Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi a különbség a kapitalizmus...

Mi a különbség a kapitalizmus és a kommunizmus között? Miért jó a kapitalizmus?

Figyelt kérdés
A wikis magyarázat nekem túl kevés

2021. aug. 23. 19:00
1 2 3 4 5
 1/46 anonim ***** válasza:
27%

"Miért jó a kapitalizmus?"

Mert nem jár 30-40 milliónyi áldozattal?

2021. aug. 23. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/46 anonim ***** válasza:
100%
A kommunizmus lényege az, hogy minden közös, úgy a javak mint a munka, tehát mindenki egyenlő és mindenki egyenlően részesül belőlük. Elméletben ez egy szép gondolat és szűk csoportokban ez akár tudna is működni (gondoljunk például az amishokra) de az emberi természet alapvetően nem erre van beállva, hanem a kapitalizmusra, vagyis minél többet tesz le valaki az asztalra, az annál többet követel a közösből. Ráadásul mivel az emberi élet már annyira komplex, hogy a különféle munkák között hatalmas szakadék van, nem is várható el az egyenlőség; például egy takarító vagy egy mérnök közül nyilván a mérnök munkája „értékesebb”, mégsem mondhatjuk azt, hogy ugyanannyi legyen a bérük, még ha napi 8 órában dolgoznak.
2021. aug. 23. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/46 A kérdező kommentje:
Ok. Köszi
2021. aug. 23. 19:17
 4/46 anonim ***** válasza:
50%
2021. aug. 23. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/46 anonim ***** válasza:
14%

"nem is várható el az egyenlőség; például egy takarító vagy egy mérnök közül nyilván a mérnök munkája „értékesebb”,..."

A maga területén mindkettő EGYFORMÁN értékes!

2021. aug. 23. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/46 anonim ***** válasza:
81%

2-es jól leírta igen a kommunizmus egy amis és hasonló csoportban müködhetne és működik is de csak addig amig kis létszámban vannak...

a kommunizmus lényege az egyenlő vagyon elosztás csak az a gond hogy ezt úgy lehet meg oldani hogy akiknek van azoktól veszi el!

habár a kapitalizmus sem gyöngy szem!

van egy pont amikor kiszorítja a kis versenyzőket és csak a magyok tudnak érvényesülni! sőt olyan is volt hogy a nagyokat is ki szorította lényegében ez volt az amerikai gazdasági összeomlás/válság!

jó persze ennél sokkal több minden volt de sehol máshol nem ment végbe csak is a kapitaizmus fellegvárába!

2021. aug. 23. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/46 anonim ***** válasza:
68%
5-ös, az értékesebb szót nem véletlenül tettem idézőjelbe...
2021. aug. 23. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/46 A kérdező kommentje:
Márpedig a kapitalizmus jó
2021. aug. 23. 21:17
 9/46 anonim ***** válasza:
10%
Mondd ugyanezt a mélyszegénységben élőknek.
2021. aug. 23. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/46 anonim ***** válasza:
18%

"Mi a különbség a kapitalizmus és a kommunizmus között?"


KAPITAL = tőke. KAPITALizmus, amikor a termelés eszközeit a TŐKÉS birtokolja. KOMMUN = közösség. KOMMUNizmus, amikor a termelés eszközeit a közösség birtokolja. EZ definíció szerint a különbség a kettő között.


"Mert nem jár 30-40 milliónyi áldozattal?"

Elég csak az indiánok kiirtására vagy az angol/francia/belga/spanyol/stb. imperialista kizsákmányoló hódításokra gondolni. Vagy azokra a tömegekre, akiket el tudnánk látni étellel, de inkább éhenhalnak, mert nem lenne eléggé kapitalista dolog etetni őket. A 30-40 millió meg se közelíti a kapitalizmus áldozatait. Az egy sok százmilliós szám lenne.


"A kommunizmus lényege az, hogy minden közös"

Ez így nem igaz. A kommunizmus lényege az, hogy a termelés eszközei közösek. A hajszárítóm nem közös, mivel nem termelek vele semmit. Ez egy félreértés, ami azokon a jelszavakon alapul, hogy "magántulajdon eltörlése". De ebben az a félrevezető, hogy a magántulajdon a marxista terminológiában különbözik a személyes tulajdontól. Magántulajdon egy gyár vagy egy termőföld, személyes tulajdon mondjuk a poharam vagy a hajszárítóm. A magántulajdonból lesz közös tulajdon, a személyes tulajdonból pedig nem.


"tehát mindenki egyenlő és mindenki egyenlően részesül belőlük"

Késő stádiumú kommunizmusban mindenki az IGÉNYEI SZERINT részesül belőlük. Tehát ha valakinek levágta a lábát a villamos, akkor kap egy tolószéket, mert van rá igénye. Te nem kapsz tolószéket, mert nincs rá igényed.

Ezt nagyjából úgy kell elképzelni, mintha most a jelenlegi árak mellett mindenki kapna havi 10 millió forintot. Bárki bármit meg tud venni, amire realisztikusan igénye van. Idővel értelmetlenné válna egyáltalán számolgatni a pénzt, mert nincs jelentősége. A késői fázisú kommunizmust az jellemzi, hogy a vagyoni különbségeknek igazából nincs értelme, mert mindenki minden igényét ki tudja elégíteni.


Korai stádiumú kommunizmusban pedig még bőven vannak egyenlőtlenségek. Marx úgy gondolta, hogy először is egyfajta munka-jegy váltaná fel a pénzt. Ez a pénzhez hasonlóan működne, munkáért adnák, és a mérnök egy munkaóráért többet kapna, mint a takarítónéni. Az lenne a különbség, hogy nem lehetne nem-munkáért kapni, azaz nem lehetne pl. befektetőként exponenciálisan akkumulálni. Nem lehetne örökölni, nem lehetne megvenni belőle akár egy egész gyárat, és az ott dolgozók munkáján élősködni.


Szóval igazából se a korai, se a késői stádiumban nem arról van szó, hogy mindenki egyenlő. A korai stádium a kapitalista kizsákmányolás felszámolásáról szól, a késői pedig arról, hogy mindenkinek az igényei ki vannak elégítve, így az egész kapitalista rendszer alapszinten értelmetlenné válik. Hiszen a kapitalizmust a szűkösség hívta életre, és egyre inkább a mesterségesen propagált szűkösség tartja fenn.


"a kapitalizmusra, vagyis minél többet tesz le valaki az asztalra, az annál többet követel a közösből"

Csakhogy amit itt leírtál, az köszönő viszonyban nincs a kapitalizmussal. A kapitalizmusban minél több tőkével indul valaki, és minél hatékonyabban tudja azt a tőkét növelni, annál többet követel a közösből. Azaz, arany élete van a teljesen gátlástalan drogos bankároknak meg olajtrilliárdosok fiainak, a kemény munkáért pedig néha jár egy-egy apró morzsa.


"nem is várható el az egyenlőség; például egy takarító vagy egy mérnök közül nyilván a mérnök munkája „értékesebb”, mégsem mondhatjuk azt, hogy ugyanannyi legyen a bérük, még ha napi 8 órában dolgoznak."

Nem is kell, hogy egyenlő legyen a bérük. A kommunizmus nem arról szól, hogy a mérnök és a takarítónéni ugyanannyit keressen. Hanem arról, hogy ne legyen egy részvényes, aki a mérnök és a takarítónéni munkájából is lenyúl 99%-ot, aztán otthagyja őket veszekedni a morzsákon.


"a kommunizmus lényege az egyenlő vagyon elosztás"

Nem az. A kommunizmus lényege a termelés eszközeinek közös kézbe hozása, és a kapitalista kizsákmányolás megszüntetése.


"csak az a gond hogy ezt úgy lehet meg oldani hogy akiknek van azoktól veszi el!"

Akiknek "van" (értsd, multimilliárdos befektetők), azoknak azért van, mert elveszik a munkásoktól. Visszavenni a saját munkánk gyümölcsét nem bűn.


"Márpedig a kapitalizmus jó"

Tényleg? Az, hogy minden egyes ember a földön gürizik, hogy pár giga-trilliárdosnak még több pénze legyen, annyira jó rendszer? Miért lenne katasztrófa, ha az átlag emberek is részesülnének ennek a sok munkának az eredményéből? Több százszorosára nőtt a termelékenység az elmúlt évtizedekben, de ennek csak ott van látszatja, hogy a felső tízezernek nem egy, hanem 100 yachtja meg luxusvillája van. Simán minden afrikai éhező kisfiúnak nem csak kenyeret, de tortát és iPhone-t tudnánk adni, ha akarnánk. De nem tesszük, helyette hagyjuk őket éhenhalni. Ez a jó?


Na, jöhet a lepontozás, nyugi már hozzászoktam :P

2021. aug. 23. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!