Mennyire elfogadható az az álláspont, hogy a fizikától elvárt egyetlen követelmény, hogy prediktív legyen?
Hisz ha csak ennyit várunk el tőle, akkor ugyanúgy hibásnak fogjuk tartani a mai tudományt 2000 év múlva, ahogy ma is hibásnak látjuk az ókori görög tudományt.
A geocentrikus világkép az égi kristályszférákkal megfelelt mindannak a követelménynek, amit ma is elvárnak a fizikusok egy fizikai elmélettől. Ptolemaiosz óta teljesen pontosan meg tudták jósolni az égitestek jövőbeni helyét, és semmilyen megfigyelés nem mondott ellen se a geocentrikus világképnek, se az égi szférák létezésének.
Szóval miért kéne ma nekem elfogadnom azokat az elméleteket, amiknek a létrehozásakor nem az igazság volt az elvárás, hanem az előrejelzés?
>"Ezen konkrét kísérlet esetén hogyan is kell azt érteni, hogy a kutatónak a modell „létrehozásakor” nem az igazság feltárása volt az elvárása, hanem az előrejelzés?"
> Nem tudom itt éppen melyik konkrét kísérletről beszélsz, de szerintem elég egyértelmű, hogy mit kell ezalatt érteni.
Igen, egy konkrét kísérletről beszélek.
És nem, nekem nem egyértelmű, hogy mit kell. Kifejtenéd kérlek?
> Mit kellett volna máshogy, jobban csinálnia? Vagy mit csinált a kutatónk rosszul?"
> Például gondolkozhatnának az igazságon ahelyett, hogy zsigerből ezotériának bélyegeznék az igazságon való gondolkodást.
A kutatónak min kellett volna elgondolkodnia ahhoz, hogy a vezeték méretei és az ellenállása közötti összefüggéséről ne csak egy modellt, hanem az igazságot derítse ki? Milyen irányban kellett volna elkezdenie ezt a gondolkodást? És amúgy nem rémlik, hogy a kutatónk a vezeték méretei és ellenállása közötti összefüggés keresése közben ezoterikának minősített volna bármit is. Vagy igen? Mit?
Szóval *konkrétan* mit kellett volna máshogy, jobban csinálnia? Mit csinált a kutató rosszul?
#180
A tudomány módszertana elég flexibilis attól függően, hogy kivel vitatkoznak a tudósok. Milyen tudományos okunk van azt hinni, hogy Kisfaludy György nem találkozott földönkívüliekkel? A tudományos módszertan mondja, hogy tilos elhinni az ilyen állításokat? Ha így van, akkor a tudomány eleve alkalmatlan az olyan földönkívüliek felfedezésére, akik csak néhány kiválasztott emberrel hajlandóak kapcsolatba lépni.
"A kutatónak min kellett volna elgondolkodnia ahhoz, hogy a vezeték méretei és az ellenállása közötti összefüggéséről ne csak egy modellt, hanem az igazságot derítse ki?"
Mittudom én. A fizikusoknak kétezer évbe telt rájönniük, hogy a vezeték ellenállása hogyan függ a méretektől. Én meg 5 perc alatt mondjam meg, hogy kétezer alternatív év alatt mire jöttek volna rá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!