Miért gondolja azt sok természettudós, mérnök, hogy a bölcsészetnek, filozófiának, művészetnek semmi értelme nincs?
Szerintem ez nemcsak egy végtelenül primitív hozzáállás, de érthetetlen is, hiszen a mérnökök intelligenciahányadosa többnyire magasabb az átlagnál, ezért fura, hogy nem látják a nem-empirikus tudományoknak az értelmét.
Másrészt a tudománynak az a dichotóm felosztása sem túl szerencsés, hogy vagy humán vagy reál lehet.
"Igen, bizonyára. Egy ideológiának annyi köze van a filozófiához, mint a mérnökségnek. Melyik áltudományos szakon sikerült ennyi ostobaságot magadba szívnod?"
A szarkazmus gondolom nem az erősséged :)
# 54
EZT ÍRTAD: "Igen, a FILOZÓFIA. Ami nem a filozófusokat jelenti, nem a filozófusok szakmáját jelenti és nem is az egyetemen oktatott 300 oldalas baromságokat, hanem az egyszerű ember gondolkodásra való képességét. A Bastille ostromlóinak közük nem volt a filozófia szakmához."
LÉPTEM NYOMON BIZONYÍTOD, HOGY NINCS MEGFELELŐ MŰVELTSÉGED.
A filozófiát soha nem az egyszerű emberek, hanem a nagy filozófusok, Szókratész, Platón, Arisztotelész kaliberű figurák vitték előre.
A Bastille ostromlóinak 90 %-a egyébként írni, olvasni sem tudott, hiszen a párizsi pórnépből kerültek ki. Magára a francia forradalomra pedig elsősorban Franciaország katasztrofális belpolitikai helyzete és a súlyos mezőgazdasági válság (élelemhiány, egyes területeken éhínség, az élelmiszerárak megtöbbszöröződése) került sor.
64. válaszoló elmondta, hogy a filozófia szakon ülők filozófusnak is alkalmatlanok többnyire. Nem tudom mi ezzel a kijelentéssel a problémád, még csak nem is szidja a filozófiát.
"Melyik világot?"
Azt a világot, amelyikről még néhány oldallal ezelőtt azt állítottad, hogy a filozófusok viszik előre. Szóval ne tereld el a témát afelé, hogy az érzelmi világ szükségleteit mi elégíti ki, mert eddig azt is állítottad, hogy a világot a filozófusok viszik előre.
"A filozófiát soha nem az egyszerű emberek, hanem a nagy filozófusok, Szókratész, Platón, Arisztotelész kaliberű figurák vitték előre."
Hol állítottam olyat, hogy az egyszerű emberek viszik előre a filozófiát? Pontos idézetet kérek tőlem!
# 64
Olvasd vissza, azt írta, hogy a bölcsészettudományok, közte a filozófia és a pedagógia teljesen feleslegesek.
EZ A VÉLEMÉNY KONKRÉTAN OSTOBASÁG.
Errea kommentemre bezzeg nem reagált: Nem jött volna létre soha Európában tudományos forradalom a filozófia nélkül. A nyugati tudományos forradalom olyan elindítói, mint Descartes, vagy Pascal filozófusok is voltak.
Magának a tudományosságnak, a tudományos módszertannak az alapjait, melyeken a műszaki tudományok is állnak, szintén filozófusok, humán gondolkodók találták ki. A filozófia által lerakott szellemi alapokra építkeztek a mérnöki tudományok is.
# 75
ITT ÍRTAD: # 54 "Igen, a FILOZÓFIA. Ami nem a filozófusokat jelenti, nem a filozófusok szakmáját jelenti és nem is az egyetemen oktatott 300 oldalas baromságokat, hanem az egyszerű ember gondolkodásra való képességét. A Bastille ostromlóinak közük nem volt a filozófia szakmához."
SZERINTED A FILOZÓFIA AZ EGYSZERŰ EMBER GONDOLKODÁSRA VALÓ KÉPESSÉGE.
Csakhogy egyetlen egy Platón nagyobb hatással volt a világra, mint 200 000 000 egyszerű ember.
74: Filozófiai eszmékről beszéltem, de be is másolom neked:
"Elárulom, hogy olyan filozófiai eszmék mozgatták meg, hajtották előre ezt a folyamatot, amik a kultúránk alapját képezik. Ha nem gondolkodtunk volna az erkölcsről és az etikáról, akkor a priori nem alakult volna meg a jog. Illetve az, hogy érzékeljük is magunk körül a világot, és nem csak benne élünk (pl. korlátlanul és mohón felélve a bolygó összes erőforrását), annak köszönhető, hogy ezek a szerinted felesleges és haszontalan tudományterületek még mindig érdekelnek egy nagyon kicsi, de működő értelmiségi csoportot."
Annak ellenére, hogy ennyire lenézed a bölcsészetet, elég intenzíven vitatkozol és érvelsz, ami a bölcsészkaron gyakori tevékenység. De akkor miért kell ennyire megvetni azokat, akik nemcsak úgy pofáznak, hanem van mögöttük tudás is?
"Errea kommentemre bezzeg nem reagált: Nem jött volna létre soha Európában tudományos forradalom a filozófia nélkül. A nyugati tudományos forradalom olyan elindítói, mint Descartes, vagy Pascal filozófusok is voltak."
Én reagálok. A volt gimis matektanárom azzal a mondattal kezdte a differenciaszámítás órát, hogy "a fizika és a matematika a priori filozófia".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!