Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért gondolja azt sok termész...

Miért gondolja azt sok természettudós, mérnök, hogy a bölcsészetnek, filozófiának, művészetnek semmi értelme nincs?

Figyelt kérdés

Szerintem ez nemcsak egy végtelenül primitív hozzáállás, de érthetetlen is, hiszen a mérnökök intelligenciahányadosa többnyire magasabb az átlagnál, ezért fura, hogy nem látják a nem-empirikus tudományoknak az értelmét.

Másrészt a tudománynak az a dichotóm felosztása sem túl szerencsés, hogy vagy humán vagy reál lehet.


2022. okt. 15. 23:36
 61/102 A kérdező kommentje:
Egyébként teljesen nevetséges a vergődésed (és most szándékosan elegánsan fogalmaztam), miután sikerült ízekre szedni a tévképzeteidet.
2022. okt. 16. 18:09
 62/102 anonim ***** válasza:
62%

#60


"A tudás megszerzéséhez mindenkinek joga van"


Kivéve aki túl kevés pontot szerez felvételinél vagy aki olyan rossz családi helyzetben van, hogy nem járhat egyetemre.

De ettől függetlenül se gondolom, hogy fizetni kellene a filozófiaszakokat. Vannak filozófusok, akik jobb irányba viszik a világot, és vannak filozófusok, akik rosszabb irányba viszik a világot. A filozófusok erkölcsileg pontosan ugyanolyan szinten állnak, mint a nem filozófusok. Nem is feladata a filozófiaszaknak, hogy megváltoztassa az emberek gondolkodását. Ha egy fasisztát felvesznek filozófiaszakra, akkor a végére is fasiszta marad és mindössze azt érjük el, hogy mélyebben tud a fasizmusról értekezni, vagyis befolyásosabb fasiszta lesz belőle.

2022. okt. 16. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 63/102 anonim ***** válasza:
67%

#61


Te most szimplán felültél az 58-as hülyeségére, és te is érvek nélkül vársz a bölcsészeknek tiszteletet.

2022. okt. 16. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 64/102 anonim ***** válasza:
21%

Az, hogy Platón munkássága értékes volt 2400 évvel ezelőtt, még nem jelenti azt, hogy az évente munkaerő piacra kerülő 3000-4000 bölcsészre szükség van.


A 2022-es jelentkezési adatokból példa:

Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar jelentkezők száma: 6125, első helyen: 1921

Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Kar jelentkezők száma: 5490, első helyen: 2633

Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar jelentkezők száma: 4873, első helyen: 1794


Senki nem azt mondja, hogy Platón nem kell. Ennyi bölcsész nem kell.


Diploma az ugye kéne mindenkinek, de lusta tanulni, meg ostoba a matekhoz, szóval irány a bölcsész büfé és ruhatár szak. Ott el lehet lébecolni pár évet, garantált a végén a papír.

Aztán lehet sírni, hogy a proli társadalom nem ismeri fel a filozófusokra való szükséget, és csak általános suliba lehet menni magyartanárnak, kiváló verselemzéseket oktatni az Anyám tyúkjához, bértáblás kezdő fizuért.

B opcióként meg árufeltöltő, de ugye csak addig amíg nem lesz jobb.


A villanykarra meg 2 havonta járnak ki a cégek állásbörzézni, hogy már diploma előtt 2 évvel összehorgásszák a mérnököket. Ja, hogy nekik bértárgyalás van? Bocsika.


Ugyanaz a szitu mint amikor a 6 általánost végzett kisebbségi panaszkodik, hogy csak alja munkát kap. A bölcsészek is ugyanez, csak eltartott kisujjal.


És akkor csodálkoznak ezek a bölcsészek, hogy egy mérnök lenézi őket?

A klasszikus vicc épp ezért fáj annyira:

Mit kérdez a bölcsész a mérnöktől?

- Adhatom nagy kólával és dupla krumplival?

2022. okt. 16. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 65/102 A kérdező kommentje:

62: a tanuláshoz való jog nem fog megváltozni, megszűnni attól, mert valaki nem él vele (legyen az kevés pont vagy bármilyen egyéb okból is). Még szerencse, hogy nem a te hatáskörödbe tartozik eldönteni, hogy melyik képzés legyen államilag támogatott. Az információkhoz és a tudáshoz való korlátlan hozzáférés akadályozása, a könyvégetés a középkorban volt menő, nem most. Elárulom, mert úgy tűnik, nem tudod, hogy azt már szerencsére meghaladtuk.


64: elolvastad az összes hozzászólást? Nagyjából már meg lett válaszolva mindaz az az ostoba, kommersz sztereotípia, amit ide összehánytál.

2022. okt. 16. 18:54
 66/102 anonim ***** válasza:
50%

#65

Mert a kevés pont = nem él vele?


(Amúgy reagálhatnál a hozzászólásaim relevánsabb részeire is.)

2022. okt. 16. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 67/102 anonim ***** válasza:
100%

"Nagyjából már meg lett válaszolva mindaz az az ostoba, kommersz sztereotípia, amit ide összehánytál."


Nem lett megválaszolva, sőt gondosan kerülted a választ arra, hogy a filozófusok vagy a filozófia viszi-e előrébb a világot, meg arra is, hogy támogatni kell-e egy fasisztát abban, hogy a fasizmusáról mélyebben tudjon értekezni.

2022. okt. 16. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 68/102 A kérdező kommentje:

Akkor fussunk neki még egyszer: a tanulás mindenki számára elérhető, a tanuáshoz való jog biztosítja az információkhoz és a tanuláshoz való korlátlan hozzáférést. Az már egy teljesen másik kérdés, hogy valaki milyen személyes oknál fogva nem él vele, a lényeg azon van, hogy nincs betiltva, korlátozva. A minimumponthatárra pedig azért van szükség, mert aki azt nem tudja elérni, az lediplomázni sem fog tudni.


Ne haragudj, de a hozzászólásodnak pontosan melyik része a releváns? A fasizmusnak annyi köze van a filozófiához, mint a mérnökséghez.

2022. okt. 16. 19:23
 69/102 anonim ***** válasza:
100%

A tanuláshoz való jogot ezek szerint az sem sértené, ha nem fizetne az állam egy bölcsésszakot se.


"A fasizmusnak annyi köze van a filozófiához, mint a mérnökséghez."

Igen, bizonyára. Egy ideológiának annyi köze van a filozófiához, mint a mérnökségnek. Melyik áltudományos szakon sikerült ennyi ostobaságot magadba szívnod?

2022. okt. 16. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 70/102 A kérdező kommentje:

67: Tőlem belemehetünk még részletesebb és mélyebb értekezésekbe is, csak sokszor az az érzésem, hogy felesleges (lásd, a 64-ik hozzászólását).


"A filozófusok vagy a filozófia viszi előre a világot?"

Melyik világot? Létezik érzelmi világ is, aminek a szükségleteit nem fogja kielégíteni a négyütemű motorok működési elvének az ismerete. Értem én, hogy fontos az utóbbi, de van egy olyan társadalmi réteg, akinek nem kevésbé fontos az előbbi kielégítése sem.

A dichotóm gondolkodás tankönyvi példája az, amit a fasizmusról írtál. A világban nemcsak jó és rossz van, hanem vannak árnyalatok is. Másrészt a tudomány nem összeköthető az ideológiákkal, csak teret és lehetőséget biztosít azok feltérképezésére. Olyasmiért már nem tud felelősséget vállalni azért, hogy ki mit csinál velük. Ahogyan a fizika sem vállal felelősséget azért, mert valaki atombombával fenyegetőzik.

2022. okt. 16. 19:45

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!