Ha a fekete lyuk belsejében lévő szingularitás már egy semmi, akkor honnan van a nagy tömeg?
Megfogalmazom értelmesebben. Ismert csillagász mondta: " A közhiedelemmel ellentétben a szingularitás NEM egy picire összetömörödött anyag. NEM egy homokszem méretre összement csillag. Ott már nincs semmi, eltűnt, megszűnt."
Oké, ezt elhiszem. De anyag nélkül, tömeg nélkül hogy maradhat meg pusztán csak a gravitáció? Tehát a semminek, eltűnt anyagnak hogy nem tűnt el a gravitációja is?
A másik, hogy hová tűnik el az az anyag? A csillag magja + benyelt gázok, bolygók, stb.
Abszolút laikus vagyok, kérném egyszerűen elmagyarázni. Köszönöm!
"A fekete lyukkal kapcsolatban nincs szükséged fizikai tudásra a szingularítással kapcsolatban meg főleg."
Valóban, ez tipikus csőszerelő szakmunkás vagy pék tudást igényel.
Esetleg cukrász.
Van itt baj...
"Hanem saját kútfő."
Ahha.
Saját kútfő.
Szóval álmodozásról beszélsz, fantáziálásról, nem tudományról.
Akkor elnézted a rovatot.
Nem. Te, otthon a foteledben filozofálgatva nem fogsz többet tudni azoknál, akik ezt valóban kutatják, az összes rendelkezésre álló módon.
Úgyhogy én tőlük veszem az infót, nem próbálok túlokoskodni rajtuk.
"De anyag nélkül, tömeg nélkül hogy maradhat meg pusztán csak a gravitáció? Tehát a semminek, eltűnt anyagnak hogy nem tűnt el a gravitációja is?"
Mai ismereteink szerint a gravitációt a téridő nagyléptékű skáláján az általános relativitáselmélet írja le. Eszerint a gravitáció forrása az anyag energia-impulzus tenzora. Ez matematikai formában is forrástagként szerepel az Einstein-egyenletek egyik oldalán, míg a másik oldalon ott van a téridő görbületét leíró tag (Einstein-tenzor).
Kozmológiában ehhez még jöhet a Világegyetem gyorsuló tágulásáért felelős kozmológiai állandó, amelynek konkrét fizikai eredete egyelőre ismeretlen, de az általános relativitáselmélet modelljében ennek a tagnak a segítségével vehető figyelembe a tágulás. Ez is a téridő görbületének egy forrása.
Hogy a szingularitás tulajdonképpen micsoda, azt nyilván nem tudjuk megmondani. Azt tudjuk, hogy mivel nem ismerünk olyan erőhatást, amely a fekete lyukak képződése során a gravitáció összeroppantó hatásának ellent tudna állni, ezért kénytelenek vagyunk feltételezni, hogy bizony a teljes tömeg belepréselődik egy parányi kis térfogatba, amely annak a jele, hogy ott már szükséges volna egy olyan elmélet, amely a gravitációt és a kvantumelméletet ötvözi. Ilyen azonban még nem áll rendelkezésre.
Ezért végső soron nem tudjuk megmondani, hogy milyen is maga a szingularitás. Csak azt tudjuk, hogy a jelenlegi fizikai elméleteink nem tudják leírni, és ismereteket sem tudunk róla szerezni, hiszen a fekete lyukakból nem kerül ki semmi. Mindazonáltal a fekete lyuk körüli téridő szerkezetét a fekete lyuk tömege, impulzusmomemtuma és elektromos töltése alapján ki tudjuk számítani, és ez megfordítva is igaz: a téridő szerkezetéből a fekete lyuk fenti tulajdonságai meghatározhatók. Tehát ezek a tulajdonságok nem tűnnek el, hanem valamilyen módon benne maradnak szingularitásban.
Sőt, kifejezetten tanulságos tény, hogy pl. egy m tömegű, nem forgó csillag körüli téridő metrikája alapján kiszámítható a csillag teljes belső energiája, és az m*c^2-nek adódik. A számítás maga csak a csillagtól távoli, aszimptotikusan Minkowski téridőre vett integrálással végezhető el, és nem használja ki a tömeg és az energia kapcsolatát, ezért az E=m*c^2 összefüggés (speciális relativitástól független) bizonyításának is tekinthető.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!