Mennyire elfogadható az az álláspont, hogy a fizikától elvárt egyetlen követelmény, hogy prediktív legyen?
Hisz ha csak ennyit várunk el tőle, akkor ugyanúgy hibásnak fogjuk tartani a mai tudományt 2000 év múlva, ahogy ma is hibásnak látjuk az ókori görög tudományt.
A geocentrikus világkép az égi kristályszférákkal megfelelt mindannak a követelménynek, amit ma is elvárnak a fizikusok egy fizikai elmélettől. Ptolemaiosz óta teljesen pontosan meg tudták jósolni az égitestek jövőbeni helyét, és semmilyen megfigyelés nem mondott ellen se a geocentrikus világképnek, se az égi szférák létezésének.
Szóval miért kéne ma nekem elfogadnom azokat az elméleteket, amiknek a létrehozásakor nem az igazság volt az elvárás, hanem az előrejelzés?
#118
Attól, hogy div B=0, még származik valahonnan a mágneses tér, amit én forrásnak hívok. Merthogy a szavaknak van nyelvtani jelentésük is, bármennyire nem tetszik.
#120
Tudom, hogy vannak kognitív problémák, de az ugye feltűnt, hogy te írtad, hogy földtudomány szakra jártál. Beidéztem. (Ha azon lovagolnál, hogy fölrajz szakot mondtam földtutomány helyett, akkor mélységes elnézésedet kérem, valóban én nem fogalmaztam pontosan.)
"De nem a mágneses térnek van hatása, hanem magának a mágneses tér forrásának."
Érzek némi elletmondást!
"Ha azon lovagolnál, hogy fölrajz szakot mondtam földtutomány helyett, akkor mélységes elnézésedet kérem, valóban én nem fogalmaztam pontosan."
Végülis a biológia és antropológiai is ugyanaz, mindkettőben tanulnak az emberről.
"Érzek némi elletmondást!"
Mondd csak, milyen ellentmondást érzel.
"De nem a mágneses térnek van hatása, hanem magának a mágneses tér forrásának."
Ez alapján szerintem megvilágosodtam, hogy mi a bajod, miért nem érted.
Vegyük az elektromos teret, mert az egyszerűbb mint a mágneses tér, hiszen annak van forrása. Emlékeztetésképpen az elektromos tér azt mondja meg, hogy ha egy töltést egy odatennénk, arra mekkora erő hatna. Azaz itt is ugyanaz van, mint a mágneses térnél, szóval ez se létezik.
"De nem a mágneses térnek van hatása, hanem magának a mágneses tér forrásának."
Vegyük ezt a kijelentést elektromos térrel.
Itt teljesen igazad van. Nem az elektromos tér az ami erőt fejt ki a töltésre, hanem az elektromos tér forrása, azaz minden egyes töltés. Ebben igazad van.
Na mármost, miért jónekünk azt mondani, hogy használjunk elektromos teret.
Például, ha van egy egyenletesen töltött gömbfelületed, és meg akarod nézni, hogy egymellé tett töltésre milyen erő hat, akkor megnézheted, hogy a gömbben minden egyes töltés mekkora erőt fejt ki a töltésre és ezeket összegezheted. Na mármost elég nagy probléma lehet, hogy a felület atomokból áll, így rohadt sok töltés van benn, és lehetetlen lenne elvégezni ezt az összegzést. Ehelyett ha térrel számolunk, azzal a Gauss-tv segítségével két sorban ki tudjuk számolni a térerősséget, és ezálltal az erőt.
Azaz ebben a példában mire volt jó a térerősséget használni, mert a számolást nagyságrendekkel leegyszerűsítette.
De ez még persze nem jelenti azt, hogy létezik az elektromos tér, csak annyit látunk, hogy könnyebb számolni vele.
A terek létezése igazából a komplikáltabb esetekben jön elő. Például a mágnees térnél, a mágneses indukciót kb lehetetlen lenne tér nélkül megmagyarázni. És amikor az elektromágneses hullámok terjednek, oda is kell az elektromos tér.
Tehát addig vn igazad, hogy egyszerű elrendezésig tényleg gondolhatjuk azt, hogy a mágneses, és elektromos tér nem létezik, de már ott is sokkal egyszerűbb a számítás vele. Bonyolultabb esetekben pedig látszik, hogy létezik, például a fény és a többi elektromágneses hullám terjedésénél.
És a EM hullámoknál mivel a mágneses és elektromos tér egymást kölcsönösen gerjesztik, emiatt ott végleg megszűnik annak az igazságtartalma, hogy ezzel csak modellezzük egy forrás hatását.
"A terek létezése igazából a komplikáltabb esetekben jön elő. Például a mágnees térnél, a mágneses indukciót kb lehetetlen lenne tér nélkül megmagyarázni. És amikor az elektromágneses hullámok terjednek, oda is kell az elektromos tér."
Attól, hogy nem tudunk valamit tér nélkül megmagyarázni, még nem lesz létezőbb dolog a tér.
"És a EM hullámoknál mivel a mágneses és elektromos tér egymást kölcsönösen gerjesztik, emiatt ott végleg megszűnik annak az igazságtartalma, hogy ezzel csak modellezzük egy forrás hatását."
Az elektromágneses hullámok létezésről is csak akkor tudsz meg valamit, ha odateszel egy iránytűt vagy valami más mérőeszközt. Ha nincs ott mérőeszköz, akkor semmilyen befolyása nincs az elektromágneses hullámnak semmire.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!