Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért becsüli le mindenki a...

Miért becsüli le mindenki a bölcsészeket?!

Figyelt kérdés
Miért tartja azt a közvélemény, hogy nincs szükség bölcsészekre és hogy a BTK-s diploma nem ér semmit? Miért tartják többre a többi szakot? Miért nem differenciálnak a szakok között? TTK-n is van fizika meg tesi egymás mellett... Miért nem lehetnek kiemelkedő bölcsész képzések/ szakmák?
2010. nov. 23. 23:54
1 2 3 4
 1/40 anonim ***** válasza:
82%

mert gondold el azt a vezető középvállalkozást ami kijelenti, hogy nekem holnaptól szükségem van egy szabadbölcsészre, egyébként áll a termelés


de am vannak normális ágai mint pszihológia, vagy nyelvtan, a nyelveknek az elemzése, ez tök jó csak sztem mindenkinek a mekiben dolgozó szabadbölcsészek ugranak be rögtön


Am régen azt hittem a jogász az bölcsész.. mert h az is csak bölcselkedik.. de végülis nem az, tök rosszul tudtam...

2010. nov. 23. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/40 A kérdező kommentje:
És például a szociológia? Arról miért nem hallott még senki? Általában a bölcsészetek közé sem veszik... Pedig szerintem ez az a szak, ahol a bölcsészettel párosuló általános műveltség és a reális gondolkodásmód párosul.
2010. nov. 24. 00:14
 3/40 anonim ***** válasza:
98%

Szerintem azért, mert egyrészt az átlagembernek fogalma sincs, miről szól a bölcsész szakma, másrészt sajnos iszonyatosan elanyagiasodott a világ, akinek nincs kellő műveltsége, az egyszerűen mindent pénzben mér.


Pedig a kultúra és a művészet a lélek tápláléka. Sajnos erről ma, amikor a fiatalok maximum a Twilightot olvassák el, de inkább azt is megnézik filmben, és a felnőttek jelentős része sem jut túl Danielle Steelnél, amikor a füstös szórakozóhelyeken megmozdulni nem lehet a tömegtől, míg egy táncházban vagy színházi előadáson ez egyáltalán nem jellemző (kivéve az agyonmarketingelt tömegcikkeket), amikor nem divat még helyesen írni és beszélni sem, azt hiszem, megfeledkeztek az emberek.


Pedig egy néprajzos vagy asszirológus ugyanolyan hasznos és fontos eleme a társadalomnak, mint egy közgazdász. Rendben, nincs azonnal kimutatható anyagi értéke a dolognak, de ezen felül egyéb értékek is léteznek a világon.

2010. nov. 24. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/40 anonim ***** válasza:
31%
hát bevallom nem tom mi az a szociológia
2010. nov. 24. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/40 anonim ***** válasza:
59%

"átlagembernek fogalma sincs, miről szól a bölcsész szakma"


Nem az átlagemberekről van szó a munkaerőpiacon nem kellenek, túl sok van belőlük hogy az államnak hasznot hajtsanak. Márpedig anélkül nem ér semmit az egész bölcselkedés! Az nem úgy van hogy szereztem egy diplomát az állam majd eltart.

2010. nov. 24. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/40 anonim ***** válasza:
47%

Lássuk be! Nem az fogja előre vinni a világot, se kultúrálisan, se materiális dolgokat nézve, hogy többszáz éve hogyan gondolkodtak az emberek, és ennek hatására milyen verseket írtak, meg hogy egy annyira távoli civilizációban, mint az Asszír Birodalom milyen nyelvet beszéltek.


A jövő felé kell néznünk, mind kultúrálisan, mind tudományosan a jelenből kell kiindulnunk és arra kell építenünk a jövőt!

2010. nov. 24. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/40 anonim ***** válasza:
80%

00:41 nincs igazad.

Sok mindenhez kiindulhatunk a jelenből, de a jelen pedig a múltból táplálkozik, ezáltal közvetve mi is.

Gondolok például arra, hogy ha látom, hogy a tőzsdén az elmúlt időszakban folyamatos, biztos emelkedést láttam egy adott részvény esetében, akkor feltételezem, hogy ez folytatódni fog és abból fogok vásárolni.

Tudom, hogy gagyi példa, nyilván lehet értelmesebbeket is hozni, csak nem hajnali egykor.


A másik, "állambácsi eltart"-dologról: igen, az tény, hogy túl sok bölcsészt képeznek, valamint hogy emiatt túl sok nem odavaló jár bölcsész szakokra, akik csak azt látják, hogy sok szabadidőt kapnak és kevés tanulással is átmennek a vizsgákon. Ezeket az embereket eleve fel sem kéne venni, mivel valódi tudás nélkül semmit nem fog érni a diplomájuk, ők lesznek azok, akik majd sorban állnak a mekis munkáért.


Na de attól, hogy több diák hallgat bölcsészetet, miért lenne kevésbé értékes a szakma? Szerintem ilyen összefüggés nem létezik. Értéktelenebbé válik egy könyv, ha többen olvassák el?

2010. nov. 24. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/40 anonim ***** válasza:
84%

Az, hogy a BTK-s diploma keveset ér, az szerintem nem közvélemény, hanem tény. Válság van, a kultúrára kevesebb pénz jut, egyszerűen most azokra a szakmákra van szükség, amik "termelnek".


"Miért nem lehetnek kiemelkedő bölcsész képzések/ szakmák?"

Szerintem vannak valamilyen szinten kiemelkedő képzések, ahol 1-2 emberből kiemelkedő bölcsész válik. Egy mérnöki karról viszont sokkal de sokkal többen kerülnek ki úgy az egyetemről, hogy a saját szakmájukban tudnak dolgozni, ezért jobban lehet olyanról beszélni, hogy kiemelkedő képzés.


Nem mondom, hogy nem fontos a bölcsészet, de a háttérből dolgozik, így egy átlagember számára nem biztos, hogy nyilvánvaló a szükségessége. Az emberek szeretik kézzel fogni/látni a dolgokat, a produktumot és a pénzt.

2010. nov. 24. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/40 anonim ***** válasza:
91%

Szerény tapasztalatom szerint a bölcsészeket leginkább nem a szakmájukat komolyan vevő, "profi" bölcsészek miatt nézik le, hanem a bölcsészképzés lazasága és a hallgatók életvitele miatt. Nem egy, nem kettő ismerősöm példája bizonyítja, hogy a BTK-s szakok gyakran eléggé könnyűek ahhoz, hogy ha egy fiatal nem rendelkezik komoly motivációval semmi iránt, de azért szeretne pár évig még diák lenni, nem akar dolgozni, akkor elmegy, mondjuk, művelődésszervező, kommunikáció, netán néprajz, altajisztika, pláne szabadbölcsész szakra, amit némi intelligenciával és szerencsével (a megfelelő intézményben, a megfelelő tanárnál) a kisujjából kiráz, vagy nem is végez el, de legalább 3-5(!) évig, megfelelő ügyeskedéssel még tovább van diákigazolványa. Kiemelem, hogy NEM azokról beszélek, akik vért izzadnak pszichológián vagy egyszerre több nyelvszakon, mert olyanok is vannak szerencsére. Természetesen jöhetnek a példák, hogy más szakokon is éppúgy vannak lógós emberek. Ez igaz, mindenhol vannak. De azt hiszem, elhanyagolható azoknak az embereknek az aránya, akik alibiből elkezdenek egy természettudományos, műszaki, jogi vagy orvosi szakot, egyszerűen a nehézségük, a megtanulandó tényanyag, a mereven egymásra épülő képzési rendszer (főleg term.tud. és orvosi, amit ismerek) a számonkérési forma vagy a szükséges elvont gondolkodás nehézsége, formalizáltsága miatt.

Egy ismerősöm a biológus diplomája után elkezdte a néprajz szakot, egy év után azt mondta, hiányzik neki a tanulás a vizsgaidőszakban, amellett, hogy kb. 10 vizsgája volt. Egyes BTK-kon pl. van olyan, hogy ha kihúztad a tételt szigorlaton, de nem tudod, akkor még dönthetsz úgy, hogy "visszavonulsz a vizsgától", ami azt jelenti, hogy olyan, mintha el sem mentél volna. Mi ez, ha nem lazaság? Más karokon szemrebbenés nélküli elégtelen jár, ha nem tudod a tételt...

2010. nov. 24. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/40 anonim ***** válasza:
77%

"Miért becsüli le mindenki a bölcsészeket?!"


Mert egyeseknek szükségük van arra, hogy valakiket lebecsüljenek. Akkor érzik jól magukat.


"Miért tartja azt a közvélemény, hogy nincs szükség bölcsészekre és hogy a BTK-s diploma nem ér semmit?"


A közvélemény tudja, hogy egyáltalán milyen szakok vannak a bölcsészkaron? Fogalma sincs, az egész kart a kommunikáció meg a könyvtáros szak alapján ítélik meg.


"Miért nem lehetnek kiemelkedő bölcsész képzések/ szakmák?"


Lehetnek, de a "közvélemény" nem arról híres, hogy differenciál.

2010. nov. 24. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!