Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A jelenlegi magyar kormány...

A jelenlegi magyar kormány azzal, hogy nagy hangsúlyt fektet a kereszténységre, egy kicsit hasonlóan viselkedik, mint Szent István, aki létrehozott egy keresztény államot, kb. 1000 éve?

Figyelt kérdés

A régi rendszerben aligha lehetett volna keresztény Magyarországról beszélni, de ez igaz az 1990 és 2010 közötti időkre is. A mostani magyar kormány egy konzervatív, keresztény kultúrára alapuló politikában gondolkodik.


Utoljára ilyen Szent István idejében volt?

Természetesen óriási különbség van a két korszak között, de alapjaiban azért hasonlít kicsit arra, ami 1000 éve volt.

Igazam van?


2023. nov. 8. 10:31
1 2 3 4 5
 1/46 anonim ***** válasza:
83%
Feudalizmust, jobbágyokat, és tekintélyelvű egyeduralmat akar Orbán is.
2023. nov. 8. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/46 Mojjo ***** válasza:
95%

Szent István a nép túlélése érdekében hozta létre a keresztény Magyarországot, a keresztény Európában csak így tudta biztosítani azt, hogy a magyarság megmaradhasson, és Magyarország, mint olyan létezhessen.

Orbán azért hangoztatja ennyire a kereszténységet, meg keresztény értékeket, mert jól hangzik, jól egybecseng a tipikus szavazói gondolatával, politikai tőkét tud belőle kovácsolni, és a saját politikai és hatalmi túlélését segíti.

Erősen megkérdőjelezhető, hogy kettejük közül bármelyik is hitt volna a kereszténységben, a keresztény Istenben, de Szent István a magyar nép érdekében cselekedett, Orbán a saját érdekében teszi.

2023. nov. 8. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/46 anonim ***** válasza:
41%
#2 Az Orbánról leírtakkal egyetértek, de én azért nem ajnároznám túl Istvánt. Az objektív, országunk számára hasznos érdemei vitathatatlanok, a szándékait és motivációját illetően viszont nem lehet megállapítani, hogy mennyire számított neki a nép érdeke és mennyire a sajátja, mivel a kettő egy volt és ugyanaz: ha bedarálják a népet, az ő hatalmának is annyi lett volna. És bizonyos tekintetben tényleg van köztük hasonlóság, például kíméletlen maximalizmussal leszámolni bármiféle belső fenyegetéssel.
2023. nov. 8. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/46 anonim ***** válasza:
100%

"Utoljára ilyen Szent István idejében volt?"


Neked az 1038. év után 1990 következik?

2023. nov. 8. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/46 anonim ***** válasza:
93%
A kormánynak köze nincs a kereszténységhez azon kívül, hogy igyekeznek megnyerni a keresztény szavazókat.
2023. nov. 8. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/46 anonim ***** válasza:
100%

Szent István idejében a keresztény valláson belül volt a hatalmi blokkosodás.

Nem pusztán arról volt szó, hogy csatlakozunk e a kereszténységhez, hanem a fő kérdés az volt. hogy melyik ágához.

Bizáncnak roppant erős volt a befolyása és hazánk egyes részein elterjedt volt az ortodox vallás, akárcsak a Balkánon, de királyunk a nyugati kereszténység mellett döntött és Rómát választotta nyugati kapcsolatai miatt.

Manapság nem a vallás irányítja a hatalmi blokkosodást és ha úgy nézzük, a keresztény értékek nem feltétlenül azonosak az európai értékekkel, jelentsenek ezek a szavak bármit is, mert nincsenek pontosan definiálva.

Nem biztos, hogy igazam van, de érzésem szerint a keresztény értékek a vallási alapokon nyugvó konzervatív értékrendhez közelít, amíg az európai érték alatt a humanizmus talajából kinőtt liberális eszmék jelennek meg, amelyek párosulnak a globalitással.

A mai Magyarország nem illik teljesen abba a hatalmi és gazdasági blokkba, amelyben jelenleg van és bár azt nem állítom, hogy az orosz, vagy a kínai érdekszférába akar kerülni, de hogy kapcsolatait másképp alakítja ezekkel, mint az EU országai, az bizonyos.

Így én nem igazán látom a hasonlóságot, mert az értékrendet manapság nem a vallás szabja meg jelenleg és az egész szituációban csak annyi a hasonlóság, hogy akkor is voltak és ma is vannak politikai, gazdasági, hatalmi blokkok, amelyek közül választani lehet és kell is, de jellegükben sokkal több a különbség.

2023. nov. 8. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/46 kürasszír ***** válasza:
100%

# 2


IDÉZLEK: "Erősen megkérdőjelezhető, hogy kettejük közül bármelyik is hitt volna a kereszténységben, a keresztény Istenben, de Szent István a magyar nép érdekében cselekedett, Orbán a saját érdekében teszi."


A történészek konszenzusos véleménye, hogy Szent István tényleg hívő keresztény volt.


Ebben nincs vita a történészek között, és ők a tudományos szakemberek ebben a kérdésben.

2023. nov. 8. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/46 Mojjo ***** válasza:
100%
@7: Oké, elfogadom, bár még annak eldöntése sem egyszerű, sőt, adott esetben nagyjából lehetetlen, hogy egy kortárs, ismert ember valóban hívő-e, vagy csak érdekből megjátsza, így fogalmam sincs, ezt miként lehetne ezer éves távlatból megmondani. De oké...
2023. nov. 8. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/46 kürasszír ***** válasza:
87%

# 8


Szent István korában ateisták gyakorlatilag nem léteztek, mindenki hitt valamiféle természetfeletti erőben, istenségben.


Szent István kapcsán egyrészt a nagyarányú egyházszervező, hittérítő tevékenysége, hangsúlyosan katolikus egyházbarát politikája, vagyis az államférfiúi gyakorlata, másrészt az írott források (pl. Szent István király intelmei Imre herceghez, és a kortárs források véleménye Szent Istvánról) támasztják alá, hogy hívő keresztény volt.


A történészek Szent István tevékenységét és a fennmaradt forrásokat a modern tudományosság követelményeinek megfelelő tudományos módszerekkel vizsgálva, az eredményekből következtetéseket levonva jutottak egyöntetűen arra a konklúzióra, hogy Szent István még a saját, mélyen hívő kora viszonyai között is kiemelkedően vallásos személyiség volt.


Ezért nincs vita a történészek között abban, hogy Szent István egy mélyen, őszintén vallásos, hívő embernek tekinthető.

2023. nov. 8. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/46 A kérdező kommentje:

"Ezért nincs vita a történészek között abban, hogy Szent István egy mélyen, őszintén vallásos, hívő embernek tekinthető."


És az utódaira, mármint az Ápád-hàzi királyokra mennyire volt jellemző Szent István vallásossága?

Például IV. Béla király vallásos ember volt?

2023. nov. 8. 16:54
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!