Mi a bizonyíték arra, hogy az agyunk visszafordítja a szemünk által megfordított képet?
#6
A szemüveges kísérlet a bizonyíték a kérdésedre.
A tudományos bizonyítás nem mindig látványos, mint egy T-Rex csontváz, ami igazolja a dínók egykori létezését.
A kvarkok létezéséről például honnan tudunk, hiszen nem tudjuk megfigyelni?
Onnan, hogy a kvarkmodell előrejelzésket tesz, tehát működik, és a tudományos közösség elfogadja, hogy a létezésüket. Ez is a tudományos bizonyíték egy formája.
#11
A szemüveges kísérlet mindössze azt bizonyítja, hogy az agyunk mindenféleképpen fentre mutatja a háztetőt, és lentre az utcát. Ez sehol semmit nem bizonyít a kérdésemmel kapcsolatban.
Ha felfelé forgatod a fejed, a világ lefele megy. Ha az agyad nem fordítaná meg a képet, lefele menne.
A szemüveges kísérlet meg azt bizonyítja, hogy az agyunk képes forgatni a képet.
Arról is volt kísérlet, hogy a szemünk megfordítja.
Tehát ha a szemünk megfordítja, de rendesen látunk, és az agyunk tudja forgatni a képet, akkor miből gondolod, hogy nem fordítja meg. A korábbi válaszolók azt hitték, hogy össze tudod rakni.
"Tehát ha a szemünk megfordítja, de rendesen látunk"
Rendesen látunk? Honnan tudod? Ebből, hogy a világ lefele megy? Jól értelek?
"Ha felfelé forgatod a fejed, a világ lefele megy. Ha az agyad nem fordítaná meg a képet, felfele menne [itt egy elírás volt - a szerk.]"
Ha az agyam nem fordítaná meg a képet, akkor az amit te felfele forgatásnak gondolsz, az valójában lefele forgatás.
#17
Igen, és ha az agyam nem fordítja meg a képet akkor IS a lábam felé lenne a lefelé. Szóval nem bizonyítottad, hogy az agy megfordítja a képet.
"Szóval nem bizonyítottad, hogy az agy megfordítja a képet."
Nem, csak a fogalmakat igyekeztem tisztázni, mivel szemmel láthatóan azok is nehézséget okoztak neked. Hogy az agy megfordítja a képet, az meg már rég kísérletileg bizonyítva van, mint arra korábban többen is rámutattak.
A geometria szabályai akkor is érvényesek, ha fejjel lefelé nézed a dolgokat. A lefelé fogalma annyit tesz, hogy ha egy adott térrészben kijelölsz néhány érzékelhető dolgot, akkor azokhoz viszonyítva valami lent, valami meg fent lesz. A Földön ez leginkább a Föld felszíne, a horizont, meg a fejedhez képest a tested elhelyezkedése.
Külön kell tehát választani a fent és lent fogalmát attól, ami a tényleges fizikai valóság a benne lévő objektumokkal. Az egyik egy érzet, a másik meg geometria. Csak azon múlik, hogy mi van lent vagy fent, hogy mihez viszonyítod a látottakat. Ezt az agyad passzív módon elvégzi helyetted folyamatosan. Tehát kialakul benned egy megszokás, hogy ami a Föld irányába van az LENT van, vagy hogy a tested a fejed ALATT van.
Ha felhúzod azt szemüveget, amiről beszéltünk akkor az agyad felismeri, hogy így most úgy látod a dolgokat, mint ha a fejedet fejjel lefelé forgatták volna el. Maga a felcserélés nem tetszik neki. Természetes, hogy ha tudja, akkor visszacsinálja a már megszokottra.
Nem tudom tökéletesen pontosan miért forgatja vissza az agy. azt meg pláne nem, hogy ennek mi a pontos neurobiológia menete. De az biztos, hogy inkább ezt választja, mint hogy megszokja az új fejjel lefelé verziót.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!