Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fekete lyukaknál kisebb...

Fekete lyukaknál kisebb gravitációjú cuccoknál is megfigyelhetők már a nem hétköznapi jelenségek?

Figyelt kérdés

A fekete lyuk gravitációja nem olyan kicsi, a fény se tud onnan kikászálódni, és ezen kívülis mindenféle olyan dolog történik oltt, olyan fizikai törvények érvényesek ott, amik számunkra, halandó embereknek nem könnyen felfogható (szingularitás, no meg az idő és a tér is olyat művel ott, amitől a hajunk égnek áll). Tehát ott lassabban telik az idő, meg ilyesmik.

Olyan égitesteknél is, melyeknek a graviációja nem éri el a fekete lyukak gravitációját, bár megközelíti valamennyire, ott is megfigyelhető ilyesmi? Nyilván ha a fény ki tud onnan jönni, akkor szingularitás nincs, de az idő lassulása és például a spagettifikáció is vagy ahhoz hasonló dolog is megeshet ott. Például, amelyik égitestnek a gravitációja fele vagy háromnegyed akkora, vagy 90%-a a fekete lyukakénak, ott mi történik? Ott is lehet valami furát érzékelni? Ott is "mások a fizika törvényei" az általunk mgszokottakhoz képest? Nyilván talán nem sok ilyen égitest van, és kutatásuk sem olyan nagyon könnyű. Most hirtelen csak a nagytömegű óriáscsillagok jutnak eszembe, vagy akár a kevésbé óriás csillagok, ott is azért elég sűrű az anyag belül, ha még nem is annyira közelíti meg a fekete lyukakét. És ezek nagy fénnyel világítanak. Szóval még az is lehet, hogy a fotonok kicsit más téridő viszonyok között jönnek ki onnan a belsejükből, valójában sokkal több időbe telik az innen kívülről szemlélve. De ez csak emlélkedés, hozzáértőbbek talán okosabbakat tudnak ennél mondani.



2020. dec. 29. 21:44
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Pl:

[link]

2020. dec. 29. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Nem vagyok csillagász, de úgy tudom, hogy a magnetár nevű égitestek ilyesmik. Nincs esemény horizontjuk, szingularitásuk sem, és láthatóak is. De olyan picire össze vannak tömörülve, hogy már hajlítják a teret, és atomokra szétkapnák a kíváncsi parasztot aki túl közel merészkedik. Jutyubon van egy ismeretterjesztő videó róluk.
2020. dec. 30. 04:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Gravitációs lencse hatás megfigyelhető a galaxisok körül, van olyan hogy egy nagy tömegű galaxis halmaz mögötti galaxist többszörösen látunk a halmaz körül és pl ha egy szupernóva robbanás történik ott akkor azt a különböző vetületekben az úthossz függvényében több év különbséggel látunk.
2020. dec. 30. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!