Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Van értelme így programozni...

Van értelme így programozni tanulni, hogy itt a ChatGPT?

Figyelt kérdés

Érdekel a programozás C++ nyelven, pár éve kezdtem el tanulni, és pont akkor jött be a ChatGPT.


Eddig csinátlam egy két projectet de úgy érzem, hogy felesleges mert a ChatGPT megírja helyettem kb 5 perc alatt amivel én szórakozok 1-2 órát. Mi értelme van ennek így?


Ez így már nem piacképes tudás, amikor nagyjából a titkárnő is tud már olyan kódot írni amiért én 1-2 évig tanultam. És oké hogy nem érti, de ez senkit nem érdekel,ha ezen meg tud spórolni pénzt.


Egyedül akkor lenne értelme, ha valami nagyon nagy tudásom lenne de az meg 10-15 év minimum mire oda eljutok aztán addigra már úgy is továbbfejlődik az AI aztán lehet akkor már az sem fog semmit sem érni.


Sőt ma már nincs olyan fejlesztő aki ne használná az AI-t.



2023. nov. 29. 00:46
1 2 3 4 5 6 7
 31/61 A kérdező kommentje:

29, Attól, hogy nyilvános valami nem azt jelenti, hogy szabadon fel is használhatod bármire ... Githubon is licensztől függ, hogy te azt a kódot mire használhatod fel.


Kódban sem ír sokszor egyedit, van, hogy a google első találata ugyanaz a kód egy az egyben amit a ChatGPT "magától" ír.


Training datától függ. Ha kérsz, hogy írjon egy egyedibb kódot akkor egy bughalmaz lesz.

2023. dec. 1. 14:51
 32/61 anonim ***** válasza:
28%
Elfelejtettél felhasználót váltani, kérdező trollocska.
2023. dec. 1. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/61 anonim ***** válasza:
21%

" Attól, hogy nyilvános valami nem azt jelenti, hogy szabadon fel is használhatod bármire ... Githubon is licensztől függ, hogy te azt a kódot mire használhatod fel."


Igen, ez így van, ettől függetlenül az emberek majdnem 100 %-a lesz.rja a licenszet. De bizonyítsd már be, hogy a chatGPT trénerei ugyanezt tették.


"van, hogy a google első találata ugyanaz a kód egy az egyben amit a ChatGPT "magától" ír."


Erre egy példát produkálj már, légyszives.


"Ha kérsz, hogy írjon egy egyedibb kódot akkor egy bughalmaz lesz."


Most még igen, de ez idővel egyre ritkább lesz.

2023. dec. 1. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/61 Alex Fly ***** válasza:
0%
Attól, hogy van egy hatékonyabb szerszám,még mindig szükség lesz valakire, aki azt használja.
2023. dec. 1. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/61 anonim ***** válasza:
55%

34# Ja, csak ha hatékonyabb a szerszám

=>

-kevesebb ember kell egységi munka elvégéséhez

-kisebb tudással is lehet minőségi munkát végezni, tehát több embernek megnyílik a lehetőség, hogy programozó legyen.


A végeredmény, hogy a programozás is egy középsz-r fizetéssel rendelkező teljesen átlagos szakma lesz, ahol örülhetsz ha a mai szintet nézve eléri a fizetésed a nettó 600-at.


Nem az a baj, hogy lecserélnek minket, hanem hogy túlságosan egyszerű és hatékony lesz a munkánk.

2023. dec. 1. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/61 anonim ***** válasza:
35%

38 éves vagyok, már viszonylag sok pénzt megkerestem a szakmában és nem fogok a kardomba dőlni, ha úgy alakulna, hogy valami újba kell kezdenem, úgyhogy ez a defenzív, "engem soha nem fog helyettesíteni a ChatGPT" attitűd messze áll tőlem. De ha ma lennék 18, biztosan nem gondolnám, hogy "programozás, igen, ez a jövő".


Az a baj, hogy tényleg a github a legjobb tanulóhalmaz, ami a világon csak létezik, és a GPT még épp csak megszaglászta a felszínét. Azok a modellek még csak most jönnek, amelyek strukturáltan, minden repó megszületésétől a végállapotáig, commitról commitra, azok okát és célját egyesével értelmezve, kapcsolódó issue-k, eszmecserék, párhuzamos változások kontextusába helyezve mennek végig rajta. Nem a következő szó, hanem a következő, legindokoltabbnak tűnő commit helyének és tartalmának megjóslására, rekurzívan, statikus elemzés visszacsatolásával, és a többi.


Nevetnem kell, amikor magabiztos kijelentéseket olvasok arról, hogy mit NEM fog tudni ez a cucc 10 év múlva.

2023. dec. 1. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/61 anonim ***** válasza:
46%

Amúgy már több cég is aktívan fejleszt belsős AI toolokat itthon is a fejlesztés segítségéhez.


Hiszen ha saját kliensről hívod meg az OpenAI apit, akkor azt nem használja fel a modell a tanuláshoz elvileg, de minden hívásért fizetni kell.


Több itthoni cégről is tudok, akik maguknak fejlesztik a klienst, betanítják a céges információkra az általuk használt GPT-t és már integrálják a fejlesztésre.


Úgy ... hogy elvileg sok partner cégüknél be van tiltva a ChatGPT használata és igazából nincs is még kifejezetten semmilyen support a fejlesztésre a GPT-ben vagyis van kezdeményezés, de még egyátalán nem kiforrott.


Itt már akkor gáz lesz, ha a mostani modelt normálisan betanítja 1-1 cég és szimplán az API meghívása körül felhúz egy jó klienst.

2023. dec. 2. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/61 anonim ***** válasza:
20%

#29

"A chatGPT viszont nem lop kódot. A chatGPT elsajátítja a nyelvet (akár természetes, akár mesterséges az) és a saját logikájára épít, amikor kódot generál."

És azt hogy csinálja szerinted? Pont úgy, hogy tanul azokon a nyelveken.

Magyarán, ha van egy nyelv, amiben van egy problémára egy rosszul kivitelezett létező megoldás, de mivel senki nem értette, ezért mindig ezt az egy megoldást vette át mindenki, akkor ezt fogja megtanulni a chatGPT.


Mind a chatGPT-vel, mind a copilot-tal ilyen szempontból az a baj, hogy amikor átvesz egy kódot - mert vesz át, de tőlem értelmezheted úgy is, hogy ugyanazt generálja, mert van ilyen -, akkor simán lehet, hogy egy hibás kódot vesz át és akkor az az egy - mondjuk publikus - lib-ben lévő hiba hirtelen egy halom másik rendszerre is átterjed.


#35

"-kisebb tudással is lehet minőségi munkát végezni"

Csak ahhoz, hogy kiderüljön, hogy a munka minőségi, bizony ellenőrizni kell majd. Az, akinek kisebb tudása van, erre nem lesz képes.

Az AI esetében akkor beszélhetünk tényleg ilyenekről, amikor GARANTÁLTAN tud jobb minőségű ÉS hibamentes kódot írni.

A hibamentes bebizonyítása lesz a nehezebb és ezért sokan inkább meg fognak tartani egy-két magasan képzett mérnököt.


Amúgy ha normális helyen vagy, akkor a céged nem abban fog először gondolkozni, hogy "jé, ezt 80%-nyi munkaerő is meg tudja csinálni", hanem abban, hogy mindenki marad, de 4 napot dolgoztok.


#36

"Nevetnem kell, amikor magabiztos kijelentéseket olvasok arról, hogy mit NEM fog tudni ez a cucc 10 év múlva."

Én akkor szoktam nevetni, amikor valaki meg ilyen kijelentést tesz. Mindig azok jutnak eszembe, akik azt vizionálták, hogy a 2000-es évek elején már mindenki repülőautókkal fog közlekedni.

2023. dec. 2. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/61 A kérdező kommentje:

35, Na pont ezt magyarázom. Felhígul a szakma. Ráadásul ha egy fejlesztő mondjuk fele annyi óra alatt oldja meg chatgpt-vel a feladatot mint nélküle, akkor ugyanannyi pénzt kér el érte, vagy kevesebbet? Hiszen óraszámban kevesebbet dolgozott. Ezek is a kérdéseim. Ha kevesebbet dolgozol, és hatékonyabban akkor kevesebb pénzt is kapsz érte. Ha meg többet kérsz érte, akkor meg mondják majd, hogy keresnek mást aki gpt-vel gyorsabban megoldja.


Nevezhetitek hatékonyságnak, meg ilyen tündérpornak, de a munkátok kevesebbet ér.

2023. dec. 2. 09:16
 40/61 anonim ***** válasza:
26%

#38


"És azt hogy csinálja szerinted? Pont úgy, hogy tanul azokon a nyelveken.Magyarán, ha van egy nyelv, amiben van egy problémára egy rosszul kivitelezett létező megoldás, de mivel senki nem értette, ezért mindig ezt az egy megoldást vette át mindenki, akkor ezt fogja megtanulni a chatGPT."


LOL, erről szó nincs.

A chatGPT tanul, de nem egészen úgy, ahogy az emberek. A chatGPT elsajátítja a nyelv szintaxisát, formális logikáját. Emellett, elsajátít bizonyos know how-kat. Emellett van saját logikája is, amit nevezhetünk beépített tudásnak. Ezek összességével generál kódot, vagy szöveget. Ami neki mindegy is, mert a programkód is csak olyan szöveg számára, mintha egy levelet írna meg.

Azt egy percig ne hidd, hogy a chatGPT silabizálgatja x, y vagy z Githubra felpakolt kódját, elraktározza ezeket a kódsorokat és alkalomadtán pusholja a user felé. Nem. A chatGPT ha tesz is ilyet, azt ellenőrzötten csinálja (ezért pre trained!), és ami fontos, nem a kódot nézi, hanem a mögöttes logikát, a kód szerkezetét. Ha az netán szöveges formában magyarul, vagy olaszul van leírva, neki az is tökéletesen megfelel, hiszen algoritmust analizál, ért meg, sajátít el és nem kódsorokat "lop". Magát a know how-t tanulja el. Azt, hogy például milyen adatszerkezetek, metódusok, függvények kellenek mondjuk egy mario tipusú játék megírásához.


Korábban már említettem itt, hogy én feltanítottam a chatGPT-t egy olyan programozási nyelvre, amit én fejlesztettem ki. Sehol nem publikáltam, a nyelv szintaxisát csak én ismerem meg a cégtársam, senki más. Ennek ellenére a chatGPT képes volt és képes most is ezen a nyelven programot írni. Ráadásul úgy, hogy maga a nyelv meglehetősen sajátos, tehát nem valami 101-edik általános célú eszköz, hanem meglehetősen egyedi. Annyira, hogy az elején a chatGPT meg is jegyezte.


Amúgy, te is kipróbálhatod ugyanezt, vagy bárki más. Esetleg csinálhatsz táblás játékot, magad alkotta szabályrendszerrel és azt is megtaníthatod vele. Meglátod, rommá fog verni.

Ez fényesen igazolja, hogy a chatGPT nem lopja a kódot, hanem alkotja.


A másik amit nem hagyhatok szó nélkül. Ezt írtad:


"Én akkor szoktam nevetni, amikor valaki meg ilyen kijelentést tesz. Mindig azok jutnak eszembe, akik azt vizionálták, hogy a 2000-es évek elején már mindenki repülőautókkal fog közlekedni."


Nekem meg az jut eszembe, hogy amikor még csak 4-8 esetleg 12 MB (megabájt!) RAM volt az otthoni, irodai gépekben, na meg 100-210 MB-os HDD-k, akkor egy nyolc-tíz fős társaságban valamelyik kollégám felvetette, hogy: Vajon mi megéljük-e azt, hogy 1 GB RAM lesz a gépeinkben?

Általános kacaj kisérte a kérdését és lenéző mosolygással nyugtatták, hogy józanodjon ki, mert erre lehetőségük még a gyermekeinknek, unokáinknak sem lesz. Majd, valamikor, talán, 100 év múlva ...

Most meg ott tartunk, hogy a 4 GB RAM-mal - tehát az egykor áhított 1 GB négyszeresével - szerelt gépek már outdated szaharok, pedig nem, hogy a haláltól de még a nyugdíjtól is elég messze vagyunk.

2023. dec. 2. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!