A tudósok motivációja valójában a hatalom? A tudomány és technológia csupán pótcseleékvés?
A tudósok egy része azt állítja, hogy, a „kíváncsiság” vagy az „emberiség érdeke” motiválja őket. Azonban könnyű észrevenni azt, hogy ezek egyike, egyik sem lehet fő mozgatójuk. A „kíváncsiság” például egyszerűen abszurdum. A legtöbb tudós olyan magasan specifikált témákban kutat, amelyek nem tárgyai a normális kíváncsiságnak. Például, egy csillagász, matematikus, vagy rovarszakértő kíváncsi az izopropil-trimetiletán tulajdonságaira? Természetesen nem. Csak egy kémikust érdekel ilyesmi, és csakis azért, mert az ő pótcselekvése a kémia. Ugyanez a kémikus érdekelt egy új bogárfaj megfelelő osztályozásában? Nem. Csakis az entomológust hozza lázba, mert az ő pótcselekvése az ízeltlábúak tanulmányozása.
Ha a kémikus és a rovarszakértő komoly erőbefektetéssel kéne, hogy előteremtse a fizikai szükségleteit egy számára érdekes, ám nem tudományos módon, magasról tenne az izopropil-trimetiletánra, meg a bogarak rendszertanára. Képzeljük el, hogy pénz hiányában nem tud továbbtanulni, és a kémikus pálya helyett kénytelen biztosítási ügynökként elhelyezkedni. Ez esetben nagyon érdekelné a biztosítás-biznisz, viszont nem foglalkozna az izopropil-trimetiletánnal. Akárhogy is, nem normális az a befektetett idő,- erőmennyiség, amelyet a tudósok puszta kíváncsiságuk kielégítésére fordítanak. Magyarázatuk motivációikra („kíváncsiság”) egyszerűen nem állja meg a helyét.
Az „emberiség érdekében” érv sem jobb. Néhány tudományos kutatásnak (archeológia, összehasonlító nyelvészet) semmi elképzelhető köze nincs az emberi faj jólétéhez. Sőt, kifejezetten veszélyes lehetőségeket is rejt a tudomány. Ennélfogva az e szakterületen működő tudósok csak ugyanúgy lelkesednek munkájukért, mint a vakcinák kifejlesztői vagy a légszennyezés tanulmányozói.
Vegyük dr. Teller Ede esetét, aki nyilvánvaló személyes részt vállalt a nukleáris erőművek promotálásában. Talán szerepvállalása az emberiség megsegítésébe vetett olthatatlan vágyából eredeztethető? Ha igen, miért nem „humanitárius” akciókban élte ki magát? Ha annyira humanitárius, miért fejlesztette ki a hidrogénbombát? Mint ahogy sok más tudományos kutatás, itt is felmerül a kérdés: valójában a nukleáris erőművek mennyiben szolgálják az emberiség érdekeit? Az olcsó villamos energia ellensúlyozza a keletkezett veszélyes hulladékot és a baleset állandóan fennálló veszélyét? Dr. Teller csak egy oldalát látta a kérdésnek. Egyértelmű, hogy részvállalása a nukleáris fejlesztésekben nem az „emberiség érdekében” történik, hanem azon személyes beteljesülés okán, amit munkájának gyümölcse eredményez
Ugyanez általában elmondható a tudósokról. Lehetséges pár ritka kivétel, ugyanakkor fő motivációjuk nem a kíváncsiság, sem pedig az emberiség szolgálata, hanem, hogy érvényesíteniük kell hatalmukat: van céljuk (egy tudományos probléma megoldása), ehhez erőfeszítés szükséges (kutatás), amivel elérik a célt (megoldás). A tudomány ekképpen
pótcselekvés, hiszen a tudósok főként a munkájuk során érzett beteljesedésért dolgoznak.
Amikor néztem a Space Odyssey 2001 nyitó jelentett, akkor ütött homlokon: a leg uninteligensebb és a leg intelligensebb ember között akkora a szakadék az adott közösségen belül is, mint a majom és az ember között.
Így a közepén ülve a görbének nem lehet eldönteni éppen melyik végét látjuk ezen megnyilvánulás esetén....
Sokan egyszerűen csak le vannak maradva tudásban, akár iskolázatlanság miatt, vagy valakiknek tényleg lehet kisebb a szellemi kapacitása, de attól még mentálisan semmi baja.
Viszont tapasztalatom szerint az erősebb konteós, illetve paranoid elhajlások agyi problémákra vezethetők vissza.
Ők ezt tényleg így látják, őszintén hiszik, mert valami fordítva van bekötve náluk (ironikus hasonlatként).
A paranoid mentális problémák, ami sok esetben a konteós gondolkodás gyökere, általában születési adottság, ami idősebb korra rosszabbodhat, gyógyíthatatlan, kezelhetetlen.
Ezért van az, hogy egyszerűen nem lehet hatni rájuk, értelmes szóval.
Ez egy olyan kifacsart gondolkodás, mint amikor a laposföldhívő azt mondja, hogy a "gömbhívők" (sic!) feltűnően be akarják mesélni mindenkinek, hogy a Föld gömbölyű (geoid), tehát ez nagyon gyanús, biztosan hazudnak (háttérhatalom).
Normális?
Nem lehet velük tárgyalni.
Ez kb olyan, hogy a pszichopata azt gondolja tökéletesnek, ha pszichopata a vezető/körülötte lévő csoport is...
Ez kb mindent megmagyaráz.
64.
Magas lóról le lehet szállni!
Intelligencia ismérve, hogy másoktól lopott szöveggel nem ékeskedünk.
Forrást az igényes ember mindig megjelöli.
Még akkor is, ha tudjuk az adott szövegről, hogy ezt nem a kérdező írta, hanem egy elismert, bizonyított elmebeteg írta.
Te is tudod akkor eszerint, hogy kiről beszélek.
Na, jellemző.
Az írásom törölték, a kérdés nem került a helyére.
Gratulálok.
"A tudósok egy része azt állítja, hogy, a „kíváncsiság” vagy az „emberiség érdeke” motiválja őket. Azonban könnyű észrevenni azt, hogy ezek egyike, egyik sem lehet fő mozgatójuk. A „kíváncsiság” például egyszerűen abszurdum. A legtöbb tudós olyan magasan specifikált témákban kutat, amelyek nem tárgyai a normális kíváncsiságnak. Például, egy csillagász, matematikus, vagy rovarszakértő kíváncsi az izopropil-trimetiletán tulajdonságaira? Természetesen nem."
Én ezzel teljesen egyetértek és el is mentek emellett a kommentek. Az ember kíváncsi. Sok mindent szeretne tudni. Viszont amikor kutató lesz, csak egy adott területen működhet. Le kell mondani rengeteg benne felmerült kérdésről, kíváncsiságról.
Ráadásul olyan szűk és fejlett területeken működik, ahol olyan új fejlesztésekbe kapcsolódik be, ahol a korábbi kíváncsiságai egyikét sem tudja tovább vinni, mert korábban még nem léteztek
67
Ez mondjuk hülyeség. Attól, hogy te besavanyodott vagy és nem vagy kíváncsi semmire, még léteznek olyan emberek, akik elég specifikus dolgokra IS kíváncsiak.
#67 és #68-hoz még hozzátenném, hogy aki egy szűk területen igazán nagyot akar alkotni, annak igenis jelentősen növeli az esélyeit a széles-látókörűség.
Az általános kíváncsiság előny a szűk területek művelésénél is, mert nem ragad le az ember egy koncepciónál. A nagy sikereket elért embereknél az ismereteik mindössze néhány százaléka fogan meg úgy, hogy eredetileg nem is az előre elképzelt irányból várták az áttörést. A sikerre kimagasló háttértudással kell felkészülni!
"A tudósok egy része azt állítja, hogy, a „kíváncsiság” vagy az „emberiség érdeke” motiválja őket. Azonban könnyű észrevenni azt, hogy ezek egyike, egyik sem lehet fő mozgatójuk. A „kíváncsiság” például egyszerűen abszurdum. A legtöbb tudós olyan magasan specifikált témákban kutat, amelyek nem tárgyai a normális kíváncsiságnak. Például, egy csillagász, matematikus, vagy rovarszakértő kíváncsi az izopropil-trimetiletán tulajdonságaira? Természetesen nem. "
Szerintem ebben van ráció. Az ember elkezd érdeklődni sok dolog iránt. Aztán megmarad abban ami a legjobban érdekli mondjuk fizikus lesz. Rengeteg dolog érdekli akkor is, ami mindenféle fizikai dolog az ősrobbanástól kezdve a relativitáselméletig.
Aztán amikor egy kutatóintézetbe vagy az iparba kerül és egy szilárdtestfizikai műszert kell fejlesztenie évkig, na ott kimerül minden ambíció. Én pl sosem értettem, hogy aki imádja a csillagászatot, modern fizikát, kvantumfizikát és ezért megy fizikusnak pl az mi értelmeset láthat ilyen ipari bizgenytyűk fejlesztésében?
A kérdező illetve a matematikus zseni arra gondolhatott szerintem, hogy itt kikapcsol az érdeklődés és bekapcsol az EGO. Innen már ismerjük a történetet. De ez csak az én elképzelésem
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!