Elképzelhető, hogy a koronavírus laboratóriumban lett kifejlesztve, azok után, hogy egyes ország kutatói kimutatták a hasonlóságait a HIV-hez?
"Értem, tehát India top kutatói, biológusai biztosan hülyék."
Azért ne essünk túlzásokba India top kutatóival kapcsolatban, nehogy már Prashant Pradhan, indiai doktorandusz hallgató legyen az "indiai top kutató".
Annyi történt, hogy egy halom ember nagy hirelen rárepült a COVID-re, elkezdték analizálni jobbról-balra, és közben ez az indiai dokotorandusz benézett valamit.
Nem kell túllihegni, én magam is genetikus doktor vagyok, oszt néha benézek valamit.
A hibázás ellen van kitalálva a peer-review rendszer, azaz hogy megjelenés előtt mások is átnézik az adott publikációt. Csakhogy az indidiaiak nemcsak hogy siettek és benéztek valamit, de ráadásul annyira siettek, hogy megkerülték a rendszert, és ellenőrizetlenül jelentették meg a cikket. Vagyis nem volt esély észrevenni a hibát, csak megjelenés után, amit aztán többen is kritizáltak. (Nyilván a top harvardi biológus a hülye, aki kritizálni meri az indiaiak cikkét.)
De amúgy itt egy darab jelentéktelen kutatócsoport sebtiben összedobott, elszúrt publikációján rugózol, nem pedig "India top kutatóinak" mesteri összehangolt munkáján.
Na, találtam néhány linket:
Remek. Ezzel a következő alapvetően a probléma:
Nem igazán létezik ez a bizonyos Dr. Eric Feighl-Dint. Valahogy az összes találat a nevére magyar ezo-konteós álhír oldalakra mutat.
~ ~ ~
Aztán van még ez:
Mint látható hamis információnak van minősítve. Hogy miért, arról bővebb leírás itt:
> Értem, tehát India top kutatói, biológusai biztosan hülyék.
Nem igazán top kutatókról van szó. Mindenesetre top kutatók nem adnak ki a kezükből szakmai folyóiratban írásban nem publikált, kollegiális lektoráláson (peer review) át nem esett tanulmányt. Hogy az indiai top biológusok, kutatók általában véve nem hülyék, az biztos. De az a pár ember, aki az ominózus publikációnak látszó tárgyat elkövette, az nagyon szakmaiatlan volt, és elismert független kutatók teljes ostobaságnak minősítették a publikációnak látszó tárgyban leírtakat. A koronavírus és a HIV között kb. olyan hasonlóságok vannak, mint kvázi bármelyik két random kiválasztott vírus között.
~ ~ ~
> Vajon nem egy tömegpánikot akarnak jelenleg megelőzni?
Vagy inkább valaki a tömegpánikra való hajlamot meglovagolva akart szerezni némi hírnevet…
~ ~ ~
> Azt azért elhiszed ugye, hogy biológiai fegyverek vannak,kutatnak utánuk és folyamatosan fejlesztenek ki újakat?
Vannak. Ezek elsősorban tényleges fegyveres konfliktusra lettek tervezve, az ellenség katonai erejének, moráljának gyengítésére. Jellemzően a biológiai fegyverek olyanok, amiknek magas a halálozási rátájuk, vagy hosszútávú komoly betegséget okoznak, illetve maradandó egészségkárosodást okoznak. Szintén cél, hogy a biológia fegyver kórokozója gyorsan terjedjen, kicsi legyen a lappangási idő.
És ha kicsit jobban megnézzük, a koronavírus önmagában mint biológiai fegyver eléggé gyatra lenne.
A halálozási rátája (2-4%) ugyan magasabb, mint mondjuk egy influenzának (annak kb. 0,1%), de messze alulmarad a legtöbb biológiai fegyver alapanyagának. (Pl. sárgaláz: 20-50%, ebola: 50-90%, marburg-vírus: 50-100%, hantavírus: 10-40% stb…). Ráadásul ez a 2-4% is jellemzően az idős, gyenge immunrendszerrel, krónikus betegséggel rendelkező embereket jelenti leginkább, egy fiatal, egészséges katonákból álló hadseregben a halálozási ráta ennek a töredéke lenne.
A betegség lefolyása nem jár túl erős, sem túl ijesztő, elrettentő tünetekkel. A többségnél a betegség lefolyása enyhe, esetleg kicsit köhög, pár napig lázas, majd spontán gyógyul. Pont ez az egyik gond, mert a felfedezett megbetegedésekhez képest nagy lehet azoknak az aránya, akik úgy estek át a koronavíruson, hogy nem is tudnak róla, sima könnyebb megfázásnak gondolták. De akinek súlyosak a tünetei, az sem igazán ijesztő. Az illető lázas, köhög. Azért egy vérzéses láz tünetei jóval ijesztőbbek, jóval inkább morálromboló hatású.
A vírus cseppfertőzéssel terjed. A külvilágban nem túl hosszú a túlélési ideje. Az kicsit problémás, hogy tünetmentesen is terjed, bár kérdéses ennek a hatásfoka. Viszont pl. levegőben, tárgyakon keresztül a vírus nem terjed.
A lappangási idő is kicsit magas ahhoz, hogy igazán hatékony legyen a bevetése a harctéren. Ráadásul a magas lappangási idő miatt veszélyes lehet arra is, aki bevetette.
Tehát innen nézve a koronavírus nyomába nem ér egy biológiai fegyvernek. Arról nem beszélve, hogy a vírusnak van története, vannak különböző koronavírus fajok, amik már régóta velünk vannak, és valóban gondot okoz egy-egy újabb mutáció megjelenése, de ebbe a történetbe teljesen belepasszol, hogy a vírus spontán mutáció révén jött létre.
~ ~ ~
Összességében elképzelhető az, hogy egy ilyen vírust az ember alkotott? Nyilván nem. De különböző szempontokból megközelítve nem tűnik racionálisnak ezt feltételezni. Más okunk meg – azon kívül, hogy valaki összeesküvést keres bárhol – nincs más, ami miatt racionális lenne azt feltételezni, hogy a vírus nem spontán mutáció, hanem célzott emberi tevékenység révén jött létre.
Megint egy elvakult konteós a tudományokban.
Nem értem, hogy miért nem eleve az ezotérián indítanak?
Jaj ez a "cikk" bioarXiven jelent meg.
Kolléga jól mondja, az nem peer reviewed lap. Nem ellenőrzi senki mert egy preprint szerver.
Tényszerűen nincs semmiféle szakmai kontroll!
Ellenben kap DOI számot és idézhető. Hogy miért jó ez? Azért mert nem kell megvárni amíg egy lap ellenőrzi a cikkedet fél-1 évig, hanem kinyomod biorxivre és megvan az elsőbbség.
Az már az olvasók dolga, hogy elhiszik-e.
"Hogy az indiai top biológusok, kutatók általában véve nem hülyék, az biztos."
Hát általánosan biztos nem, de sajnos náluk is vannak a nevesebbek közt is hogy is mondjam, kérdéses kvalitásúak.
Illetve biztosan máshol is vannak, de esetlegesen kilektorálják őket, mielőtt a komplett nemzeti tudományos életet égetnék a világ előtt.
15
Most egy kérdés amire szeretném, hogy őszinte választ adj, és csak a kérdésre válaszolj és más szempontokat ne keverjünk ide.
Szóval, tegyük fel, hogy egy fejlesztés alatt levő biológiai fegyver emberi múlasztásnak (pld kínaiak kérdéses biztonsági eljárásai) kiszabadul és elindít egy járványt. Ez tudomására jut a világ kormányainak, legbefolyásosabb kutatóinak. Vajon milyen döntést hoznának, közzétennék a tényeket úgy ahogy történtek, vagy inkább megpróbálnának egy alternatív, nagyközönség megnyugtatására pályázó tőrténetet terjeszteni.
Nem feltétlen rosszindulatból, csak felelősségből.
#16 A válasz erre az egy kérdésre pedig a következő.
A nagyhtalmak szeretnek biofegyvert vagy vegyifegyvert kiáltani, ha erre egy kicsi lehetőségük is van. Amikor Aszad vegyifegyverrel támadta a asaját polgárait, az USA azonnal verni kezdte az asztalt, hogy ez micsoda dolog.
Tegyük fel, hogy ez a vírus egy kezdeti stádiumban levő biofegyver volna. (Mert hát kész biofgevyrnek egy kicsit nevetséges.) Ez cseppet sem teszi veszélyesebbé vagy veszélytelenebbé. Az, hogy felcímkézzük "természetes vírus" helyett "biofegyver vírus" címkével, attól még az RNS szekvenciája nem változik, attól még a fertőzés lefolyása nem változik, stb. Vagyis ugyanazt kellene csinálni ellene így is vagy úgy is. Tehát igazából, ha a kormányok meg lennének győződve arról, hogy ez egy biofegyver, akkor vernék az asztalt, hogy Kína így meg úgy, de a vírus attól még ugyanúgy viselkedne. Szóval igazából nem érné meg eltitkolni, ha lenne ilyen információ.
De gondoljuk végig egy pillanatra, hogy mi van, ha nem fegyver, de tényleg a laborból szabadult el. Vajon miért volt nekik meg ez a vírus? Hát képzeld el, hogy egy csomóan foglalkoznak víruskutatással fegyverkészítési cél nélkül is. Mondjuk gazdasági okokból, egy halom pénzt ölnek a haszonállatok vírusainak vizsgálatára. Vagy vírusok békés használatára, például génterápiára is használnak vírusokat. Szóval ha tényleg a laborból szabadult el, akkor is az a legvalószínűbb, hogy egy laboráns egy frissen begyűhtött minta után nem mosott kezet, és maga sem tudta, hogy azon a döglött denvéren milyen cucc van.
Meg még azt hadd tegyem hozzá, hogy a vírusok igazából nem a legjobb biofegyver alapanyoagok, ezt minden épeszű virológus tudja. Az első világháborúban harci gázokat vetettek be, csak nem nézték hogy merre fúj a szél, és visszafújta saját magukra. Ez egy elég nagy tanulság. Vírusból fegyvert főzni az ugyanennek a négyzete, nem véletlen, hogy a legfélelmetesebb biofegyver alapanyagok leginkább baktériumok, persze van köztük vírus is, de azok nem ilyen sima hapcizós vírusok. Ha egyszer valaki bevet egy igazi katonai vírost, abba nem kétezren fognak belehalni három hónap alatt, és nem is lesz hova bújni előle.
Úgyhogy összességében nem, ez a vírus nem biofegyver.
Azt tudjuk, hogy a vírus hosszú távon milyen hatást fejt ki?
Ha netán hasonló tulajdonságokkal bír mint a HIV lehet, hogy hosszú távon fog rengeteg áldozatot szedni. Ha olyan vírus amelyik mindig kicselezi az immunrendszert például. Sokat még nem tudunk a vírusról.
Az például érdekes, hogy az idősekkel, betegekkel végez elsősorban (akik teher a társadalomnak). Vajon lappangni fog ez a vírus az emberekben amíg megöregednek, lebetegednek, hogy majd átsegítse őket a túlvilágra?
Ezek igazlmas kérdések. A HIV-et is mintha Isten küldte volna, hogy megszabadítsa a világot a melegektől és feketéktől, hiszen azon rétegekre “specializálódott”. A koronavírus pedig egy másik rétegnél jeleskedik, a betegeknél és öregeknél. Ezek mind véletlenek kell, hogy legyenek.
"Szóval, tegyük fel, hogy egy fejlesztés alatt levő biológiai fegyver emberi múlasztásnak (pld kínaiak kérdéses biztonsági eljárásai) kiszabadul és elindít egy járványt. Ez tudomására jut a világ kormányainak, legbefolyásosabb kutatóinak. Vajon milyen döntést hoznának, közzétennék a tényeket úgy ahogy történtek, vagy inkább megpróbálnának egy alternatív, nagyközönség megnyugtatására pályázó tőrténetet terjeszteni."
És miért kéne egy ilyen konteó-mesében hinni, amikor a vírusok folyamatosan spontán mutálódnak, nulla sci-fi történettel is, sokkal egyszerűbben magyarázhatóan.
Szóval itt azért Occam borotvája bevethető.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!