Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért gondolja azt sok termész...

Miért gondolja azt sok természettudós, mérnök, hogy a bölcsészetnek, filozófiának, művészetnek semmi értelme nincs?

Figyelt kérdés

Szerintem ez nemcsak egy végtelenül primitív hozzáállás, de érthetetlen is, hiszen a mérnökök intelligenciahányadosa többnyire magasabb az átlagnál, ezért fura, hogy nem látják a nem-empirikus tudományoknak az értelmét.

Másrészt a tudománynak az a dichotóm felosztása sem túl szerencsés, hogy vagy humán vagy reál lehet.


2022. okt. 15. 23:36
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 41/102 anonim ***** válasza:
44%

Alapvetően téves vagy hazug gondolat, hogy a világban nem lennének szép és tetszést kelő dolgok bölcsészek vagy filozófusok nélkül.

A tehetségesek továbbra is klassz képeket festenének, jó zenéket csinálnának, szórakoztató könyveket írnának.

A mérnökök is tudnának szép hajót meg épületet tervezni.

Ezek belülről fakadó dolgok mindenkiben.

Ráadásul a művészeti tehetségnek épp semmi köze nincs a bölcsészethez vagy filozófiához, sokkal inkább a veleszületett tehetségen alapulnak.


A bölcsészek és filozófusok csak rátelepedtek erre az egészre, kinyilvánították, hogy nélkülük minden hideg, rideg és otromba lenne. Holott egyáltalán nincs így.

Olyanok mint a mesében Csipike az óriás törpe aki meg van győződve róla, hogy ha ő hajnalban nem megy ki a hegytetőre, akkor nem fog felkelni a nap.

Hogy ez a saját szűklátókörűségük eredménye, vagy egy jól meghatározott érdekből jövő mesterséges igényteremtés, azt döntse el mindenki saját maga.


Mindenkinek ajánlom figyelmébe a Matula Magazin cikkét a témában:

[link]

2022. okt. 16. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/102 anonim ***** válasza:
50%

Mennyi gyűlölködés és oktalan lepontonozás van itt! Mennyi idegbajos "kultúrember" nyomja itt a magáét! Így még csak nem is közelít a vita a lényegi problémák feltérképezéséhez.


Nekem például fogalmam sem volt arról, hogy a digitális fényképezőgépek korában a fotóművészet egy főiskolás "szakma"! Abban a tévhitben éltem, hogy azt egy akármilyen leérettségizett egyén képes elsajátítani néhány hónapos gyakornoki idő alatt, akit kapcsolatok alapján bevesznek a bizniszbe!


A nagy büdös igazság viszont az, hogy "az örömlányok és a hokijátékosok országa lettünk!" Nesze nektek egy kis adalék a témához:

[link]

2022. okt. 16. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/102 kürasszír ***** válasza:
86%

# 41


EZT ÍRTAD: "Alapvetően téves vagy hazug gondolat, hogy a világban nem lennének szép és tetszést kelő dolgok bölcsészek vagy filozófusok nélkül.

A tehetségesek továbbra is klassz képeket festenének, jó zenéket csinálnának, szórakoztató könyveket írnának."


EZ SEM IGAZ.


Számodra úgy látom egyáltalán nem gond, hogy például a legnagyobb írók többsége saját maga írta le, hogy mekkora befolyással voltak a humán tudományok, köztük éppen a filozófia a művészetükre.


A világirodalom legnagyobb íróinak és költőinek tekintélyes része kifejezetten a filozófiára alapozta a maga írásművészetét.


A magyar irodalom egyik csúcsteljesítményének tartott műve, "Az ember tragédiája". Ebben a szerző, Madách Imre kifejezetten a filozófiára, Hegel filozófiájára alapoz.


A mindenki által a világirodalom legeslegnagyobb írói közé sorolt Tolsztoj és Dosztojevszkij szintén a filozófiára alapozta a maga munkásságát, ők kifejezetten filozofikus írók.

2022. okt. 16. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/102 anonim ***** válasza:
17%

Vicces, hogy minden futottak még bölcsészkaros Hegelhez, Nietzschéhez, vagy Platónhoz hasonlítja a saját fontosságát.

Ők a koruk kiemelkedő elméi voltak, és belőlük se született minden évben 25 db.


Az itt írogató bölcsészek 99,999%-ának a nevére a kutya sem fog emlékezni, semmiféle maradandót nem tesznek le az asztalra. Semmi kézzelfoghatót nem fognak alkotni.

Nem kell belőlük minden évben egy évfolyamnyi, pláne úgy, hogy arra sincs garancia, hogy egyáltalán egyetlen jobb elme is van köztük.


Nem Arisztotelésszel van a baja a társadalom valóban produktív rétegének, nem a filozófiára nincs szükség, hanem a jelenkori "bölcsészekre", akik semmit nem tudnak felmutatni, de a fontosságuk teljes tudatában hangoztatják, hogy mennyire fölötte állnak a szűklátókörű és proli földhözragadt technikai embereknek.


Az meg külön nevetséges, hogyha elfogynak az érvek a fontosságuk mellett, akkor a cilinderből mindig a művészetet húzzák elő végső érvként.

Rajta bölcsészek, filozófusok: Ti írtatok nagyívű regényt? Ti szereztetek jó zenét? Ti festettetek valami klassz képet?

2022. okt. 16. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/102 kürasszír ***** válasza:
67%

# 44


AZ ÉRVELÉSED MEGINT BUKTA.


Ugyanis a magyarországi mérnökök 99,9 %-a szintén nem alkot semmi maradandót a aga területén. Csak ellátja az alapfeladatait, de ezzel is működteti műszaki-technikai szempontból a társadalmat és a gazdaságot.


Az, hogy a bölcsészek nagy többsége szintén nem alkot maradandót, nem érv, ugyanis ennek ellenére ellátja a legfontosabb feladatát, a kultúra és a műveltség terjesztését és fenntartását.


A három legnagyobb ógörög filozófusnál maradva, Szókratész, Platón, Arisztotelész filozófiáját ki terjesztené, tanítaná és továbbítaná a széles tömegek felé, ha nem lennének bölcsészek, pedagógusok? Ja,senki.


Mert ugye Szókratész, Platón, Arisztotelész iskolateremtő filozófusok voltak, tehát egyszersmind pedagógusok is. Bizony mindhárman konkrétan tanítottak, tanítványaik voltak, tehát pedagógusok is voltak.

2022. okt. 16. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/102 anonim ***** válasza:
16%

#40


Miért nem az inkvizícióval példálózol, ami valóban egy filozófusnak hívott szent eszmei érdeme. Mert az nem támasztaná alá az "igazságaidat"?

2022. okt. 16. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/102 anonim ***** válasza:
21%

De, a mérnökök napról napra alkotnak maradandó dolgokat.

Házakat, gépeket terveznek, szoftvereket írnak, új technológiákat kutatnak, új tudományos felfedezéseket tesznek. Magyarországon is.

Ne saját magadból indulj ki.


Amúgy a tanárok többsége sem bölcsész és filozófus. Egy műszaki egyetemen műszaki szakemberek tanítanak.

A bölcsészkaron filozófiát tanító tanárok meg olyanok mint egy piramisjáték.

Mivel maximum ilyen tanárként tudnak majd szakmában elhelyezkedni, ezért új filozófusok generációját nevelik ki akikre éppúgy nem lesz semmi szükség. Akik szintúgy mehetnek majd filozófiát tanítani.

Öncélú ördögi kör.


Szerencse, hogy van belőle kiút, pénztáros és árufeltöltő mindig kell.

2022. okt. 16. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/102 anonim ***** válasza:
14%

#45 írta:

"Ugyanis a magyarországi mérnökök 99,9 %-a szintén nem alkot semmi maradandót a aga területén. Csak ellátja az alapfeladatait, de ezzel is működteti műszaki-technikai szempontból a társadalmat és a gazdaságot."


Csakhogy ez az említett névtelen, hétköznapokban elvégzett "kétkezi tudományos munka" teszi lehetővé a mai életszínvonalat mindenki számára! Enélkül nincsenek tele a polcok a hipermarketekben, nincs víz, villany és gáz a csövekben, stb.. Marhára nem magától értetődő dolog az a sok jó (és nélkülözhetetlen) cucc, ami körülvesz minket a hétköznapokban!


A bölcsészek nagy hétköznapi vívmánya pedig, hogy az iskolában Goriot apót, Antigonét, fiát megkéselni készülő Ábrahámot, meg hasonló xarságokat nyomnak az amúgy is túlterhelt diákok fejébe - mint a világ "legfontosabb" ismereteit - aztán nem csoda, hogy az értelmiségiek félig zakkantak lesznek mire elkészülnek!

2022. okt. 16. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/102 kürasszír ***** válasza:
26%

# 47


EZT ÍRTAD: "Házakat, gépeket terveznek, szoftvereket írnak, új technológiákat kutatnak, új tudományos felfedezéseket tesznek. Magyarországon is."


CSAKHOGY EZEK ALAPFELADATOK. TEHÁT BUKTA AZ ÉRVELÉSED.


Hogy is áll Magyarország nemzetközi szinten az önálló mérnöki szabadalmakban? Mert az az önálló, maradandó alkotás.


Korábban írtam, megvolt a gyakorlati lehetőség, hogy a műszaki értelmiség vezető pozícióba kerülve megmutassa, hogy mire képes.


A Szovjetuniót és a szocialista tábor országainak vezetését hangsúlyozottan a műszaki értelmiség, a "mérnökök" dominálták, a Szovjetunióban 1917 és 1991 között mit sikerült elérniük?


Kiirtottak 30-35 000 000 embert, létrehoztak egy élhetetlen, elnyomó, diktatórikus társadalmat, amely a végén a "mérnökök" irányításával totális gazdasági csődbe kerülve kártyavárként összeomlott.


Nyomatékosítsuk, a sztálinizmus legszilárdabb bázisa éppen a szovjet műszaki értelmiség volt, a "mérnökök" tekintettek leginkább élő istenként a nagy Sztálin elvtársra. Milyen csodálatos rendszer is volt a sztálinizmus, a több tízmillió kiirtott emberrel?

2022. okt. 16. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/102 kürasszír ***** válasza:
67%

# 47


EZT ÍRTAD: "Amúgy a tanárok többsége sem bölcsész és filozófus. Egy műszaki egyetemen műszaki szakemberek tanítanak.

A bölcsészkaron filozófiát tanító tanárok meg olyanok mint egy piramisjáték.

Mivel maximum ilyen tanárként tudnak majd szakmában elhelyezkedni, ezért új filozófusok generációját nevelik ki akikre éppúgy nem lesz semmi szükség. Akik szintúgy mehetnek majd filozófiát tanítani.

Öncélú ördögi kör."


OKÉ, SZERINTED SEMMI SZÜKSÉG A FILOZÓFUSOKRA.


Igaz, Szókratész, Platón és Arisztotelész, meg a többi nagy filozófus vitte előre szellemileg az emberiséget. Erről széles konszenzus van a Földön.


Próbáld meg ezt a nézetet széltében-hosszában hangoztatni egy igazán elit szellemi társaságban.


Pillanatok alatt kinevetett hülyét csinálnál magadból.

2022. okt. 16. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!