Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A tudósok motivációja valójába...

A tudósok motivációja valójában a hatalom? A tudomány és technológia csupán pótcseleékvés?

Figyelt kérdés

A tudósok egy része azt állítja, hogy, a „kíváncsiság” vagy az „emberiség érdeke” motiválja őket. Azonban könnyű észrevenni azt, hogy ezek egyike, egyik sem lehet fő mozgatójuk. A „kíváncsiság” például egyszerűen abszurdum. A legtöbb tudós olyan magasan specifikált témákban kutat, amelyek nem tárgyai a normális kíváncsiságnak. Például, egy csillagász, matematikus, vagy rovarszakértő kíváncsi az izopropil-trimetiletán tulajdonságaira? Természetesen nem. Csak egy kémikust érdekel ilyesmi, és csakis azért, mert az ő pótcselekvése a kémia. Ugyanez a kémikus érdekelt egy új bogárfaj megfelelő osztályozásában? Nem. Csakis az entomológust hozza lázba, mert az ő pótcselekvése az ízeltlábúak tanulmányozása.


Ha a kémikus és a rovarszakértő komoly erőbefektetéssel kéne, hogy előteremtse a fizikai szükségleteit egy számára érdekes, ám nem tudományos módon, magasról tenne az izopropil-trimetiletánra, meg a bogarak rendszertanára. Képzeljük el, hogy pénz hiányában nem tud továbbtanulni, és a kémikus pálya helyett kénytelen biztosítási ügynökként elhelyezkedni. Ez esetben nagyon érdekelné a biztosítás-biznisz, viszont nem foglalkozna az izopropil-trimetiletánnal. Akárhogy is, nem normális az a befektetett idő,- erőmennyiség, amelyet a tudósok puszta kíváncsiságuk kielégítésére fordítanak. Magyarázatuk motivációikra („kíváncsiság”) egyszerűen nem állja meg a helyét.



Az „emberiség érdekében” érv sem jobb. Néhány tudományos kutatásnak (archeológia, összehasonlító nyelvészet) semmi elképzelhető köze nincs az emberi faj jólétéhez. Sőt, kifejezetten veszélyes lehetőségeket is rejt a tudomány. Ennélfogva az e szakterületen működő tudósok csak ugyanúgy lelkesednek munkájukért, mint a vakcinák kifejlesztői vagy a légszennyezés tanulmányozói.


Vegyük dr. Teller Ede esetét, aki nyilvánvaló személyes részt vállalt a nukleáris erőművek promotálásában. Talán szerepvállalása az emberiség megsegítésébe vetett olthatatlan vágyából eredeztethető? Ha igen, miért nem „humanitárius” akciókban élte ki magát? Ha annyira humanitárius, miért fejlesztette ki a hidrogénbombát? Mint ahogy sok más tudományos kutatás, itt is felmerül a kérdés: valójában a nukleáris erőművek mennyiben szolgálják az emberiség érdekeit? Az olcsó villamos energia ellensúlyozza a keletkezett veszélyes hulladékot és a baleset állandóan fennálló veszélyét? Dr. Teller csak egy oldalát látta a kérdésnek. Egyértelmű, hogy részvállalása a nukleáris fejlesztésekben nem az „emberiség érdekében” történik, hanem azon személyes beteljesülés okán, amit munkájának gyümölcse eredményez


Ugyanez általában elmondható a tudósokról. Lehetséges pár ritka kivétel, ugyanakkor fő motivációjuk nem a kíváncsiság, sem pedig az emberiség szolgálata, hanem, hogy érvényesíteniük kell hatalmukat: van céljuk (egy tudományos probléma megoldása), ehhez erőfeszítés szükséges (kutatás), amivel elérik a célt (megoldás). A tudomány ekképpen

pótcselekvés, hiszen a tudósok főként a munkájuk során érzett beteljesedésért dolgoznak.


2019. dec. 4. 12:44
1 2 3 4 5 6 7 8
 41/71 anonim válasza:
80%

Erre a kérdésre eddig a legszebb választ Professzor Szentgyörgyi Albert adta.


[link]


Nekem segített megérteni, h miért is rühelltem annyira iskolába járni. :)

2022. szept. 25. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/71 Psycho ***** válasza:
83%
Kedves Kérdező! Te most választ szeretnél a kérdésedre, vagy (ön)megerősítést az érveidre?
2022. okt. 16. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/71 NTBS ***** válasza:
81%
Szerintem meg akarják ismerni és érteni a világot.
2022. okt. 17. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/71 anonim ***** válasza:
86%
A tudósokat számos tényező motiválja, köztük a világ megértésének és új felfedezéseknek a vágya, az igazság és a tudás keresése, valamint az a lehetőség, hogy kutatásaikkal hozzájáruljanak a társadalom jobbá tételéhez. A hatalom nem feltétlenül az elsődleges motivátor a tudósok számára, bár egyes egyének vonzódhatnak a tudományhoz és a technológiához, mint a befolyás vagy státusz megszerzésének eszközéhez. A tudomány és a technológia nem helyettesíti más célokat vagy motivációkat, hanem eszközök, amelyekkel sokféle célt lehet elérni. Egyes tudósokat a sikeres kutatásból fakadó személyes vagy szakmai haszon lehetősége motiválhat, de túlnyomó többségüket a felfedezés szeretete és a tudás határainak előrehaladásának vágya hajtja.
2022. dec. 16. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/71 anonim ***** válasza:
83%
Ezek szerint nem kaptál még választ a kérdésedre (kiemelés)? Tudnád pontosítani, hogy miz is szeretnél valójában?
2022. dec. 17. 02:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/71 Kólauborkával ***** válasza:
67%

A korszakos zsenik hírében áll, hogy nem tudnak kommunikálni ember társaikkal, engedjük el és értsük meg, hogy mi sem érthetjük ezt a “korszakos zsenit”, szavaink nem érhetnek el hozzá, csak ő néha ide böffent nekünk egy kis észt a koponyájából…..

Viszont akkor saját bevallása szerint csak a hatalom miatt van megáldva ilyen képességekkel.

2022. dec. 17. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/71 anonim ***** válasza:
27%
Mély igazságok vannak az írásban
2023. márc. 9. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/71 anonim ***** válasza:
80%
A motivációjuk a megismerés.
2023. ápr. 19. 04:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/71 Saitama98 válasza:
84%
Mi is valónában az, hogy tudomány? Sokan úgy gondolnak rá mInt vallás, szekta, vagy ilyesmi. Valójában a tudomán alapvetően információk gyűjteménye. Egy 1-2 éves kisgyermek is tudós, mert információt gyűjt az őt körülvevő világról, és tanulmányozza azt. Kérdések fogalmazódnak meg benne, mint bárkiben, miért pattog a labda? Miért mérges anya ha a falra rajzolok? Miért fog a toll a falra? Valamilyen szinten minden ember tudós, és a kíváncsiság vezérli ezeket a kérdéseket. Mivel ilyen sok különböző ember van, az érdekeltségek is rengeteg irányba fejlődnek, ezért érdekel valakit annyira egy bizonyos témakör, hogy az életét felteszi rá. Az ilyen emberek húzzák az emberi technológiát, akik a végsőkig feszegetik az ismereteiket a bizonyos témakörükben és mindent kockára tesznek annak érdekében, hogy áttörést érjenek el, vagy valami újat fedezzenek fel. Én ezért tisztelem a "tudósokat", nélkülük csak egy másik emberszabású szőrös érző lények lennénk SZERINTEM.
2023. máj. 23. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/71 anonim ***** válasza:
28%

Csak tájékoztatásul közlöm, hogy IQ teszt csak annak a mérésére jó, hogy mennyire jól tudsz megcsinálni egy IQ tesztet.


Én jópár kérdésen gondolkodás nélkül jutok túl pl, mert 10 évesen MEGTANULTAM a megoldást apámtól.

2023. máj. 24. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!