Miért gondolja azt sok természettudós, mérnök, hogy a bölcsészetnek, filozófiának, művészetnek semmi értelme nincs?
Szerintem ez nemcsak egy végtelenül primitív hozzáállás, de érthetetlen is, hiszen a mérnökök intelligenciahányadosa többnyire magasabb az átlagnál, ezért fura, hogy nem látják a nem-empirikus tudományoknak az értelmét.
Másrészt a tudománynak az a dichotóm felosztása sem túl szerencsés, hogy vagy humán vagy reál lehet.
Öö, nem?
Csak egykét példa: Ursula von der Leyen végzettsége szerint orvos, Angela Merkel fizikus, a doktoriját a kvantumkémia témakörében, és még sorolhatnám.
A művészet pl. teljesen szubjektív, és a művész hírneve okozza a mű árát, nem pedig a valódi értéke. (A régi alkotásokat most ne soroljuk ide, mert a mai művészekről szól a kérdés.)
A bölcsészet szerteágazó, és számtalan része teljesen haszontalan, ezt nem is értem hogy lehet vitatni.
A tudományban is van sok haszontalan dolog, és nyilván nem ezek viszik előre a haladást. Ugyanígy a művészetben is van olyan, ami semmit nem ér, és van, ami (akár indokolatlanul is, de) kimagasló. De amíg a tudományban tudunk különbséget tenni hasznos és haszontalan dolog között, addig a művészetben a „birka-elv” érvényesül, vagyis az „ér valamit”, ami után sokan érdeklődnek, és ez teljesen szubjektív és megmagyarázhatatlan.
Ezzel együtt is elég nagy szűklátókörűségre vall, hogyha valaki értelmiségi létére leszól bármit is, a komplett művészet leszólása meg pláne. Ha valaki azt mondja, hogy ez vagy az neki nem tetszik, azzal nincs is semmi baj, de ha konkrétan értelmetlennek titulálja, az már sértő is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!