Mikortól nevezzük a rómaiakat olasznak? Miért van egyáltalán ez a névváltozás, holott ugyanarról a nemzetről beszélünk?
A Nyugat-Római Birodalom bukásától már olasznak hívjuk őket?
Egyáltalán miért használunk ugyanarra a nemzetre két szót, pusztán azért, mert máskor éltek? A görögöket és az ógörögöket is görögnek hívjuk, a zsidókat/hébereket és ókori zsidókat/óhébereket is zsidóknak hívjuk, az ókori asszírokat/arámiakat és a modern asszírokat/arámiakat is ugyanúgy hívjuk, nincs külön nevük. Az egyiptomiaknál és a koptoknál értem, hogy miért, mivel ma már az egyiptomiba beletartoznak az arabok, szefárd zsidók és az afrikai bevándorló népek is és így akarják magukat megkülönböztetni.
A rómaiak és az olaszok is genetikailag ugyanaz a nemzet (persze, mivel az olaszok később élnek, ők jobban is keveredtek, de attól még ugyanaz a nemzet), ugyanaz, de legalábbis nagyon hasonló kultúra, a latinnak az olasz egy újabb, modernebb változata.
Akkor mégis mi értelme van a két külön megnevezésnek? Miért nincs náluk is úgy, hogy a régiek az órómaiak, a mostaniak pedig a sima rómaiak?
#56: Na de a francia, a spanyol, a gallego, a portugál, a katalán, okszitán és a román azok telibe latin nyelvek.
Nem latin hatás alá került, de alapból másmilyen eredetű nyelvek, hanem konkrétan pont annyira a latinból származnak mint az olasz. Ezen logika alapján a mai amerikaiak is indiánok, csak erősen befolyásolva az angol nyelv és európai kultúra által...
Az igaz, hogy a spanyoloknak van elég erős kelta és baszk szubsztrátuma és germán meg arab szupersztrátuma, a spanyol továbbra is nagyon latin nyelv.
A franciának, portugáonak, gallegonak is ott a kelta szubsztrátum, és a germán szupersztrátum mégis latin nyelvek azok is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!