Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az ANTANT már 1916 végére...

Az ANTANT már 1916 végére teljesen becsődölt volna ami totál gazdasági összeomláshoz vezetett volna ha Amerikából nem kap óriási kölcsönöket és materiális segítséget?

Figyelt kérdés

The sheer cost of the war had meant that even using all the resources of the London financial centre and the enormous gold reserves of France and Russia there was still a shortfall in financing. Even before the war began the Rothschild Bank (Britan’s go to war financiers since the Napoleonic Wars) had contacted J. P. Morgan in the USA about war finance, and they in turn had approached the US Government about how to help the Entente without breaking formal neutrality. In the event J. P. Morgan co-ordinated the US side which resulted in 100 times more money going to the Entente than to the Axis Powers.


The initial response of the Stock Exchange after the Declaration of War in 1914 was extremely negative. The Dow Jones Index plunged 60%, but very quickly the demand for materials, iron, steel, chemicals, cloth etc. started a steep climb in the Market. For America this was going to be a profitable war.


It was not out of the goodness of J. P. Morgan’s heart that he made the pact with the Entente because it meant that all those loans were spent in the USA boosting US industry, and as a side effect putting the US in a position where it could join the war itself in 1917 with a fully functioning war industry. The US Banks made enormous profits both directly and indirectly through the boost to the US economy. Unfortunately for them the Wall Street Crash meant everyone stopped paying war debts in 1931 and even today the Entente Powers never have repaid those loans.


International Encyclopedia of the First World War (WW1)


How Wall Street bankers got the U.S. into WWI


Financial Markets in World War I (WWI) | Winton



#I. világháború #gazdaság #Antant #Hihetetlen gyors gazdasági gyengülés #Amerikai kölcsönök
2022. jan. 14. 20:15
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 21/86 kürasszír ***** válasza:

# 19


Az azért tényleg durva, hogy a szerinteg juh és kecskepásztor ország Skócia, amely leíratd, még egy mozdonygyárral sem rendelkezett az I. világháború előtt, éppenséggel az akkori világ Egyesült Államokon kívüli legnagyobb mozdonygyárát tudhatta magáénak, amely üzemméretével és termelésével egyetlen európai, így német mozdonygyártó sem versenyezhetett.


DURVA!

2022. jan. 15. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/86 A kérdező kommentje:

Gyártott tankokat vagy csak ott rakták össze? Nem volt olyan fejlettségi szinten a Skót ipar hogy robbanómotort épített volna. Még az angoloknak is nagy technikai nehézség volt legyártani lánctalpakat és futóművet a tankokhoz, ezért az USA-ból importálták.


Ez igaz a brit teherautók többségére is a világháború alatt. A nemzetközi kereskedelmi jog alapján a "made in x y country" feliratot nem a gyártó országok, hanem mindig az összeszerelő üzem országa kapja.


Képzelem amikor a gyáraikban alig létezett 3 fázisú motor ami a szerszámgépbe volt beépítve...hogy tudták megcsinálni.


A brit gyárakat is ékszíjak erdején át hagyományos dugattyús gőzgépek hajtották még a szerszámgépeket világháború alatt is a kisméretű gyáraikban.


3fázisú motor használata nagy ritkaságnak számított a Britek gyárakban.

A németeknél már szinte standard volt akkoriban, hogy a gépbe épített 3fázisú motorok hajtották a szerszámgépeket.

2022. jan. 15. 23:46
 23/86 kürasszír ***** válasza:

# 7 # 19


LEÍRTAD EZT: "Az UK nem angol részei (Írek Skótok Walesiek) szegényebbek voltak és elmaradottabbak a Magyar Királyságnál, csak az Angol részek voltak nagyon gazdagok."


MOST MEGINT MEGCÁFOLLAK!


Sem a az Osztrák-Magyar Monarchia, így pálne nem az osztrák-magyar GDP/fő-nél alacsonyabb GDP/fő adattal rendelkező Magyar Királyság nem érte el nemhogy nominálisan, de még PPP alapon sem a Nagy-Britannia és Írország Egyesült Királyságán belüli Írország GDP/fő értékét.


Ismétlem, az Osztrák-Magyar Monarchia nemhogy nominálisan, de PPP alapon sem érte el az Egyesült Királyság legszegényebb része, Írország GDP/fő adatát 1913-ban.


Na, csak sikerült megtalálnom legalább Írország 1913-as GDP/fő adatát, PPP alapon számolva, amely az Egyesült Királyság GDP/fő-jének 58 %-a.


Írország GDP-je az Egyesült Királyság GDP-jéből: 5 %


Írország lakossága az Egyesült Királyság lakosságából: 8,6 %


Írország GDP/fő-je az Egyesült Királyság GDP/fő-jének 58 %-a


Az Osztrák-Magyar Monarchia GDP/fő-je PPP alapon számolva az Egyesült Királyság GDP/fő-jének 50 %-a.


Az orsztrák-magyar GDP/fő magasabb, mint a magyar önmagában, mert az osztrák birodalomfél egyrészt fejlettebb, másrészt népesebb is volt Magyarországnál.


Ezért PPP alapon számolva Írország GDP/fő adata, amely akkor az Egyesült Királyságának 58 %-a, egyértelműen magasabb Magyarország GDP/fő értékénél.


Tehát Írország egyértelműen fejlettebb volt Magyarországnál 1913-ban, hiszen az ír GDP/fő nemcsak nominálisan (úgy jóval magasbb), de még vásárlőerő paritáson (PPP) számolva is meghaladta nemhogy Magyarországét, de az Osztrák-Magyar Monarchia magyarnál jóval kedvezőbb GDP/fő adatát.


Források:

Bairoch, Paul: Europe's Gross National Product: 1800–1975, in: Journal of European Economic History, Vol. 5, 284. és 295. oldal táblázatai

De Keersmaeker, Goedele: Polarity, Balance of Power and International Relations Theory: Post-Cold War and the 19th Century Compared, Springer Science+Business Media 2017: 90. oldal

2022. jan. 15. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/86 A kérdező kommentje:
Az osztrák császárságnál, vagy Németországnál , Franciaországnál, benelux államoknál skandinávoknál jóval szegényebb volt a Skóciád. Vagy a magyarok által lakott Magyarországi területeknél még 1913-ban.
2022. jan. 15. 23:52
 25/86 kürasszír ***** válasza:

# 22


LEÍROD EZEKET: "Képzelem amikor a gyáraikban alig létezett 3 fázisú motor ami a szerszámgépbe volt beépítve...hogy tudták megcsinálni. A brit gyárakat is ékszíjak erdején át hagyományos dugattyús gőzgépek hajtották még a szerszámgépeket világháború alatt is a kisméretű gyáraikban. 3fázisú motor használata nagy ritkaságnak számított a Britek gyárakban.A németeknél már szinte standard volt akkoriban, hogy a gépbe épített 3fázisú motorok hajtották a szerszámgépeket."


MILYEN ÉRDEKES, HOGY A SZERINTED VACAK BRIT GYÁRAK VALAHOGY SOKKAL TÖBB REPÜLŐGÉPET, KATONAI GÉPJÁRMŰVET ÉS ÁGYÚT GYÁRTOTTAK, MINT A SZERINTED SZUPERFEJLETT NÉMETORSZÁG! RÁADÁSUL BRIT TÍPUSOKAT, MERT SUNYIN ARRA CÉLOZGATSZ, HOGY CSAK AMERIKAI ESZKÖZÖKET RAKTAK ÖSSZE ALKATRÉSZEKBŐL, AMI NEM IGAZ.


Motorizációban németország 1940-ben igencsak elmaradott volt.


Elég arra gondolni, hogy az 5 milliós francia ahdsereg 300 000 db katonai gépjárművel rendelkezett 1940-ben, míg az 5,48 milliós német haderő csak 120 000 db katonai gépjárművel.

2022. jan. 15. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/86 kürasszír ***** válasza:

# 24


JUJJ DE GYENGE!


EZT ÍROD: "Az osztrák császárságnál, vagy Németországnál , Franciaországnál, benelux államoknál skandinávoknál jóval szegényebb volt a Skóciád. Vagy a magyarok által lakott Magyarországi területeknél még 1913-ban."


Ez kapásból kamu.


Hiszen ha Skócia átlagban magasabb GDP/fő értékkel rendelkezik PPP alapon, mint akát az Osztrák-Magyar Monarchia, akár Magyarország, akkor egyértelmű, hogy fejlettebb.


Ha kiveszem például Skóciából Glasgow és a Clyde torkolat adatait, akkor GDP/fő alapn toronymagasan verni fogja az Osztrák-Magyar Monarchia legfejlettebb részterületét is. Tekintve hogy ezek a skót területek a világ messze legfejlettebb régiói közé tartoztak akkor.

2022. jan. 16. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/86 A kérdező kommentje:

1913-ban ez vot az személygépkocsi gyártási sorrend: 1.USA 2. Franciaország. 3. Németország.

Tehergépkocsi gyártás mennyisége a az I.Vh előtt: 1. USA 2. Németország 3. Franciaország 4. Itália 5. UK.

2022. jan. 16. 00:04
 28/86 kürasszír ***** válasza:

# 24


Magyarországon egy mezőgazdasági munkás napi bére 80 fillér és 1 korona között volt 1913-ben.


Skóciában érdekes módon ugyanez 4 shilling (1/5 font sterling), azaz osztrák-magyar pénzben 4 korona 80 fillér.


Egy magyar mezőgazdasági munkás havonta durván 1 brit fontot keresett.


Ellenben egy skót mezőgazdasági munkás 5,2 brit fontot.

2022. jan. 16. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/86 A kérdező kommentje:

Skóciád robbanó motort nem tudod gyártani. Elektronikával sem rendelkezett. Falusias társadalom volt. Legtöbb ember még pásztorkodásból élt.


[link]


1–1800 (Maddison Project)


Németek lakta Ausztria gazdagabb volt mint Skóciád

2022. jan. 16. 00:14
 30/86 kürasszír ***** válasza:

# 29


Linkelsz egy oldalt, amelyen konkrétan sehol nem hozza Skócia GDP adatokat.


Így meglehetősen nehéz összehasonlítani Skócia fejlettségét a mai Ausztria területével.


Mellesleg ugye az Osztrák Császársághoz tartozott a koldusszegény Galícia és Bukovina is, amiről nem árt nem megfeledkezni.


Másrészt kiszúrható, hogy az adatok egy része hibás, hiszen Magyarország az I. világháború után magasabb GDP/fő adattal rendelkezik, mint az akkor Európa egyik legfejlettebb iparával bíró Csehszlovákia.


Elég arra gondolni, hogy az 1940-ben Franciaországot legyőző Németország tankjainak majdnem egyharmada csehszlovák gyármányú Panzer 35(t) és Panzer 38(t) harckocsi volt, amit a csehszlovák hadseregtől zsákmányoltak a németek.

2022. jan. 16. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!