Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A vallástól való egyre erősebb...

A vallástól való egyre erősebb eltávolodás okozza a nyugati népek morális, etikai hanyatlását?

Figyelt kérdés

Én nem vagyok egy vallásos személy, viszont elég egyértelmű, hogy egy elég komoly nevelő, művelő hatást váltott és válthat ki a vallásgyakorlat, még ha az ember nem is éli magát bele annyira az isten-hitbe, csupán az üzenetek, lényeg megragadásáért jár el különféle misékre, hittan órákra, vallás órákra stb.


Nos a liberális világban egyre kevésbé érzik szükségét az emberek a vallásnak, egyre több az ateista ember. És véleményem szerint az ateista gondolkodás elég veszélyes embereket szülhet, hiszen ugyebár tetteikért senki előtt nem kell elszámolnia ezek szerint az embernek, még csak egy természetfeletti, morális tekintetben tökéletes entitás előtt sem, így szabad mindent.


Azt is mondhatják, hogy nincs szükség hitre a morális értékek elsajátításához. Ez igaz is lehetne, viszont nincs semmi olyan alternatív művelő szerv, intézmény vagy bármi ami morális nevelés szerepét átvette volna az egyháztól.


2020. jún. 24. 10:53
1 2 3 4 5 6 7
 31/63 A kérdező kommentje:

28


Ezen országoban a törvénynek nagyobb ereje van egyfajta elkényelmesedés is, ami megelőzi a szélsőséges erőszakot.


Moralitás hanyatlásával viszont nem a gyilkolásra, nem az erőszakra utaltam, csakis az emberi értékekre, értékrendekre amiket vallanak, lelkiismeretre. Ahogy Wadmalac is írta, amit nem bűntet a törvény nagyjából mindent szabad és meg is tesznek az emberek. Ha nem büntetné a törvény a gyilkolást akkor jó eséllyel sok konfliktust így rendeznének az emberek, mert normalitássá válna. Lásd régi időkben a párbajok.


A hazudozás, anyázás, piszkálás, átverés, csalás, kicsapongás, házasságtörés ezek mind olyan jelenségek amelyekhez valamilyen morális lazaság társul.


Ha folyamatokban gondolkodunk elég könnyen belátható, hogy ez lehet csupán a kezdet. Ha már általánosan ilyenné alakult egy társadalom, akkor olyan vezetőket is fog választani magának (lásd Trump, Boris Johnson stb) akik nem vallanak túlzottan erős morális értékeket és ennek következményeként a területek is beszűkülhetnek ahová a törvény ereje elér. Magyarán megengedhetővé válhatnak majd ezeknél súlyosabb tettek is.

2020. jún. 24. 13:06
 32/63 Tislerics Máté ***** válasza:
94%

,,Azt is mondhatják, hogy nincs szükség hitre a morális értékek elsajátításához. Ez igaz is lehetne, viszont nincs semmi olyan alternatív művelő szerv, intézmény vagy bármi ami morális nevelés szerepét átvette volna az egyháztól."


Akkor miért keverjük ide a vallásokat? hiszen a kulcs a morális nevelés!


Az ókori világban talán nem volt erkölcs? Vagy nem volt olyan elterjedt, mint a középkorban? :D Még egy csimpánz közösségben is nagyon komoly szerepe van a moralitásnak. Ha egy csimpánz képtelen megtanulni azt, hogy lopni, meg indokolatlanul erőszakoskodni, lármát csapni rossz dolog, akkor egyszerűen megverik, vagy kiközösítik az egyedet. Ha másból nem, akkor ebből megtanulja mi számít jónak és rossznak az adott közösségében. Az erkölcs tehát egyáltalán nem csak emberre jellemző tulajdonság. Bár kétségtelen, hogy kell hozzá egy bizonyos mértékű intelligencia, ami leginkább a főemlősöknél figyelhető csak meg az állatvilágban.


A vallásos intézmények persze előszeretettel tanítottak morális értékeket a közösség fenntartsa érdekében. De ennek semmi köze természetfeletti lényekben való hithez. Az erkölcs biológiai tulajdonságaink következménye csupán! Mivel vallások nélkül is működik! és az állatvilágában is jól megfigyelhető ez a társadalmi konstrukció!


Nagyon naiv gondolat az, hogy a vallások csupán a világbéke érdekében tanítanak morális szabályokat. Vagy mert az Istenük ezt javasolta! Minden egyes morális értéknek fontos jól meghatározható funkciója van, hogy a közösség fenntartható legyen. Nem azért rossz dolog lopni, mert az Isten megharagszik és letaszít a pokolba, hanem azért mert a másik embert ezzel megkárosítod. És sokkal jobb tagja lennél a közösségnek, ha saját magad szereznéd meg a javaidat ahelyett, hogy ellopod egy másiktól.


Az embergyermek családja és környezte nem mindig alkalmas arra, hogy megtanítsa a gyermeket az erkölcsös életre. Ezért jó ha van egy független intézmény, ami ezt elősegítheti. A természetfeletti entitásokban való hitnek ehhez semmi köze...

2020. jún. 24. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/63 anonim ***** válasza:

31 Az, hogy a büntetés elkerülése végett nem teszek rosszat, az erkölcsi gondolkodás Kohlberg-féle hat szintje közül csupán a második, és leginkább a kisgyerekkorban jellező.

A legtöbb ember a négyes szinten van, vagyis a társadalmi konvenció gátolja meg abban, hogy rosszat tegyen (a te példádnál maradva: lehet, hogy alapból olyan nagyon nem szívügyed mások élete vagy halála, mégsem gyilkolással rendezed a konfliktusaidat, mert te sem szeretnél attól rettegni, hogy vajon le fog-e lőni a szomszéd, mert véletlen túl hangosra vetted a TV-t).

2020. jún. 24. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/63 Wadmalac ***** válasza:
42%

"Ez igaz is lehetne, viszont nincs semmi olyan alternatív művelő szerv, intézmény vagy bármi ami morális nevelés szerepét átvette volna az egyháztól."

Nem mondanám, hogy ennek egyértelműen az egyház lett volna a "fáklyavivője".

Még szerintem több száz évre visszanézve sem.


Inkább állami és-vagy kollektív társadalmi nevelés volt, ami tartott egy bizonyos szintet, határt.

Marginálisan vág ide, de a II.Vh. előtt még nálunk is külön tantárgy volt az illemtan. Mielőtt bárki belekötne, az nem csak arról szólt, hogy a nőket engedd előre és melyik kézzel fogd a villát.

A személyes kapcsolatok normáit, kölcsönös tisztelet stb. betartását is tanította.


És a társadalom ezek betartását el is várta, mai szemmel esetlegese na prüdéria szintjén.

Szóval megvolt a kollektív támogatottsága is az "íratlan normáknak".


Ma meg ezeket teljese eltörli a "mindent szabad, ami nem törvénybe, szabályba írtan tilos".


Pár generáción át ez még otthoni nevelésben átadódott a következő nemzedéknek, de mára elkopott.


És ez bizony baj.

2020. jún. 24. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/63 Wadmalac ***** válasza:

"Az, hogy a büntetés elkerülése végett nem teszek rosszat, az erkölcsi gondolkodás Kohlberg-féle hat szintje közül csupán a második, és leginkább a kisgyerekkorban jellező."



Igen, de a legtöbb alapvető szabály pont akkor vésődik be, egy életre.

Az, hogy felnőttként ezt már nem azért tartod be, mert a retorziótól félsz, hanem félösztönösen, utólag már morális logikával megtámogatva, az más kérdés.

De ha a bevésődött alap nincs meg, nincs mire épüljön a későbbi morális "folyosó".

Ma az új generációk nem kapnak morális útmutatást, sem kiskorban, bevésésként, sem később, logikával, társadalmi kölcsönösséggel megokolva.

2020. jún. 24. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/63 anonim ***** válasza:

"Igen, de a legtöbb alapvető szabály pont akkor vésődik be, egy életre."

Aztán gondolkodó, önálló(sodó) emberré válva megkérdőjelezi. Aztán, ha hülyeségnek ítéli, akkor eldobja.

2020. jún. 24. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/63 Wadmalac ***** válasza:
42%

"28 le fognak söpörni azzal, hogy objektívan nem mérhető dolgokról van szó, s így bárkinek bármilyen állítása, véleménye, tévképzete a bukott nyugati demokráciákról legyen komolyan véve."

Hiába próbálsz ezzel belém kötni, egyetértek, nem a büntetés félelme kéne, hogy a motiváció legyen, hanem a józan felmérése annak, hogy ne tegyél olyat mással , amit magaddal szemben nem szeretnél.

De ennek kéne hogy legyen háttere. Kiskortól, iskolából stb.

És nincs.

Helyette mit tapasztal a mai, morális kötöttségektől mentes állampolgár? Hogy a moráljának a hiánya előnyt jelent a számára a morális szabályokat betartókkal szemben. Persze ha vele történik meg más részéről, az felháborító.


"Azért is tűnik itt némileg relevánsnak az általam linkelt térkép, mert Magyarországon (is) az iskolai szegregáció részben etnikai alapú."

Gondoltam, hogy ez a kiindulás.


Csak az a helyzet, hogy az ominózus gyöngyöspataji eset sem erről szól.


Egy ilyen helyen, mint Gyöngyöspataj, nézd meg, mihez vezet, ha simán az alapján választod ketté a diákságot, hogy külön veszed a tanulni hajlandó, iskolába bejáró, társit nem terrorizáló, vécé falát nem xarral bekenő diákokat azoktól, akik meg pont ilyenek.

Minden bőrszín, származás figyelembe vétele nélkül.


És utána mégis ott van két csapatod, akiből a negatívban 85/15, a pozitívban 15/85 az etnikai-nem etnikai arány.

Akkor most etnikai szegregáció történt?


Ha egy úgymond "rossz környékről" mindenki, aki a morális értékeket tartóra nevelte a gyerekét, kimenti a gyerekeit más iskolába és az ottmaradó csapatban túlnyomó többség az etnikai, akkor szegregáció történt?


Nem , Magyarország Európán belül is nagyon rossz példa a rasszizmusra, az ilyen jellegű szegregáció nálunk abszolút átlagos vagy átlag alatti.


Ezért is próbáltam arra utalni, hogy a társadalmi szegregáció kifejezés az itteni helyzetre részben lehet egy paraméter, de NEM etnikai szempontból. Kulturális hagyományi, anyagi, morális, műveltségi szempontból igen, így nem.

2020. jún. 24. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/63 Wadmalac ***** válasza:
42%

"Aztán, ha hülyeségnek ítéli, akkor eldobja."


És megteheti. Ez a baj.


Hülyeségnek ítéli a beállást a sor végére, inkább betolakszik és mivel nem éri, nem érheti ezért legális retorzió, meg is fogja tenni.


Aztán amikor már a többség csinálja ezt és innentől a módszer nem működik, jön a következő fokozat, hiszen már így is a legalitás határán vagyunk, csak picit kell tovább lépni, a tettlegesség.

Ez láncreakcióhoz vezet. Állati rossz irányba.

2020. jún. 24. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/63 anonim ***** válasza:

38 Már miért lenne baj? Te tökéletesnek tartod jelen társadalmi normáinkat és szabályrendszerünket? Semmit sem vennél el, semmit sem adnál hozzá? Ez jelenti, hogy önálló ember, nem pedig birka. A belső meggyőződésből vallott erkölcs az igazi erkölcs.

Amúgy sok mindent nem tekintek értéknek, amit a szomszédom értéknek tekint, de azt a közös nevezőt mindketten hozzuk, amivel jól el tudunk éldegélni egymás mellett. Szerintem ez a lényeg, ennél több előírás és korlátozás feleslegesen nyomorítja az ember életét.

2020. jún. 24. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/63 hollófernyiges ***** válasza:

"Ezen országoban a törvénynek nagyobb ereje van egyfajta elkényelmesedés is, ami megelőzi a szélsőséges erőszakot."


Jól hangzik, csak éppen egyrészt nincs rá semmilyen bizonyítékod, másrészt nem magyarázza, hogy egy országon belül miért van arányaiban több vallásos ember börtönben. Nem csak az angolok szavazták meg Boris Johnsont, hanem a mélyen vallásos fülöp-szigetiek is a futóbolond Dutertét, meg a brazilok Bolsanarót. A vallásos társadalmakban is ugyanúgy problémák azok a jelenségek amit felhoztok, sőt még jobban mert többnyire szegények és a nyomor jobban kihozza az állatot az emberből. A fő ok itt a közösségek szétesése, az urbanizáció, az hogy nincs társadalmi kontroll a cselekedetek felett, az hogy a néni az utcán nem ismer és nem fog szólni anyádnak, hogy eldobtad a csikket. Nem pedig a vallás, amelynek az erkölcsisége eléggé vitatható (eretnekégetések, pedofília, gyerekbántalmazás, együttműködés diktatúrákkal, sokat felhoztak már előttem is).

2020. jún. 24. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!