?

Elfogadnátok így a pénzt?

Figyelt kérdés

Férjemmel és lányommal hamarosan szeretnénk kertesházba költözni, jelenleg albérletben élünk.

A szüleim félretettek nekünk pár éve 14 millió forintot, mikor eladták nagyszüleim egykori lakását, mondván, hogy ha kertesbe akarunk majd valaha költözni, nekünk adják.

Nagyon örültünk ennek. Van nekünk is valamennyi félretett pénzünk (9 millió), de azért 14 millió plusszal nagy előnnyel indulnánk. De most elég értetlenül állunk minden előtt, mert legutóbb mikor erről beszéltünk a családommal, azt mondták a szüleim, hogy úgy adnák csak ide a pénzt, ha anyámnak (akinek a szülei után örökölték a anno lakást) haszonélvezeti joga lenne a házunkon.

Azzal nyugtattak, hogy úgysem költözne hozzánk anyám, nem szólna bele az életünkbe, nem akarná eladni a fejünk felől az ingatlant, stb, és mégiscsak kapnánk így 14 milliót.

De se nekem, se a férjemnek nem tetszik ez a dolog.

Most inkább arra hajlunk, hogy inkább felveszünk egy akkora hitelt, amekkorát csak tudunk és/vagy nem akkora házat néznénk, amekkorát eredetileg terveztünk.

Ti mit tennétek? Elfogadnátok a pénzt ezzel a feltétellel?


2023. nov. 21. 16:20
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 11/82 anonim ***** válasza:
91%

Kizárt. A haszonélvezeti jog felülírja a tulajdonjogot, akkor rakhatna ki titeket a házból, amikor akar. Nem ismerem édesanyádat, de simán zsarolhat is ezzel, ha olyasmit teszel, mondasz vagy nem úgy teszel, ahogy ő akarja, rögtön hozzád vághatja, hogy kidobhat, ha akar.

Plusz: azt költöztethetne oda, akit csak szeretne, ha úgy gondolja, hogy az unokatesó/szomszéd néni/fodrász nagynénjének a férje ott lakik holnaptól, semmit nem tehetnétek ellene.

Soha nem tudnám a saját házamnak érezni ilyen körülmények között, én biztosan nem mennék bele.

2023. nov. 21. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/82 anonim ***** válasza:
90%
A feltétellel ajánlott segítség nem valódi segítség, hanem rejtett béklyó. A jelenlegi ígéretek és a családi viszonyok könnyen és gyorsan változnak, így egy ilyenre nem adnék, hogy most mit mondanak. A házatok felett ne rendelkezzen más, még elméletben sem. Szerintem jól gondoljátok, ne fogadjátok el a pénzt.
2023. nov. 21. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/82 anonim ***** válasza:
88%

Nem fogadnám el.

Elég sok lehetőség van arra, hogy az a pénz "védve" legyen egy válás esetén.

Egyébként is külön vagyonnak számítana, ha neked ajándékozzák az összeget.

2023. nov. 21. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/82 Katona Dius ***** válasza:
94%
Még lehet azzal is jobban jártátok, ha 1/3-ad tulajdont szerezne a ház felett, mint haszonélvezetet.
2023. nov. 21. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/82 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!

Mikor rákérdeztem, miért érzik úgy hogy erre szükség van, azt mondták hogy a tesóm is olyan lakásban él, amelyen apámnak van haszonélvezeti joga (néhai apai nagyszülők lakása, a húgom néven van, de apunak van rajta haszonélvezete), szóval ez így normális és örüljek az "ingyen pénznek". Meg hogy ha már anyu adja a pénzt, akkor "jár neki is valami" cserébe.

Szerintem szimplán nem akarják csak úgy nekünk ajándékozni ezt az összeget. Túl értékesnek tartják, vagy minket nem tartanak elég érettnek ehhez a pénzhez.

Nem tudom... ha én kerülök majd ilyen helyzetbe, alap lesz hogy valóban ajándékba adom majd a gyerekemnek a pénzt, ha megtehetem (mellesleg megtehetik, nekik is van szép, értékes, saját ingatlanjuk, illetve egy kis darab földjük is). Pláne, ha már családos, felnőtt nő a lányom (36 vagyok). Nem tudom, néha úgy kezelnek mint egy kisgyereket. Úgy erzem, nem bíznak bennem/bennünk.

De akkor ne ígérték volna meg! Így nagyon rossz most a szánk íze a férjemmel.

Én is úgy vagyok ezzel, ahogy fentebb írtam valaki: sosem éreznék egy így vásárolt házat a sajátomnak. Akkor sem, ha anyám amúgy sosem dugná oda az orrát és teljesen békén hagyna minket.

2023. nov. 21. 16:55
 16/82 anonim ***** válasza:
97%

Haszonélvezeti jogot semmiképp nem adnék senkinek semmi pénzért. Ez maximum akkor lenne elfogadható ha az egész házat ő fizetné, hiszen ezzel az egész ház felett neki lesz rendelkezési joga. Szerintem a bank sem adna így hitelt rá/ utólag nem is engedi haszonélvezeti jog bejegyzését.


A húgod helyzete teljesen más, ott nem a húgod vett hitelre egy lakást, amibe kapott valamennyi segítséget, hanem apukád lakását kapta meg egy az egyben.


Az összegnek megfelelő tulajdoni hányadot kaphatna belőle, az korrekt. (De ne legyen többségi tulajdonjog.)

2023. nov. 21. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/82 anonim ***** válasza:
63%
Én megmondanám nekik, hogy csak megosztott haszonélvezeti jogba megyek bele, ami legalább rád, esetleg a párodra is vonatkozik. Így a tulajdonjog a tietek lenne felezve, a haszonélvezetit pedig harmadoljátok az anyáddal. Talán ez a legjobb kompromisszum.
2023. nov. 21. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/82 anonim ***** válasza:
90%

NE!


Igaz nem ismerem a családodat, az esetemet tudom csak felmutatni okulásként. 10 éve nekem is vett apukám lakást, a holtig tartó haszonélvezeti jog volt a fenntartás. Mivel én is tettem bele pénzt (a vételár felét a lakásnak), így gondoltam nem gond, hisz csak az apám. Na utána jött a feketeleves 10 éven át, míg idén nyáron meg nem halt. Kvázi ingyen cseléd voltam neki, a veszekedéseknél rögtön a fejemhez vágta, hogy ezt az ő lakást ő vette!, semmi közöm hozzá. Mivel a haszonélvezeti jog erősebb mint a tulajdonjog, én is hallgattam, mivel simán kérhetett volna ellenem birtokvédelmit ha elgurulna neki odafent valami. Tűrtem az ótvar viselkedését, idős volt így moshattam a "dolgokat" utána, járhattam boltba stb.... Mai fejjel soha nem mennék bele. Nyáron meghalt, így már "enyém" a lakás, le is vetettem róla a haszonélvezetit, de azt a 10 évet senki sem tudja visszaadni nekem.

2023. nov. 21. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/82 anonim ***** válasza:
94%
Te ismered a saját anyádat. De nagyon úgy tűnik, hogy ez nem ingyen pénz, inkább nem fogadnám el.
2023. nov. 21. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/82 anonim válasza:
93%
Biztos, hogy nem.
2023. nov. 21. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!