Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Teremtve van-e az idő?

Teremtve van-e az idő?

Figyelt kérdés
Szerintem igen, nem keletkezhetett az idő a végtelenben, mert az esetben nem lehetne ma. (Ha végtelen, akkor sohasem érhetett volna ide a mába, mert nincs meg az eleje, azaz a kiinduló pontja.) Az ősrobbanás elmélet itt csődöt mond.
2011. okt. 24. 09:39
 61/104 anonim ***** válasza:

15:06


Nem fogok neked ingyen magánórákat adni, de ha tényleg érdekel a téma és nemcsak a nemlétező hozzáértésedet akarod fitogtatni továbbra is, bízva benne, hogy nem buksz le, akkor vegyél valami tudományfilozófiai bevezető könyvet és művelődj.

2011. okt. 25. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 62/104 anonim ***** válasza:

08:56


"Úgy vélem, semmi sem lehet oka önmagának, semmi sem hozhatja létre önmagát."


Mivel az okság egy olyan reláció, aminek 2 tagja van, ezért ez triviálisan igaz. Ha csak "véled", az annál rosszabb rád nézve.


"az anyag létrejöttének kell valami okának lennie"


Nem kell, ha nem volt "az anyag létrejötte" nevű esemény.


"és az idő létrejöttének is"


Olyan esemény, hogy "az idő létrejötte", per definitionem nem lehetséges, mert az események időbeliek.


Az anyag létezésének időbeli kezdete egybeesik az idő kezdetével. Nincs azelőtt semmi, mert nincs olyan, hogy "azelőtt". És pontosan ezért nincs "keletkezésük" és "okuk". Capisci?

2011. okt. 25. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 63/104 anonim ***** válasza:

19:19


"Szóval az ősrobbanás nem old meg semmit sem."


Az ősrobbanáselmélet pontosan azokat a problémákat oldja meg, amelyek életre hívták, pl. a kozmikus vöröseltolódás magyarázatára szolgál.


Az, hogy neked olyan egyéni problémáid vannak, amiket nem old meg az ősrobbanás-elmélet, magánügy, nem tudományos kérdés.

2011. okt. 25. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 64/104 A kérdező kommentje:
Az utolsó három válaszadónak javaslom, hogy üljenek le egymással félrészegen egy futballmeccsen, és ott beszéljék meg magasröptű gondolataikat - ez a fórum ugyanis nem az. Itt elvileg intelligens emberek eszmecserét folytatnak. Ez a stilus nem ide való.
2011. okt. 25. 14:08
 65/104 anonim ***** válasza:

ma 14:08


Okos ember nem megsértődik, ha megcáfolják az állításait, hanem tanul a cáfolatból és új elmélettel áll elő.

2011. okt. 25. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 66/104 anonim ***** válasza:
22%

Az még senkinek nem jutott eszébe, hogy magát az idő természetét kérdőjelezze meg? :D (ha de, akkor bocs)

A válasz a kvantumfizikában rejtőzhet, például lehet, hogy az idő nem folytonos, hanem kvantumformában létezik, avagy darabos, ugrásokkal halad előre. Szó lehet még időben visszafele ható kauzális eseményekről (Ajánlott irodalom: Jenny Randles: Időviharok, ajánlott vizuális móka: Doctor Who sorozat), ahol az idő megszokott egymásutánisága felborulni látszik. A relativitáselmélet óta tudjuk, hogy nincs abszolút idő, függ például a sebességtől és a gravitációtól, és relatív a különböző megfigyelők számára.

Aztán ott van még a tömbuniverzum lehetősége, ami elvileg az egyetlen működő modell a relativitáselméletben, és olyasmit tételez fel, hogy az idő tulajdonképpen valamiféle negyedik térdimenzió, aminek a tengelye mentén haladunk előre. Az idő minden pillanata egyszerre létező és ugyanolyan valóságos. Úgy lehet elképzelni, hogy az idő egy vonat, a tér meg a földfelszín, mi a vonaton ülünk, és utazunk végig a világon. Attól, hogy nem látjuk éppen, ugyanolyan valóságos Karakószörcsök, az előző, és Rekettésbaktalórántháza, a következő állomás is. Ez lényegében azt jelenti, hogy a sorsunk meg van írva :D De nem kell ilyen tragikusan felfogni, a szabad akarat ettől még ugyanolyan érvényes. Pont az a sorsunk ;)


Az Ősrobbanás-elmélet stabil matematikai alapokon áll (ezért nem lehet psuztán filozofálgatással megcáfolni), a jelenlegi legkorábbi időpont, ahova vissza tudunk nézni, asszem 10^-34-en másodperc, itt kezdődött az infláció, és tartott 10^-32 másodpercig. Ha kicsit tovább akarnánk, akkor ahhoz kéne a kvantumgravitáció elmélete, és a gravitációs hullámháttér, hasonlóan a kozmikus mikrohullámú héttérsugárzáshoz. Viszont a nulla időpontba azért nem tudunk visszamenni, mert egyszerűen nincs rá fizikánk. A klasszikus fizikának szüksége van valamilyen kezdőfeltételre a további számoláshoz, viszont a 0 időpontban meg magát a kezdőfeltételt kellene kitalálni. Az Ősrobbanás előtti események nem lehettek hatással az utániakra, így tulajdonképpen tökmindegy az.

Ha bevonjuk a multiverzumot, akár az Everett-félét, máris nem tűnik a dolog olyan egzotkikusnak.

A tudósok dolgoznak jelenlet a TOE-n (Theory Of Everything), ami a 4 alapvető kölcsönhatás egyesítése, és valószínűleg matematikailag megmagyarázná, hogy pont ennek kellett történnie, és punktum.

2011. okt. 25. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 67/104 anonim ***** válasza:
46%

20:27


"A válasz a kvantumfizikában rejtőzhet, például lehet, hogy az idő nem folytonos, hanem kvantumformában létezik, avagy darabos, ugrásokkal halad előre"


Ha ez így van, azt nem a kvantumfizikától tudjuk meg, hanem a kvantumfizika egy interpretációja lesz az.


"az idő tulajdonképpen valamiféle negyedik térdimenzió, aminek a tengelye mentén haladunk előre."


Ehhez nem kell relativitáselmélet, ez egy nagyon régi modellje az időnek. Persze a relativitáselméletben is szeretik így ábrázolni, mert szemléletes.


"Az idő minden pillanata egyszerre létező és ugyanolyan valóságos."


Ja, feltéve, hogy mit értünk azon, hogy egyszerre, meg hogy valóságos.


"Ez lényegében azt jelenti, hogy a sorsunk meg van írva :D"


Tautologikusan jelenti azt, azaz semmitmondóan, az előző közbevetésemből kiderül, miért.


"Az Ősrobbanás előtti események"


Olyanok nem voltak, könyörgök.


"Ha bevonjuk a multiverzumot, akár az Everett-félét"


Inkább ne vonjunk be sci-fit.

2011. okt. 25. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 68/104 anonim ***** válasza:
A 20:27-es válaszoló jól megfogalmazta. A sors dolog szerintem idealisztikus. Az idő akár meg is fordulhat csak olyan kevés az esélye hogy nem fog bekövetkezni. Szerintem a Schrödinger macskája gondolatkísérlet a legjobb bizonyíték hogy rajtunk kívül még legalább egy univerzum létezik. A felfúvódás elmélet szvsz szerint akkor lesz csak 100%-osan bizonyított ha sikerül észlelni a Nagy Bumm után megmaradt gravitációs hullámokat. Addig még a brán elmélet is áll.
2011. okt. 25. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 69/104 anonim ***** válasza:

23:04


"Szerintem a Schrödinger macskája gondolatkísérlet a legjobb bizonyíték hogy rajtunk kívül még legalább egy univerzum létezik."


Hogyan bizonyíték rá?

2011. okt. 25. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 70/104 anonim ***** válasza:
19%
A multiverzum már nem sci-fi, hanem egy egyre nehezebben cáfolható elmélet. Pont.
2011. okt. 26. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!