Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Valoban kötelesség segiteni?

Valoban kötelesség segiteni?

Figyelt kérdés
Adott egy testvérpár, kapcsolatuk se nem jo, se nem rossz, inkabb átlagosnak mondható. Egyikük megbetegszik es veseátültetésre van szüksége. Valoban koteles a masik vállalni a donorsagot? Mármint nem torvény, hanem erkölcs szerint.
2014. szept. 7. 11:42
1 2 3 4 5 6
 31/60 anonim ***** válasza:
94%
Na így biztos nem vállalnám, hogy rendelkezni akarnak velem, a fejem felett.
2014. szept. 7. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/60 anonim ***** válasza:
100%

Nem kötelesség segíteni ilyen esetben azt gondolom, hanem sokkal több: lehetőség. Lehetőség a JÓra. A Szeretet tudatos döntés valaki mellett, akkor is, amikor a szíved éppen mást diktálna. Egy ilyen lépés, ennek a valódi szeretetnek a megnyilvánulása. Olyan áldozat egy másik emberért, ami valóban a szó szóros értelmében vett önfeláldozás (és itt nem elsősorban a műtéti kockázatból esetlegesen bekövetkező dolgokra gondolok, hanem arra, hogy eképpen élő donor legyen valaki). Azt gondolom, hogy egy ilyen dologgal megteheted talán a legnagyobbat és legértékesebbet ebben az életben, amit talán ember tehet, úgy, hogy még csak meghalnod sem kell hozzá.

(És ez ugyanakkor nem arról szól, hogy elítélném azt, aki nem tenné és nem teszi meg).

2014. szept. 7. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/60 anonim ***** válasza:
Az, hogy a szülők meg kényszerhelyzetbe akarják állítani, az az ő felelősségük, de nem az a lényeges.
2014. szept. 7. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/60 anonim ***** válasza:

"Semmi ez tortent, ugy tűnik te jo lennel, mi a véleményed, stb. Neki is ez esik a legrosszabbul."


És ha a szülők már átestek a teszten, és nem megfelelők? Kárhoztathatók arra, hogy nem akarják látni a gyerekük halálát, holott a másik gyerekük meg tudná menteni a testvérét?

2014. szept. 7. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/60 anonim ***** válasza:
97%

Én a tesómnak odaadnám a vesémet, mert a legjobb barátom. Ő is megtenné értem.


De pl. ha anyukám megkérdezné tőlem, hogy szerintem segítsen-e a bátyjának, aki csak akkor jelenik meg, ha pénzszagot érez, közben meg mindenféle büdös r1bancnak lehordja, azt mondanám, ne merjen segíteni.


Ha meg a nagybátyám miatt meghalna az anyukám, megölném.

2014. szept. 7. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/60 A kérdező kommentje:
Meg gyerekkorukban volt valami problema, ami miatt csináltak valami tesztet, hogy a ket testvér megfelelő donor egymásnak. Nem értettem mi volt, össze-vissza beszelt a barátnőm.
2014. szept. 7. 14:21
 37/60 anonim ***** válasza:
Ebben a szituációban biztos nem!!!!
2014. szept. 7. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/60 anonim ***** válasza:
100%
Én kb ugyanígy vagyok a testvéremmel. Mármint ami a nem túl hideg, de nem is túl meleg viszonyt illeti. És azt gondolom, hogy otthonról, a bőrfotelből - miközben hála Istennek a környezetemben mindenki egészséges, és mindez csak elvi lehetőség- az ember könnyen mond pátoszos és sokszor talán kicsit demagóg dolgokat. Mert lehet hogy ha ott lennék, és éppen tolnának be a műtőbe, hogy kvázi szívességet tegyek a nővéremnek, miközben átfutna az agyamon hogy -bármilyen kicsi is az esély erre, de- lehet hogy akkor látom utoljára e földi önmagamként a szeretteimet, nos, lehet hogy nem látnám annyira feketén/fehéren a dolgokat, ahogy így, most az ember hajlamos rá. Mégis azt gondolom, hogy ha megtenném, akkor azt gondolhatnám, hogy már volt értelme az önző, kisstílű, pitiáner, hitvány életemnek. És az az igazság, hogy ez akkor is igaz volna, ha kimondottan nem volnék jóban a testvéremmel, de a segítségemet kérné. Ezesetben viszont elsősorban arra gondolnék, hogy ,,aki egyel is a legkisebbek közül megteszi, az velem teszi meg" -mondta Jézus.
2014. szept. 7. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/60 anonim ***** válasza:
36%
Egy idegennek nem adnám oda. A testvéremért viszont az életemet is. Persze nem feltétlen van jó kapcsolatban mindenki a testvérével, egy bűnözőért pl én sem tennék semmit, de az, hogy valaki munkanélküli, vagy nem jönnek ki egymással, na ne nevettess.. Meg is értem, ha a szülei nem állnak vele szóba. Én is csalódnék a gyerekemben, ha hagyná meghalni a testvérét, mert nem vállal némi kényelmetlenséget. Az, hogy a műtét halálos lesz, annyira valószínű, mint hogy reggel munkába menet autóbalesetben haljon meg. És igen, a barátnőd felelős lenne a testvére haláláért. Tipikus önző hozzáállás.. nehogy már a másik szívességet kapjon, mikor Ő sokkal jobban megérdemelné, mert értékesebb. Megvetendő a hozzáállása. Remélem lesz másik donor, mert a barátnőd nem méltó rá, hogy életet mentsen.
2014. szept. 7. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/60 A kérdező kommentje:
Nezd utolso. Nem tudom mi az onzoseg abban, hogy meg se kerdezve a velemenyet, a feje felett dontottek, vagyis akarnak donteni. Egy ember eleterol rajta kivul senkinek nincs joga rendelkezni. Johetsz azzal, hogy alig van kockazata a mutetnek - belehaltak mar mandula eltavolitasba is, pedig az igencsak rutinmutet, nem? O nem egyedul all a vilagban: van ferje, van gyereke. Mindenekelott a gyereket kell szem elott tartania. Vagy neked a testvered lenne elorebb valo? Csakmert ha o elvallalja es megse eli tul, vagy csak maradando karosodast szenved, akkor a gyerek issza meg a levet. Ellenben fel even belul lehet masik donort talalni, akinek "mar ugyis mindegy". De a te logikaddal elve az is helyes, amikor azert vallalnak a szulok masodik, harmadik xedik gyereket, hogy a mar meglevo, beteg gyereknek donora legyen. Hat en ezt melyen elitelem, ahogy a baratnom szuleit is.
2014. szept. 7. 19:48
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!