Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért gondolja azt sok termész...

Miért gondolja azt sok természettudós, mérnök, hogy a bölcsészetnek, filozófiának, művészetnek semmi értelme nincs?

Figyelt kérdés

Szerintem ez nemcsak egy végtelenül primitív hozzáállás, de érthetetlen is, hiszen a mérnökök intelligenciahányadosa többnyire magasabb az átlagnál, ezért fura, hogy nem látják a nem-empirikus tudományoknak az értelmét.

Másrészt a tudománynak az a dichotóm felosztása sem túl szerencsés, hogy vagy humán vagy reál lehet.


2022. okt. 15. 23:36
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 11/102 anonim ***** válasza:
25%

Tudom, hogy azt kérdezted, csak a válaszomat már azelőtt elkezdtem írni, hogy a te hozzászólásod megjelent.


A bölcsészetben többek között teljesen haszontalan az etika, az esztétika, valamint a szemiotika. Ezek úgy lettek "tudományok", hogy a művelői erőteljesen törekedtek arra, hogy tudományosnak kinéző szövegeket alkossanak a saját szakterületükről. Ezek olyannyira kevés érdemi információt hordoznak a világról, hogy egyetemen is csak úgy tudják tanítani, hogy egy csomó rizsát beleraknak a tantervbe. Eleve gyanúsak azok a szakok, ahol 300 oldalnyi olvasnivalót adnak fel egy óra keretein belül, mert távolról se lehet az egészet megjegyezni, a fontos dolgokat meg le lehetne 20 oldalban is írni.

2022. okt. 16. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/102 anonim ***** válasza:
22%
Ne is beszéljünk a pedagógiáról. 2000 éve létezik pedagógia, a gyereknevelés viszont nem lett jobb, ellenben született 3 milliárd oldal erről a szakmáról, hogy a szakemberek játszhassák a tudósokat.
2022. okt. 16. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/102 A kérdező kommentje:
Szerinted a társadalom evolúciója, hogy civilizációvá fejlődtünk, csak úgy keddről szerda reggelre történt meg, vagy hatások nélkül? Elárulom, hogy olyan filozófiai eszmék mozgatták meg, hajtották előre ezt a folyamatot, amik a kultúránk alapját képezik. Ha nem gondolkodtunk volna az erkölcsről és az etikáról, akkor a priori nem alakult volna meg a jog. Illetve az, hogy érzékeljük is magunk körül a világot, és nem csak benne élünk (pl. korlátlanul és mohón felélve a bolygó összes erőforrását), annak köszönhető, hogy ezek a szerinted felesleges és haszontalan tudományterületek még mindig érdekelnek egy nagyon kicsi, de működő értelmiségi csoportot. Volt és van egy olyan társadalmi berendezkedésünk, ahol az értelmiség mindig a kisebbséget fogja képviselni, ezért nem elvárható, legalábbis részemről biztosan nem az, hogy egy átlagember foglalkozzon a magasművészetekkel vagy az etikával, az már viszont érthetetlen, hogy az intelligens, logikusan gondolkodó tudósok egy része ennyire arrogáns legyen a világ történései, a kultúránk iránt.
2022. okt. 16. 01:35
 14/102 Isti22 ***** válasza:
57%

A kérdezőnek teljesen igaza van, a válaszokat pedig fáj olvasni. Végzettségtől függetlenül az értelmes emberek nyilván értik, hogy bármit lehet tudományos alapossággal művelni és azok gyarapítják az emberiséget, a "prolik" meg három diplomával sem látják a fától az erdőt.


De legyen ennyi elég, ez már bölcselkedés, az itteni válaszolóknak túl magas :p

2022. okt. 16. 05:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/102 anonim ***** válasza:
39%

#14: Tökéletes példát hoztál. A bölcsészek annyira meg vannak győződve a társadalmi hasznosságukról, hogy lenézik és prolinak tartják azt aki a fölöslegességüket az orruk alá dörgöli.

Pedig csak azon kéne elgondolkozni, hogy hány nap után tűnne fel a társadalomnak ha egy éjszaka az összes esztétát, politológust, és társadalomfilozófust elvinnék az UFÓk.

2022. okt. 16. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/102 A kérdező kommentje:
15: Általánosítasz. Én senkit sem neveztem prolinak, másrészt tényleg vannak olyan szakok (és ezek nem terjednek ki a bölcsészetre), amiknek nincs sok értelmük, hasznuk, és tudományos relevanciájuk sem. De a filozófia, politológia, esztétika pont nem ilyenek. Ha ezt nem érted, akkor nagyon sajnálom! :( a proli az erős szó lenne, de tény, hogy nem látod a fától az erdőt.
2022. okt. 16. 07:58
 17/102 A kérdező kommentje:
Egyébként nekem megadatott az a lehetőség, hogy mind a reálhoz mind a humánhoz ugyanúgy közöm legyen, és ezért határozottan ki tudom jelenteni, hogy óriási tévedés azt hinni, hogy művészetelméletet vagy filozófiát elég csak szabadidőben olvasni, miután vége a napi 12 órás műszaknak. Egyrészt nincs annyi idő és kapacitás, hogy valaki csak úgy kedvből leüljön pl. Heideggert olvasni. Olyan, mintha azt mondanám, hogy állj neki differenciálegyenleteket oldani. Rengeteg energiát felemészt, és az egyetemi képzés keretein kívül talán nem is érdemes, kivéve ha géniusz vagy. Apropó, ha a bölcsészeknek úgy általánosságban talán nem is, de az esztétáknak, filozófusoknak az intelligenciahányadosa messze meghaladja az átlagot.
2022. okt. 16. 08:12
 18/102 Isti22 ***** válasza:
18%

ma 07:33


Tökéletes példa a prolira, aki még mindig nem látja a fától az erdőt, pedig az előbb mutattam meg neki. :)

2022. okt. 16. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/102 anonim ***** válasza:
16%

Ha nem lennének mérnökök akkor nem létezne híd, mozdony és villanyborotva. De ezek nélkül is csak ellennék valahogy.

Ha nem lennének bölcsészek akkor nem lenne kultúrmarxizmus és genderelmélet. Na, az katasztrófa lenne.

2022. okt. 16. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/102 Phoney ***** válasza:
75%

Mert a bölcsészet, filozófia, művészet kézzelfogható eredményeiről a legtöbb ember általában azt hiszi, hogy azok mind maguktól értetődő emberi alapképességek, vagy csak úgy lettek, amikor valami nagy ember csak úgy "magától" kitalálta őket.


Hogy a Homo sapiensnek nincsen eredendő képessége pl. a racionális fogalmi gondolkodásra, az idegenek iránti empátiára, a tömeges együttélésre, vagy mondjuk emberi jogokat tiszteletben tartó államformákra, meg ezer más dologra, és mindennek az alapjait "bölcsészek" izzadták ki mindenféle közvetett úton évezredek alatt, és még az igazi természettudományos gondolkodást is a modern filozófia szülte, azt csak célirányos műveltséggel lehet megérteni. Hiába intelligens valaki, ezeket az összefüggéseket senki nem érti meg magától, ahogyan tanulás nélkül űrhajót se lehet tervezni, akármekkora zseni vagy.


A művészetek hasznát meg nem azon kell mérni, hogy hány forintért kel el egy festmény, nem is értem, hogy jön ez ide.

2022. okt. 16. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!