A vallástól való egyre erősebb eltávolodás okozza a nyugati népek morális, etikai hanyatlását?
Én nem vagyok egy vallásos személy, viszont elég egyértelmű, hogy egy elég komoly nevelő, művelő hatást váltott és válthat ki a vallásgyakorlat, még ha az ember nem is éli magát bele annyira az isten-hitbe, csupán az üzenetek, lényeg megragadásáért jár el különféle misékre, hittan órákra, vallás órákra stb.
Nos a liberális világban egyre kevésbé érzik szükségét az emberek a vallásnak, egyre több az ateista ember. És véleményem szerint az ateista gondolkodás elég veszélyes embereket szülhet, hiszen ugyebár tetteikért senki előtt nem kell elszámolnia ezek szerint az embernek, még csak egy természetfeletti, morális tekintetben tökéletes entitás előtt sem, így szabad mindent.
Azt is mondhatják, hogy nincs szükség hitre a morális értékek elsajátításához. Ez igaz is lehetne, viszont nincs semmi olyan alternatív művelő szerv, intézmény vagy bármi ami morális nevelés szerepét átvette volna az egyháztól.
Az erkölcsi nevelés, oktatás tűnt el kompletten egész Európában, az iskolákból és következményképpen többségében az otthoni gyereknevelésből is.
Ebbe belejátszott a liberalizmus félreértelmezett beszivárogtatása a nevelésbe, nyugati trendként, miszerint a gyereket nem szabad regulázni, mert az akadályozza a személyiség-fejlődését.
Szerintem ennek nincs összefüggése a vallással, legfeljebb időbeli szinkronitása van, a vallás visszaszorulása és a morális nevelés eltűnése nem egymás ok-okozata, hanem párhuzamos következmény.
Izé... volt itt egy rendszer 45 évig, nem nagyon komálta a vallást, az intézményes agymosást annál inkább...
Amúgy meg egy modern demokrácia értékek szempontjából plurális: van egy, a közös élethez, a társadalom működéséhez szükséges erkölcsi minimum, amúgy viszont sok téren szabadságod van, hogy a saját erkölcseidnek megfelelően élj és ennek megfelelően neveld a gyerekeidet. Sokaknak jobb így, mintha egy fix értékrend lenne felülről van nyomatva intézményes keretek közt.
A nyugat hanyatlását meg már lassan nyolcvan éve folyatják még a csapból is, de mégis valahogy nyolcvan éve oda vágyik mindenki.
5
Saját belátása szerint nevelni mindenkinek nem a legjobb ötlet, hiszen ez a saját belátás megannyi formát ölthet, és értelemszerűen felnőnek olyan emberek akik morális szempontból lazábbak, nem stresszelik túl magukat amivel visszaélhetnek, illetve kihasználhatják az esetleg jobban nevelteket. Így egy idő után a jobban nevelteknek sem lesz választásuk mint a rossz felé igazodni.
Az emberek maguktól, kontrol nélkül sosem jó irányba fejlődnek hanem a rosszba, mivel könnyebb. Ez szomorú, de nem árt ha az igazságokat beismerjük és nem próbálunk szemet húnyva bizonyos rendszereket magasztalni (mint például liberális). Az embereknek utat kell utat mutatni, ha nem akkor átveszi az irányítást az ösztön, ami a sok jóhoz nem vezet.
A nyugat nyilván nincs annyira rózsás állapotban mint gondolnánk. Épp elég zavargás, konfliktus, elégedetlenség van napjainkban, hogy ne gondoljuk minden rendben van nyugaton. Például a multikulturalizmussal való mellényúlás.
"A nyugat hanyatlását meg már lassan nyolcvan éve folyatják még a csapból is"
Más a vetítés a kapitalizmus hanyatlásáról, amit a szoci propaganda nyomatott, meg más az általános morális hanyatlás, ami tény és láthatóan nem annyira rendszerfüggő mint inkább korjelenség.
"van egy, a közös élethez, a társadalom működéséhez szükséges erkölcsi minimum"
Amit egyébként szintén nem oktatnak.
"szabadságod van, hogy a saját erkölcseidnek megfelelően élj és ennek megfelelően neveld a gyerekeidet"
Sajnos általában sehogy.
"nyugati népek morális, etikai hanyatlását"
Szerintem ez erős megfogalmazás. Ha a vallást kérdezted; az elterjedt vallások egyik közös jellemzője, hogy szigorú szabályrendszert követelnek meg a hívőktől, ami szinte a gondolkodásukat is tételesen meghatározza. Nem az erkölcsi értékek tűnnek el, hanem a gondolat és vélemény szabadsága lett elfogadottabb. Ennek velejárója, hogy sokan az erkölcsöt is szabadabban értelmezik, de azért ez nem általános, csak ők a hangosabbak, feltűnőbbek.
Az is igaz, hogy erkölcsi nevelés nagyrészt az egyház feladata volt, ami mára kb. megszűnt. Vagy úgy is fogalmazhatunk, hogy az egyházi, bibliai erkölcs követése már nem kötelező, de a társadalom által elvárt, vagyis mégis van egy ilyen irányú nyomás a fiatalokon. A különbség, hogy aki nem követi, azt nem közösítik ki teljesen, nem büntetik, ne adj Isten nem kínozzák vagy égetik meg.
A multikulturalizmus szerintem is mellényúlás. De ennél sokkal kisebb kulturális távolság esetén is gyakoriak nagyon eltérő értékek. Például hit. Te mit szólnál hívőként, ha a rendszer egy másik vallás gyakorlását és értékrendjének követését írná elő kötelező jelleggel? Vagy egy az egyben megtiltaná a vallásgyakorlást? És megtiltaná, hogy mindezt átadd a gyerekednek? Nem hiszem, hogy ezt gond nélkül lenyelnéd.
Erős kontroll mellett is kinevelődnek morális szempontból lazább emberek, legfeljebb a képmutatás és büntetéselkerülés miatti látszat sugall mást (na de ha elfordul a tanítónéni...).
A nyugat jó néhány, ennél durvább zavargáson is túl van már. A világ sok részén amúgy nem azért nincs zavargás, mert nincsenek társadalmi problémák, hanem mert vagy erőszakkal elfojtaná a rendszer, vagy apátiába zuhantak az emberek, a változás reménye nélkül.
"Saját belátása szerint nevelni mindenkinek nem a legjobb ötlet"
Főleg, mikor már a nevelést elvégezni hivatott szülő sem kapta meg a szükséges morális alapokat.
"értelemszerűen felnőnek olyan emberek akik morális szempontból lazábbak, nem stresszelik túl magukat amivel visszaélhetnek, illetve kihasználhatják az esetleg jobban nevelteket"
Igen, ennek van egy társadalmi evolúciója, a legalitás határain belül, de az íratlan szabályokat túllépően "erősebb farkas bszik" erősödő kifejeződése.
Mit csinálsz, amikor a sorban eléd tolakodik valaki? Feljelented? Milyen törvény, szabály, bizonyíték alapján?
Ha meg egyéb módon teszel ellene, te már törvényt sértesz.
"Az emberek maguktól, kontrol nélkül sosem jó irányba fejlődnek hanem a rosszba, mivel könnyebb."
Energiaminimum elve. :)
Tény, az átlagember hajlamos a legalitás határáig elkanászodni, így a viselkedését nem a személyes morál, hanem a legalitás határa fogja megadni.
"Épp elég zavargás, konfliktus, elégedetlenség van napjainkban, hogy ne gondoljuk minden rendben van nyugaton."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!