Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Teremtve van-e az idő?

Teremtve van-e az idő?

Figyelt kérdés
Szerintem igen, nem keletkezhetett az idő a végtelenben, mert az esetben nem lehetne ma. (Ha végtelen, akkor sohasem érhetett volna ide a mába, mert nincs meg az eleje, azaz a kiinduló pontja.) Az ősrobbanás elmélet itt csődöt mond.
2011. okt. 24. 09:39
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 31/104 A kérdező kommentje:

11,14


Az első pontodat hivatkoztam én is a kérdésemben. Te is ugyanezt állítod itt.



2. Tegyük fel, hogy az időt teremtették. Akkor feltehetjük a kérdést, hogy mikor teremtették, és hogy előtte mi volt? De hiszen akkor még nem volt idő, hiszen nem lett megteremtve, akkor hogyan teremthették? Ennek ugyanúgy nincs semmi értelme, mint egy végtelen skálán kiindulópontot keresni.


A 2. pontodban nézzük meg, hogy ha az idő teremtve lett, közelebb jutunk-e a megoldáshoz? Szerintem igen, ha a megoldást onnan közelítjük meg ahonnan nem tudjuk. Tisztában vagyok azzal, hogy ez is paradoxon.


Szerintem az időnek ha van kezdete, akkor kell lenni egy olyan állapotnak, ahol nincs idő. Ha van olyan állapot, ahol nincs idő, akkor lennie kell egy olyan törvényszerűségnek, amelyet nem tudunk sem mérni, sem érzékelni. Ha ilyen állapot van, akkor nem is szerezhetünk róla tudomást, ami megint paradoxon, csak az esetben, ha az állapot önmagát jelenti ki nekünk. Ugye ez megint paradoxon, mert ha így tudomást szereztünk róla, akkor már nem az az állapot, amiről nem tudhatunk.


Itt jön be a teremtés (és a vallás) a képbe. Csak egyedül a teremtésben (és a vallásban) látszik feloldódni ez a sok paradoxon. Be kell hozni a képbe a hitet, mert a hit nélkül nincs megoldás a kérdésre.


A hit olyan osztás a nullával, aminek mégis van értelme, de csak az anyagi világon túli valamiben. Ráadásul aki nem hisz, az nem értheti meg, mert olyat próbál megérteni, ami neki nincs, és ő nem tapasztalja, egyedül a mások által leírásból következtethetne, de csak téves következtetést hozhat, mert hit nélkül nem tudja ellenőrizni, hogy a mások leírásából ő valóban a hitre gondolt-e. Újabb megoldatlan kérdés. A filozófusok egész életüket ezen problémák megoldásának szentelték, de ezidáig nem találtak megoldást.

2011. okt. 24. 11:32
 32/104 anonim ***** válasza:

1. továbbra is fenntartom, hogy ez nem ebbe a kategóriába való kérdés..


2. válaszolj már légy szíves az én kérdéseimre is... 11:09

2011. okt. 24. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/104 anonim ***** válasza:

"Csak egyedül a teremtésben (és a vallásban) látszik feloldódni ez a sok paradoxon."


Attól, hogy valamit nem értünk, nem kell egyből és automatikusan a vallásban keresni a választ. Ha mindenki így tett volna, nem tudnál tévét nézni és telefonálni, nem tudnád ezt a kérdést sem feltenni a neten, sőt még mindig barlangokban laknánk. Szerencsére voltak (amúgy esetleg vallásos) tudósok, akik mertek gondolkozni. :)

2011. okt. 24. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/104 anonim ***** válasza:

Már miért jutnánk közelebb egy látszólagos paradoxon megmagyarázásához, ha további paradoxonokból megközelítve akarjuk arra a választ megtalálni?

Paradoxont paradoxonnal megválaszolni = nullával osztás, és ezen még a hit sem segít.

2011. okt. 24. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/104 anonim ***** válasza:

11:32


"Tegyük fel, hogy az időt teremtették. Akkor feltehetjük a kérdést, hogy mikor teremtették"


Feltehetjük, de nem tesszük fel, mert önellentmondás. A "mikor" kérdés egy időbeli eseményre utal. Az "idő teremtésére" nem lehet alkalmazni. A "mikor teremtették az időt" egy baromság, semmi értelme. Ezt már 1700 éve leírták, nem neked kell most a spanyolviasz feltalálásán nyűglődnöd.


"és hogy előtte mi volt?"


Az, hogy "előtte", időbeli viszony. Nincs olyan, hogy az idő előtt.


"Szerintem az időnek ha van kezdete, akkor kell lenni egy olyan állapotnak, ahol nincs idő."


Igen, csakhogy ez az állapot nem időbeli állapot.


"Ha ilyen állapot van, akkor nem is szerezhetünk róla tudomást, ami megint paradoxon"


Valóban nem szerezhetünk tudomást róla, és ez nem paradoxon, hanem nyilvánvaló tény.


"Csak egyedül a teremtésben (és a vallásban) látszik feloldódni ez a sok paradoxon."


Nem. Pl. ha valaki ateista, akkor azt mondja, hogy nincs teremtés és kész. Probléma megoldva.


"A hit olyan osztás a nullával"


Na ne, ez gyermeteg.


"A filozófusok egész életüket ezen problémák megoldásának szentelték"


A filozófusok max. az első 2-3 félévben szórakoznak ilyesmikkel az egyetemen.

2011. okt. 24. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/104 anonim ***** válasza:
Nyugi, úgysem fog már válaszolni, eddig is csak arra válaszolt, amire azt hitte, hogy érdemben tud. :)
2011. okt. 24. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/104 A kérdező kommentje:

11,09 Dehogynem válaszoltam erre a kérdésre, e felvetésedre a válasz a hit.

Továbbra is tartom azt a meggyőződést, hogy az alapkérdésre, és e megválaszolásokban felvetődött kérdésekre tudományos megközelítéssel nem kapható válasz, az idő keletkezésére csak a teremtés ad egyedüli magyarázatot. A hit pedig korlátozott, csak annak van, aki kapja.

Egyáltalán nem célom semmiféle hitvita generálása, van arra elég topic. Mindenkinek köszönöm az erre fordított idejét.

2011. okt. 24. 12:42
 38/104 anonim ***** válasza:
Nem válaszoltál. Az nem válasz arra a kérdésre, hogy isten miből, hogyan lett, teremtették-e, vagy csak volt, lett a semmiből. Azt írtad erre a válasz a hit? Mire? Arra, hogy isten létezik, de miből? Hogyan?
2011. okt. 24. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/104 A kérdező kommentje:
Rendben, akkor külön is válaszolok: Nem tudom. Ám ha ebből azt akarod kihozni, hogy emiatt Isten nem létezik, akkor elmondom, hogy azt sem tudom, hogy hogyan működik az agy, és hogyan lesz a gondolat; akkor elég hosszú felsorolás lenne ahhoz, hogy mi nincs.
2011. okt. 24. 13:12
 40/104 A kérdező kommentje:
Zárógondolatomat is megosztom: ahhoz, hogy idő legyen, kell valami lennie idő felettinek - és ez csak Isten lehet. Ha Isten alkotta meg az időt, amelyet az anyagi világhoz kötött, akkor ez számomra megoldás. Bár nem értem. Viszont az idő az anyagi világ foglya, éppen ezért anyagi lények nem tudják megérteni, mert anyag feletti dolgot anyagból vett érzékszervekkel nem lehet. Ez esetben a hit egyfajta védelem is.
2011. okt. 24. 13:17
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!