Hogy halad előre a váltakozó áram, ha oda-vissza mozog a vezetékben?
"Az áram igaz akadályokba ütközik, átmegy az épületszerkezeteken, a földben lévő dinoszaurusz csontávzokon át egészen a lakótelepi transzformátor nullapontjáig. Ezt az utat nehezebb megtenni, mint egy jól vezető rézvezetéken (nulla)."
Na ez a szép benne, hogy nem. :)
Mert ugyebár a vezeték ellenállása a vezető keresztmetszetével fordítottan arányos. A föld meg nedvesen, talajvizestől ugyanolyan keresztmetszeten persze nagyságrendekkel rosszabb vezető, mint a réz, de a keresztmetszeted a földelés esetén felmérhetetlenül nagy.
Minimális potenciálkülönbség esélye a viszonyoktól függően nem kizárt. Egész addig, míg a nulla és a föld nincs úton-útfélen összekötve, és mert hogy össze van, így az egyenpotenciál biztosított.
"de a keresztmetszeted a földelés esetén felmérhetetlenül nagy"
Annyira felmérhetetlenül azért nem. Az ellenállást a vezető közeg legkisebb keresztmetszete határozza meg. Valóban, a nedves földben nagy keresztmetszeten tudnak mozogni a töltések, de ez nem számít, mert a tested és a föld érintkezési pontjánál, valamint a nulla vezető és a tested érintkezési pontjánál egyanánt túl kicsi a keresztmetszet ahhoz, hogy a töltések a nulla vezető helyett a testedet válasszák. Még annyival egészíteném ki, hogy fázis-nulla érintkezés esetén teljesen veszélytelen az izzólámpa utáni nulla vezető érintése, mivel a fázis-nulla érintkezése eleve zárlatot jelent, és ilyenkor a kismegszakító leold. A nulla vezető tapizása akkor válhat izgalmasabbá, ha valahol felcserélődött a nulla a fázissal, és mi hirtelen felindulásból mégis a kék vezetékkel próbálkozunk. A kétirányban csatlakoztatható lengőaljak miatt erre pontosan 50% esélyünk lehet. Érdemes előtte mérni egyet.
Hát ez jogos ellenérv.
Amúgy a felcserélt szálhoz volt szerencsém, ki nem húzott állólámpa égőcserénél sikerült az égő zsinórmenetes testét megtapiznom. Ha nem lett volna a lámpa a konnektorba fejjel lefelé dugva, a fázis az égő alsó "bütykén" lett volna, amitől a szálszakadás elszigetel, plusz a nullán lévő testet érintettem volna. Így viszont megkóstolhattam az 50 Hz-et. Gondolom a gumipapucs-parketta kombónak köszönhetem, hogy némi elkapott kezes folyékony káromkodással megúsztam.
Mert jó dolog a kismegszakító, de azért annak a nyitásideje alatt is életre szóló élményt lehet begyűjteni, ha a tested áramköre összehozza a zárlati ellenállást.
A kérdés már több mint 3 éves lett...
Ha nullavezetőben üzemi áram folyik, mert megy a mosógép, akkor hogyan lehetséges az, hogy azokban a rendszerekben, ahol a nulla és a védővezető közösítve van, nem folyik vissza az áram a védővezető érintkezőjén keresztül a mosógép fémburkolatára, ezzel életveszélyes helyzetet teremtve?
Úgy, hogy a nulla felé nagyságrendekkel kisebb az ellenállás. Nem lesz nulla a feszültség, csak nagyon kicsi, így mérhetetlenül kicsi áram fog arra folyni.
Feltéve, hogy nincs valami bekötési hiba, csúnya zárlat a rendszerben, ami valamiért nem verte le a biztit.
Ezért a nulla illetve a konnektor föld szála elvileg feszültségmentes, de fogdosni akkor is tilos.
Három éves kérdés?
Aztaq...
Tényleg nagyon szalad az idő.:)
Elképesztő, hogy évekig el lehet vitatkozni egy ilyen dolgon. No persze, ha a cél maga a vita, nem pedig a kérdés tisztázása, akkor érthető.
Az egyik folyamatosan az elméletet hangoztatja. Az elmélet szerinti szerelés esetén pedig a nullás és a föld (hozzád képest) nincs feszültség alatt. Itt a "nincs" azt jelenti, hogy a dolog ideális. A valóságban, pontos kivitelezés esetén is vannak apró eltérések, de ezek a jelen szempont szerint (de csak ez szerint) nem számítanak.
Más a helyzet egy ellenőrizetlen szerelés esetén. A nullát fogdosva meghalhatsz, de ez hibás kivitelezés miatt van. Ekkor te nem a nullást fogdostad, csak az ilyennek nevezettet. Valójában fázist, vagy fázisközeli vezetéket fogdostál. A "nullást tilos megfogni" a hülyegyerekeknek szól. Akik mindent betű szerint elhisznek. Az értelmes ember (villanyszerelő) vagy ismeri a helyzetet és nyugodtan fogdos, vagy nem ismeri, és azért előbb mér, ha szükséges korrigál (hogy utána nyugodtan fogdoshasson).
Én személy szerint nem játszok senki érzésével, tényleg ennyire hülye lehetek. Ha nem anonim lenne az oldal nem merném ezeket soha megkérdezni senkitől, a pofám égne..
Újra átolvastam az összes hozzászólást.
Kérdésem, véleményem, észrevételeim:
"Amikor ég egy égő, akkor se ráz a nulla. Ha fázis lenne a nullán, amikor ég egy égő, akkor az már nem is nulla lenne. Ha két konnektor van egymás mellett, és az egyikbe bedugok egy lámpát, amiben 100-as égő van, Akkor a màsik konnektor nullája is fázis alá kerül? Hát dehogy is. Közös nulla van a házban. Azon fázis soha nem lehet."
Ez a hozzászólás nem hagyja, hogy megnyugodjak. Nem tudom, hogy igaz-e, vagy sem.
Én azt gondolnám, ahogy korábban is írtam, hogy egy áramkör legyen zárt. Ha rövidrezárom a konnektort, biztos, hogy kell folyjon áram a nullavezető felé, mert eméletileg az összekötő vezetékem elfüstöl (ha nincs védelem). Elfüstöl, mert hő keletkezik, a hő pedig az elektronok áramlásából lesz.
De most csak 1/100 s időről beszélünk, amíg az egyenáramú modell igaz a történetre. A 2/100 s időpillanatban a történet megfordulna. Ami eddig nulla volt fázis lesz, ami fázis volt nulla lesz. Ez biztosan nem lehet igaz!
Ha nem rövidrezárom a konnektort, hanem fogyasztót helyezek a rövidzár helyére pl. izzót, akkor sem működhet másképp. Valaminek tovább kell áramlania valahová, valamilyen mértékben. (vízvezeték hasonlat)
Ezen gondolkodtam, amikor egy egyszerű 230V-os vezetékelési rajzot készítettem fogyasztóval és a felrajzolt konnektorból kiindulva gondoltam pirossal színezem a fázis vezetéket és más színnel a nullát. Aztán azon vettem észre magam, hogy beszíneztem pirossal az egészet. Nem tudtam megmondani, hogy hol kezdődik a vezetékelésben a nulla. Csak azt tudom ha a másik végéről kezdem színezni a nulláról a rajzot, akkor viszont, az egész egy nagy nulla lesz, amíg el nem érek a fázisponthoz.
Viszont a 30. hozzászólás az a része nagyon is igaznak tűnik: "Egy lakásban mindig van áramfogyasztás, de a nulla mindig azonos potenciálkülönbségen van a fázissal."
"De mindig van fogyasztás, mert valami mindig megy, töltő, hűtő, tv, stb. Mégsem ráz. Teljesen mindegy, melyik nullán van berendezés és melyiket fogom meg, mert közös."
Én sem hiszem azt, hogy ha megy a TV az egyik dugón, ugyanabban a szobában a nullavezeték már nem lenne nulla. De miért tud nulla maradni?
A sínen fekvő ember és az áramütés ...
29. hozzászólás: "Már ha a sín jobban van földelve, mint a ráfekvő ember és szerintem ez általánosan így van, szóval a sín nem fog "rázni". Ezért nyugodtan kolbászolhatsz a sínen a villamos mögött is. "
A jobban van földelve dolgon gondolkodok. Ha rajzolok egy parallel áramkört ellenállásokkal, abba teszek 1kohmosat, 500ohmosat, 250 ohmosat, 100 ohmosat, attól még mindegyiken fog folyni áram, nem csak azon amelyiken a legkisebb az ellenállás.
33.
"Viszont a nulla és a védőföld egy és ugyanaz, mert össze vannak kötve. Össze kell!! őket kötni. Ha a nulla rázna, akkor minden gép fém borítása is rázna, pl a számítógép háza, vagy a vasaló talpa.
Nem ráz a nulla. Az csak egy nulla. Nincs rajta fázis"
Igen, és ide kapcsolódhat is a mai kérdésem. Amiben a jobban földelt dolog is szerepel és amire az ellenállásokat is írtam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!