Ha nincs Isten, és a Nagy Bumm teremtette az univerzumot, akkor mi teremtette a nagy bummot?
Ahhoz, hogy a nagy bumm létrejöhessen, kellett anyag. De vannak olyan elméletek is, hogy a semmiből keletkezett az univerzum. Például állok a sík talajon, ezt vegyük nullának. Mit tegyek, ha a nullából akarok egy vödör földet? Egyszerűen kiások egy vödörnyi földet. Ekkor a 0 "eltűnik", és lesz helyette +1 vödör földem, és -1 vödör földem a kiásott lyukban. Ez a két ellentétes dimenzió elmélete egyszerűen.
De még ez sem magyarázza azt, hogy hogyan? Minden univerzumban történő eseményt a fizika törvényei "irányítanak". A kérdés az, hogy a fizika törvényei hogyan keletkeztek? Végtelen ideje léteznek?
A nagy bumm nem jöhetett volna létre a fizika törvényei nélkül, mint ahogy egy elképesztően bonyolult levest sem főzhetünk recept nélkül.
Ez egy logikai buktató. A teljes semmiből nem létezhetne semmi.
Szóval én azt mondom, a tudomány csak a fizika törvényeinek nevezi Istent.
Látom nagy vita folyik a "végtelen idő" teóriájáról. Ez az az eset, amikor a mesterséges inttelligencia egy hardverbe, és azon belül egy szoftverbe zárva próbálja megérteni és értelmezni a (mi) valós világunk idejét, síkját, működési elvét. A programuniverzum tudománya azt mondja, az ősrobbanásuk (a forráskód elindítása/rendszer bebootolása) előtti állapotot nem lehet értelmezni. Ezt nagyon helyesen teszik, mert az ő univerzumukban ezt tényleg nem lehet értelmezni, mivel egyszerűen nem létezett az ő terük, idejük. De attól a rendszer tervezője létezett, az ő ideje is létezett, csak azt az időt értelmetlen összehasonlítani a szimuláció idejével. Ha valami teljesen más térben mozog, más törvényszerűségek szerint, akkor miért próbáljuk ezt a teljesen különálló világot a saját világunk természeti törvényei alapján elképzelni?
Miért akarja a szimuláció a programozója világát a programozó által kreált törvényszerűségek alapján megmagyarázni? A szimulációnak soha nem lesz fogalma a programozó világáról, és törvényeiről, mert nem hat rá, kész. Az általunk elképzelt végtelent értelmetlen összehasonlítani a "programozónk" végtelenével, mert egyszerűen inkompatibilis az egész, mivel sejtelmünk sincs mi zajlik egy másik létezési síkban...
Volt egy kérdés arra vonatkozóan, hogy miért nem teremtette Isten a világot, és az embert tökéletessé, hozzá hasonlatossá/egyenértékűvé.
Erre nagyon jó választ ad az emberiség napjainkban.
Mi sem tudjuk a semmiből hirtelen létrehozni az emberrel egyenértékű mesterséges intelligenciát, és annak univerzumát.
Ehelyett mit teszünk? Öntanuló MI-t építünk. A saját megfigyeléseiből, tapasztalataiból, hibájából tanul, és így válik egyre hasonlatosabbá hozzánk.
Most pillantsunk rá az emberiség történelmére: A saját megfigyeléseiből, tapasztalataiból, hibájából tanul.
A szemünk előtt zajlik az "MI" érése: 160 éve még állatként adtak vettek emberek embereket, 80 éve irdatlan háborút vívott a világ, 60 éve az emberiség belátta az atomfegyverek árnyékában, hogy ekkora háborúknak nincs értelme. 40 éve közösen (is) dolgoznak egykori ősellenségek az űrkutatásban, az emberi tudás és technológia fejlődéséért.
Persze egy programkódban lehetnek hibák/félresiklások. Mit tesz ilyenkor egy jó programozó? Patch-eket rak be, önjavító mechanizmusokat, ami a programot (reményei szerint) jó irányba viszi.
Az alap patch, 2000 éve jött, Jézusnak hívták. Örökérvényű információt juttatott ebbe az univerzumba/programba: "szeressétek egymást úgy, ahogy magatokat szeretitek, kívánjátok másnak azt, amit magatoknak kívánnátok"
Ezt felfoghatjuk a "programozónk" akaratának, hisz az emberben már jézus előtt is benne volt ez a forráskód, a lelkiismeretesség. Csak az ember állati ösztönei többé-kevésbé felülírták ezt. Ezek az állati ösztönök azok, amikkel az "MI" küzd, a patch/útmutatás már régen adott, de tovább küzd, még sokat kell tanulnia.
A fejlődés útja látszik, de messze vagyunk még attól a szinttől, ami a "programozónk" akarata.
A mi MI-nk is messze van attól a szinttől, amit mi akarunk, ezért patchaljük, és várjuk, hogy tanuljon, fejlődjön.
Nem tudom, a tudományon:
1: Miért beszélsz istenről?
2: Miiért mondasz róla butaságokat?
Kérlek, tetesd át a kérdést a vallásba.
#154
Azért én valahol irigylem egy kicsit az olyan emberkéket, akik ilyen egyszerű magyarázatokkal is tökéletesen meg tudnak elégedni :)
"Miért akarja a szimuláció a programozója világát a programozó által kreált törvényszerűségek alapján megmagyarázni? A szimulációnak soha nem lesz fogalma a programozó világáról, és törvényeiről, mert nem hat rá, kész. Az általunk elképzelt végtelent értelmetlen összehasonlítani a "programozónk" végtelenével, mert egyszerűen inkompatibilis az egész, mivel sejtelmünk sincs mi zajlik egy másik létezési síkban..."
Na ezaz, miért akarod megmagyarázni úgy, mintha egy emberi fogalmak szerint alkotó valami kéne hogy legyen ott .. ? Ez pont hogy emberibb elképzelés..
#156
“155 jobb, mint olyan ellentmondásos fantazmagóriákban élni mint az ősrobbanás, ami a fizikai törvényekkel is ellentmond :LUL”
Ami a fejedben él “ősrobbanás” címen az mond ellent a fizika törvényeinek. Amit a tudomány ismer ősrobbanás néven az nem, ez a lényegi különbség. Bár ezt neked felesleges magyarázni, higgy amit akarsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!