Az ANTANT már 1916 végére teljesen becsődölt volna ami totál gazdasági összeomláshoz vezetett volna ha Amerikából nem kap óriási kölcsönöket és materiális segítséget?
The sheer cost of the war had meant that even using all the resources of the London financial centre and the enormous gold reserves of France and Russia there was still a shortfall in financing. Even before the war began the Rothschild Bank (Britan’s go to war financiers since the Napoleonic Wars) had contacted J. P. Morgan in the USA about war finance, and they in turn had approached the US Government about how to help the Entente without breaking formal neutrality. In the event J. P. Morgan co-ordinated the US side which resulted in 100 times more money going to the Entente than to the Axis Powers.
The initial response of the Stock Exchange after the Declaration of War in 1914 was extremely negative. The Dow Jones Index plunged 60%, but very quickly the demand for materials, iron, steel, chemicals, cloth etc. started a steep climb in the Market. For America this was going to be a profitable war.
It was not out of the goodness of J. P. Morgan’s heart that he made the pact with the Entente because it meant that all those loans were spent in the USA boosting US industry, and as a side effect putting the US in a position where it could join the war itself in 1917 with a fully functioning war industry. The US Banks made enormous profits both directly and indirectly through the boost to the US economy. Unfortunately for them the Wall Street Crash meant everyone stopped paying war debts in 1931 and even today the Entente Powers never have repaid those loans.
International Encyclopedia of the First World War (WW1)
How Wall Street bankers got the U.S. into WWI
Financial Markets in World War I (WWI) | Winton
# 50
A Ganz elég sokáig a Credit-Anstalt ellenőrzése alatt állt.
# 51
A többi magyar ipari nagyvállalatnak is a Credit-Anstalt volt az irányító többségi tulajdonosa, vagy hitelek révén volt a Credit-Anstalt függvénye.
A legnagyobb iparvállalat a háború előtt Weiss Manfred kezében volt. A nevét viselő WM a leghíresebb és legnagyobb, de valójában csak az egyik vállalkozása volt Weissnek a (nagyon) sok közül.
A második legnagyobb gépipari vállalkozás a MÁVAG volt. Ezek egyike sem osztrák tulajdon.
# 54
A részvények többsége bizony mindkettőnél osztrák nagybankok tulajdonában volt az I. világháború előtt.
# 54
Mit gondolsz, az I. világháborús magyar hadiipari termelés megszervezéséről Tisza István miniszterelnök legelsőként miért Louis Nathaniel de Rothschild-dal, a Credit-Anstalt elnökével tárgyalt?
Azért, mert az osztrák nagytőke, nagybankok, különösen a Credit-Anstalt ellenőriuzték a magyar ipart.
Ne terlj, térj vissza a topichoz.
Franciaországnak és a Briteknek elég gyorsan elfogyott a pénze, mert a háború alatt a reálgazdaság számít, nem pedig a virtuális gazdaság.
"A részvények többsége bizony mindkettőnél osztrák nagybankok tulajdonában volt az I. világháború előtt."
A Mávag nem privát cég volt,hanem állami. Weiss Manfréd cégének semmi köze a Credit-Anstalthoz.
# 57
Ja, hogy mindenben buktál, most már ne tereljek, igaz?
LEÍROD EZT: "Franciaországnak és a Briteknek elég gyorsan elfogyott a pénze, mert a háború alatt a reálgazdaság számít, nem pedig a virtuális gazdaság."
Szerinted az USA miért adott gyakorlatilag korlátlan hitelt a briteknek és a franciáknak?
Azért, mert tudták, hogy a britek és a franciák vissza tudják azt fizetni.
# 57
LEÍROD EZT: "Franciaországnak és a Briteknek elég gyorsan elfogyott a pénze, mert a háború alatt a reálgazdaság számít, nem pedig a virtuális gazdaság."
Németországnak is elfogyott a pénze, mert a német márka aranyérmékre való válthatóságát 1914-ben megszüntették, az arany 10 és 20 márkás érméket kivonták a forgalomból, majd 1916-ban az ezüst 1/2, 1, 2, 3, és 5 márkás érméket is kivonták a forgalomból.
Vagyis 1916-ra a német márka "aranymárkából" tisztán "papírmárka" lett, bármiféle nemesfémfedezet, vagy nemesfémre való válthatóság nélkül.
Érdekes módon a brit font sterling esetében a 92,5 % finomságú ezüst 3, 6, penny, 1, 2, 5 shilling verése és forgalma folymatos maradt az I. világháború alatt.
Vagyis Németország nem volt képes az ezüstpénzeit forgalomban tartani 1916 után, még a britek igen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!