Tényleg visszafele menne az időben az ami gyorsabb a fénynél?
Wadmalac:
"Vagyisvagyisvagyis akkor NEM lesz kauzalitási paradoxon, ha a c alatti világgal bármiféle interakció, sem energia, sem információ, minden interakció kizárt."
Igen, pontosan ezt írtam le a 31-es kommentemben. :) Mert akkor kvázi ezek a részecskék számunka pont úgy léteznének, mint anno az éter, amit nem tudtak kimérni. Vagyis sehogy.
> Az egyik egy egyik rendszer sajátideje, a másik meg egy másiké, ami hozzá képest c-nél kisebb sebességgel mozog.
Két térszerű eseményre NEM tudsz rakni c-nél lassabb megfigyelőt, hogy mindkettőn átmenjen.
A másik megfigyelődnek NEM a sajátidejében történnek különböző sorrendben a dolgok, hanem úgy koordinátázza a világot, hogy véletlenül kisebb t értéket kap, mint nagyobbat.
A specrel meg véletlenül arról szól, hogy ez egyáltalán nem baj.
dq:
Mit nem értesz azon, hogy van egy repülő részecskéd, és a mozgására merőlegesen ható erőknél gamma*m_0 a tömege, a mozgás irányába esők esetén meg gamma^3*m_0, és hogy ez egy kicsit furcsa és emiatt értelmetlen erőltetni a newtoni fizikának azt a tömeg fogalmát, amely a testek sajátjaként és egyértelműként értelezi ezt a dolgot? Nem érzed, hogy épp az hiányzik az így nevezett tömegből, ami a newtoni fizikában a lényege? És ahogy mondtam, a négyesgyorsulás és a négyeserő között továbbra is érvényes a newtonihoz hasonló formula a nyugalmi tömeggel. Akkor miért ragaszkodjunk a tömegnövekedéshez? A tömeg azért "nő meg", mert a relativitáselméletben az energia, amely nyugalmi rendszerben lényegében maga a tömeg, a négyesimpulzus vektor nulladik komponense, amely Lorentz-busztnál értelemszerűen ugyanúgy transzformálódik, mint a többi komponens. Azaz sebességfüggővé válik. De nem a tömeg, hanem az energia a sebességfüggő. A tömeget ebből származtatod utólag azzal, hogy mesterségesen kikényszeríted az E=mc^2 relációt, ami azonban csak nyugalmi rendszerekre érvényes.
Ez az egész vita egyébként tök lényegtelen, mert a végeredmény szempontjából marhára mindegy, hogy egy egyenletben mit hogyan nevezünk, de a fizika tanítása szempontjából nem. Sajnos Feynman is túl lazán kezeli a dolgokat, hiába Nobel-díjas.
Most ez lehet, hogy mérhetetlen baromság, és kérem is cáfolni rögtön, ha az, de mi van, ha a világegyetem agyonkeresett sötét anyaga éppen c feletti, ezért nincs semmi mérhető interakció (már persze a gravitációt leszámítva)?
Vagy ez is csak egy bizonyíthatatlan, cáfolhatatlan, vagyis értelmetlen hipotézis?
"Két térszerű eseményre NEM tudsz rakni c-nél lassabb megfigyelőt, hogy mindkettőn átmenjen.
A másik megfigyelődnek NEM a sajátidejében történnek különböző sorrendben a dolgok, hanem úgy koordinátázza a világot, hogy véletlenül kisebb t értéket kap, mint nagyobbat.
A specrel meg véletlenül arról szól, hogy ez egyáltalán nem baj."
Még mindig nem érted. A tachion c-nél gyorsabb. A tachiont keltő fickó sajátidejében (vagyis a saját nyugalmi rendszerének koordinátaidejében) a kibocsátás előbb történt, mint a tőle térszerűen szeparált észlelés. A hozzá képest c-nél kisebb sebességgel mozgó másik fickó számára viszont az észlelés történik előbb az ő sajátideje szerint. Ami meg nem más, mint az ő saját rendszerének a koordinátaideje. Tehát ennek a mondatodnak semmi értelme sincs:
"A másik megfigyelődnek NEM a sajátidejében történnek különböző sorrendben a dolgok, hanem úgy koordinátázza a világot, hogy véletlenül kisebb t értéket kap, mint nagyobbat."
Te szerintem még az alapokat sem érted.
Wadmalac:
A sötét anyagnak van hatása, hiszen kimérhető, hat az ismert anyagra, ezáltal tudunk következtetni a létezésére. Tehát nem értem, mire gondolsz.
A cikk alján van néhány táblázat arról, hogy melyik évben melyik tankönyvek használták a relativisztikus tömeg fogalmát.
2000-2005-ben megfordult az arány (néhány inkvizítor szellemű cikk hatására) (#13-ban kicsit túlbecsültem az arányt, harmad- vagy negyedkézből származó becslések alapján)
Érdemes megnézni, hogy vannak tankönyvek, amelyek kiadásonként változtatják (piros-zöld-piros, zöld-piros-zöld; az utolsó táblázatban) hogy használják-e a fogalmat.
>
Még mindig nem érted. A tachion c-nél gyorsabb. A tachiont keltő fickó sajátidejében (vagyis a saját nyugalmi rendszerének koordinátaidejében) a kibocsátás előbb történt, mint a tőle térszerűen szeparált észlelés. A hozzá képest c-nél kisebb sebességgel mozgó másik fickó számára viszont az észlelés történik előbb az ő sajátideje szerint. Ami meg nem más, mint az ő saját rendszerének a koordinátaideje. Tehát ennek a mondatodnak semmi értelme sincs
Miért hívod "sajátidőnek" a rendszerben levő események közötti t koordináta különbségét?
Olyan szép szó rá a "rendszeridő".
Természetesen teljesen nonszensz hogy az egyik ember koordinátázása szerint az egyik esemény történik hamarabb, a másik ember szerint a másik. Ilyen nincs, nem is volt. (Einstein kutyaütő.)
Tachionok sem létezhetnek ezért. Kész.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!