A vallástól való egyre erősebb eltávolodás okozza a nyugati népek morális, etikai hanyatlását?
Én nem vagyok egy vallásos személy, viszont elég egyértelmű, hogy egy elég komoly nevelő, művelő hatást váltott és válthat ki a vallásgyakorlat, még ha az ember nem is éli magát bele annyira az isten-hitbe, csupán az üzenetek, lényeg megragadásáért jár el különféle misékre, hittan órákra, vallás órákra stb.
Nos a liberális világban egyre kevésbé érzik szükségét az emberek a vallásnak, egyre több az ateista ember. És véleményem szerint az ateista gondolkodás elég veszélyes embereket szülhet, hiszen ugyebár tetteikért senki előtt nem kell elszámolnia ezek szerint az embernek, még csak egy természetfeletti, morális tekintetben tökéletes entitás előtt sem, így szabad mindent.
Azt is mondhatják, hogy nincs szükség hitre a morális értékek elsajátításához. Ez igaz is lehetne, viszont nincs semmi olyan alternatív művelő szerv, intézmény vagy bármi ami morális nevelés szerepét átvette volna az egyháztól.
"Más a vetítés a kapitalizmus hanyatlásáról, amit a szoci propaganda nyomatott, meg más az általános morális hanyatlás, ami tény és láthatóan nem annyira rendszerfüggő mint inkább korjelenség."
Mivel tudod alátámasztani, hogy tény? (az nem érv, hogy te ténynek tartod) Mivel definiálod a morális hanyatlást?
8
A vallás végérvényesen az állatból faragott embert, oroszlánrészt vállalt az ember civilizálásában.
Az ember biológiailag mégiscsak állat és ösztönszerű lény egyelőre, és ha nem érzi, hogy tettei helyességét valahol számonkérik akkor kevésbé fog törődni azok helyességével. A vallás ezt a szerepet töltötte be, hogy az embereket arra késztette, hogy egy természetfeletti lény előtt elszámoljanak tetteikkel, mégha valamilyen szinten félelmen is alapult a dolog (isten-félés) de működőképes volt. Nem mondom, vannak a emberek között magas alapból empátiára képes emberek akik képesek maguktól kialakítani ezeket az értékrendeket (nekik köszönhetően civilizálódtunk ki), viszont általánosságban elmondható, hogy a többség valahol nagyon a közepén van ennek a skálának és inkább rosszabb irányba mozdulna el, mivel az sokkal könnyebb. A lelkiismeret, bűntudat és az ilyen nevelések következtében alakult ki az emberben.
"Mivel tudod alátámasztani, hogy tény? (az nem érv, hogy te ténynek tartod) Mivel definiálod a morális hanyatlást?"
Hány példa után fogadod el?
Kezdjük egy példával.
Ez, ennek szükségessége szerinted minek a jele?
14 Kezdjük egy példával? És ettől kéne ténynek tekintenem? Mellesleg mióta vagyunk nyugat?
El sem hiszem, hogy valaki, akinek ilyen jó természettudományos hozzászólásai szoktak lenni, képes ilyen szintű érvekkel jönni.
Azzal egyet értek, hogy vannak súlyos problémák a nyugati világban. Ha egy hátrakötött kezű, védekezésre képtelen, földön fekvő embert egy rendőr (nagyon gyanús, hogy szándékosan) megfojt, az egyértelműen ennek a jele. (Mondjuk az ilyen jellegű problémák sajnos nem új keletűek.) De az is elég egyértelmű problémákra utal szerintem, hogy olyan embert megválasztottak elnöknek, amilyet.
Azt, hogy a vallás visszaszorulásának ebben mennyi szerepe van, nem tudom megmondani. Mindenesetre Oroszországban jelenleg elég erős az ortodox egyház pozíciója, de nekem nem úgy tűnik, hogy olyan nagyon felette állnának morális-erkölcsi szempontból a nyugatnak.
#14 (Wadmalac)
"Ez, ennek szükségessége szerinted minek a jele?"
Annak, hogy az oktatás (meg úgy általában a társadalom) iszonyatosan szegregált. Ami mondjuk aligha a liberalizmus hibája.
"Kezdjük egy példával? És ettől kéne ténynek tekintenem?"
Mondom: hány példa kell? Ha huszonegyet hozok, azt fogod írni, huszonkettő kell?
Mennyi példa kell? Mondd meg. Addig potyára nem gyűjtöm.
"Mellesleg mióta vagyunk nyugat?"
Ugyanez az iskolai rendőrség "nyugaton" évek, évtizedek óta kell, ide most ért el.
"Annak, hogy az oktatás (meg úgy általában a társadalom) iszonyatosan szegregált."
Az uniformizálás meg állítólag diktatórikus lépés. Amúgy a társadalom nem szegregált, hanem szegregálódik. Magától.
Ez a demokrácia "mellékhatása", megengedősége, amit a liberalizmus még jobban elősegít.
A szabadság alapvetően jó dolog, csak vannak negatív következményei is.
17 Egy fecske nem csinál nyarat, de huszonkettő sem. Objektívan hogy méred le, hogy erkölcsi hanyatlás van? (pl. hogyan változik társadalmi problémák száma és súlyossága, mennyien tartják fontosnak a korábban meghatározó értékeket, és milyen kapcsolatban áll a kettő)
Mit mondanak a témáról a társadalmi kutatások, a mérvadó szakirodalom, megvan-e a szakmabéli konszenzus?
Amíg nyomatod a levegőben lógó gondolataidat legfeljebb híroldalakról szedett példákkal alátámasztva, addig az álláspontod korunk morális hanyatlásáról szubjektív véleménynek tekinthető, ténynek semmiképp sem.
"Objektívan hogy méred le, hogy erkölcsi hanyatlás van? (pl. hogyan változik társadalmi problémák száma és súlyossága, mennyien tartják fontosnak a korábban meghatározó értékeket, és milyen kapcsolatban áll a kettő)"
A téma objektíven nem mérhető.
Maga a mérendő téma sem objektív.
"Amíg nyomatod a levegőben lógó gondolataidat"
Megkérdezném, hol élsz?
Csak hogy nem látod.
Vagy 20 év alatt vagy és beleszülettél, ezért nem tűnik fel.
18
Hát pedig éppen, hogy az objektíven szemlélődő egyén tud ilyen nemű következtetéseket levonni. De ha ennyire bizonygatni akarunk valamit akkor sosem fogunk a végére járni és sosem lesz egyöntetű vélemény. Mert mi az etalon ilyen esetben? Egy valamilyen végzettséggel rendelkező személy aki ilyen kutatást végez? Egy intézmény? Egy cég? Hidd el, kutatók között is rengeteg téren eltérnek a vélemények, így még az sem adhatna olyan univerzálisan elfogadható választ amely mindenki számára elfogadható. Lásd manapság a Holokausztot is cáfolják és kérik, hogy bizonyítsák be. Nagyon könnyű ugyanis bizonyítokokat követelni úgy, hogy közben szinte semmit nem fogadunk el bizonyítéknak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!