Vajon most hol tartanánk technológiailag, társadalmilag ha soha nem született volna meg a kereszténység és ezáltal elmaradt volna közel 1000 év fejlődés nélküli sötét középkor?

Figyelt kérdés
A római birodalom bukása és a reneszánsz megjelenése között alig történt tudományos, társadalmi fejlődés, ez az időszak majdnem 1000 év volt. Mire lennék ma képesek ha ez nem történt volna meg és ugyanúgy fejlődött volna tovább az emberiség mint a görög és római korban?

2023. aug. 7. 12:47
1 2 3 4
 1/32 anonim ***** válasza:
87%
Erre nehéz választ adni. Ha nem lett volna kereszténység, talán nem lett volna semmi összefogó erő az európai hatalmaknak más világvallások és hatalmak ellen, és talán itt is muszlim lenne mindenki, ami meg még inkább elnyomta a tudományos fejlődést. Szóval lehet még rosszabb lenne a helyzet.
2023. aug. 7. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 anonim ***** válasza:
0%

Valószínű, hogy rosszabb lenne a helyzet, hátrébb lennénk. A kereszténység sokáig előre vivő erő volt.

DE!

Ha kb. 500 éve megszűnt volna, akkor olyan 50 évvel lennénk előrébb, és már meglenne a génsebészet, rákgyógyítás, őssejtek, tóriumos erőmű, és ott lennénk a Marson.

Csak ennyivel lenne jobb.

2023. aug. 7. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/32 anonim ***** válasza:
100%

A "sötét középkor" kifejezés egy közkeletű tévedés:

[link]

2023. aug. 7. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/32 anonim ***** válasza:
100%

Azt sugallod a kérdésben, mintha a kereszténység okozta volna a Római Birodalom bukását, ami így önmagában hülyeség.


Ezenkívül az sem igaz, hogy a középkorban nem lett volna pl. társadalmi fejlődés (vagy nevezzük inkább változásnak). Sőt, ahhoz, hogy a ma ismert európai (és ezzel együtt nyugati) civilizáció kialakuljon, éppen az kellett, hogy a római civilizáció társadalma (amely magában foglalta a mediterrán társadalmakat, pl. a hellenisztikus civilizációt) és a germán társadalmakból (mindkettőnek a jogrendszere, legyen az írásos vagy szokásjog, mindkettőnek a társadalmi berendezkedése stb. kellett ehhez) létrejöjjön a középkori feudalizmus.


Ez a szemlélet mára meghaladott, hogy vége lett a Római Birodalomnak, és utána a középkor egy totális visszaesés, decivilizálódás lett volna. Az igaz, hogy jelentős volt minden szempontból a visszaesés, de éppen ez és emellett más dolgok kellettek ahhoz, hogy utána megindulhasson a fejlődés, az a kulturális, gazdasági és társadalmi expanzió, amely az újkorra jellemző, és amikor Európa uralma alá hajtotta az egész világot (most ezt objektívan írom, mint tényt, tehát nem értékítéletet írtam, hogy ez jó vagy rossz).

2023. aug. 7. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/32 kürasszír ***** válasza:
78%

Kedves kérdező!


IDÉZLEK: "A római birodalom bukása és a reneszánsz megjelenése között alig történt tudományos, társadalmi fejlődés, ez az időszak majdnem 1000 év volt. Mire lennék ma képesek ha ez nem történt volna meg és ugyanúgy fejlődött volna tovább az emberiség mint a görög és római korban?"


Teljesen téves, amit állítasz.


Ugyanis a Római Birodalom bukása és a reneszánsz között éppenséggel óriási mértékű gazdasági, társadalmi és kulturális fejlődés ment végbe a keresztény Európában.


Tessék már elolvasni legalább valami összefoglaló, tudományos szakirodalmat a középkorról, mielőtt ekkora szamárságot leírsz.


Ajánlom az alábbi neves történészek munkáit:


Katus László: A középkor története

Katus László: Európa története a középkorban

[link]

Klaniczay Gábor (szerk.) és mások: Európa ezer éve: a középkor I-II.

2023. aug. 7. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/32 anonim ***** válasza:
100%
Az első egyetemeket, a tudományos ismeretek széles körű elterjesztését pont az Egyhának köszönhetjük. Szóval valószínűleg visszább tartanánk.
2023. aug. 7. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/32 Phoney ***** válasza:
100%

De tudod csak az képzeli, hogy alig történt tudományos fejlődés, akinek semmi fogalma sincsen az elmúlt 1500 év tudománytörténetéről.


Ja, tudom, a rómaiaknak volt padlófűtésük, meg „feltalálták” a kövezett budit! Ez mind aranyos, de hol tartott mondjuk a vegyészetük? Mi volt a legerősebb sav, amit ismertek? Sima híg ecet, mert töményíteni még azt sem tudták... A késő középkorban ehhez képest desztillált ásványi savakkal dolgoztak, gyakorlatilag ez volt a legnagyobb ugrás a korai vegyészet történetében. Az ipari forradalomnak is gyakorlatilag a kénsav lett az alapköve.


Vagy milyen volt a vas, amit a középkor előtt kovácsolni tudtak? Hát, jó szar :) Az ókor végi és a középkor végi haditechnika színvonalában hatalmas az eltérés, és ez legnagyobb részt abban gyökerezett, hogy mekkora technológiai (!!) ugrás történt a vasmegmunkálásban, mennyivel erősebb, rugalmasabb acélt tudtak kovácsolni szinte tetszőleges méretekben és formákban.


Nem volt társadalmi fejlődés? Hogy ne mondjak bonyolult dolgokat, szerinted hová tűnt a tömeges rabszolgaság Európából, miközben az minden ókori kultúrában (a "demokráciákban" is!) a világ legtermészetesebb dolga volt? (Igen, még a késő középkori Európában is létezett rabszolgaság, de már csak marginális, alig megtűrt jelenségként.) És akármennyire is népszerű elképzelés, a jobbágyság nemcsak papíron különbözött a rabszolgaságtól.


Éppen a keresztény gondolkodásban kialakult skolasztika (az meg mi) volt az alapja annak a későbbi modern, absztrakt fogalmi gondolkodásnak, ami nélkül soha nem jött volna el a természettudományos forradalom. Enélkül egyszerűen hiányoztak azok a szellemi funkciók, amik nélkül évezredeken át egy nyomorult gőzgép-prototípust se tudtak megtervezni, miközben amúgy "minden megvolt hozzá", még az a tudás is, hogy gőzfejlődés képes erőt kifejteni.

2023. aug. 8. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/32 anonim ***** válasza:
0%

Igen könnyű választ adni a fanatikus istentelenségből fakadó kérdésre!


Csak nézzük meg az istentelen kommunizmus hatalma alatt vergődő országok fejlődését és egzakt választ kapunk!

2023. aug. 8. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/32 anonim ***** válasza:
Kicsit se zavarjon, hogy kommunizmus városnál nagyobb méretben még nem létezett sehol a Földön.
2023. aug. 8. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/32 anonim ***** válasza:
0%

Na, azért a középkort nem véletlenül hívják sötétnek!

Kezdjük azzal, hogy volt olyan időszak, amikor a házastársaknak az év 180 napján tilos volt egymással szexelni. Ezen kívül is csak sötétben volt szabad, elölről, felöltözve, és a nő lehetőleg ne élvezze. Volt olyan házaspár, aki emiatt nem is tudtak szexelni (túl kövérek voltak), de nem kaptak engedélyt másra. Az élet más területein is hasonló előírások voltak.

2023. aug. 8. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!