A programtervező informatikus szak tényleg ennyire lehetetlen?
"A világ összes vállalata szimultán röhögne a képedbe ezt olvasva. Az egyetlen mérce, ami egy vállalat számára fontos, hogy mennyit kereshet rajtad."
Elég ostoba vagy, ha nem sikerült felfogni, hogy arra írtam, hogy mennyit keres egy adott illető.
"Azt az egyszerű koncepciót fogd fel a kis fejeddel, hogy a cégek nem hülyék, és nem fognak többet fizetni neked annál, mint amit számukra megérsz."
Ez pontosan úgy helyes, hogy annál nem fizetnek többet, amit SZERINTÜK megérsz. A cég nem egy jósda, nem tudja, amikor alkalmaznak, hogy mennyit fogsz megtermelni nekik. A cég optimális esetet néz, de a piac nem optimális esetet követve működik, ezért termelhetsz többet, mint amennyit a szaktudásod ér, és ugyancsak termelhetsz kevesebbet.
A termelés mértéke a végterméktől függ. Pl. írhatsz zseniálisan hatékony algioritmusokat, amivel világelső vagy, csak ha egy gagyi játék a végeredmény, akkor szart se fogsz vele keresni.
"azt nemigen tudod vitatni, hogy ha egy cég hajlandó egy valag pénzt kiadni érted, akkor az azért van, mert a tudásod értékes"
Ha ilyen egyszerűen lehetne mérni a szaktudást, akkor két egymástól független cég ugyanazért az emberért ugyanannyi pénzt adni, viszont ez nem igaz. Mindig számít a cég jelenlegi piaci helyzete is.
És amíg két cégnél ugyanazzal a tudással, ugyanabban a munkakörben eltérő fizetést kaphatsz, addig nem a pénz méri a szaktudásod.
Vegyünk egy másik egyszerű példát. Friss diplomás nulla szakmai tapasztalattal. Mást ajánl neki egy helyi kkv, egy IT multi és egy bank, mivel más piaci helyzetben vannak.
Szóval a megkereshető fizetés nem mércéje a tudásodnak, mert nem ad az összes cég forintra ugyanannyit. Gratulálok, sikerült meglepned az ostobaságoddal. Szórásról, átlagról életedben nem hallottál, ugye? Nyilván egy 15 éves tapasztalattal rendelkező senior szoftvermérnök azért keres háromszor-négyszer annyit, mint egy junior fejlesztő, mert reggel kifogta a nyerő sorsjegyet, és nem azért, mert a tudásával és a tapasztalatával arányosan nő a megkereshető fizetése is.
"Vegyünk egy másik egyszerű példát. Friss diplomás nulla szakmai tapasztalattal. Mást ajánl neki egy helyi kkv, egy IT multi és egy bank, mivel más piaci helyzetben vannak."
Aztán elmegy ugyanahhoz a kkv-hoz, multihoz, bankhoz a szoftvervilág Chuck Norrisa, és hazaviszi hetente a frissdiplomás havi fizetését. Vajh miért lehet ez?
82: minek nyomod itt a hülyeségedet?
"Aztán elmegy ugyanahhoz a kkv-hoz, multihoz, bankhoz a szoftvervilág Chuck Norrisa, és hazaviszi hetente a frissdiplomás havi fizetését. Vajh miért lehet ez?"
Miért lenne ez így?
Egyáltalán nem biztos, hogy egy kkv félistent keres az ügyviteli szoftvereihez, amit kb. bárkivel le tud fejlesztetni, ahogy az sem, hogy a szoftvervilág félistenei mondjuk egy nagykunsági, disznószar szagú kisváros kétszáznegyvenharmadik kkv-jánál szeretnének karriert építeni.
Van olyan vidéki cég, amelynél nincs junior/medior/senior rang, csak státusz van és adott esetben az sem keres sokkal többet, aki hat-hét éve ott tekeri a lantot.
"Szóval a megkereshető fizetés nem mércéje a tudásodnak, mert nem ad az összes cég forintra ugyanannyit."
Pont a te esetedben adna ugyanannyit. A friss diplomás tudása nem változik annak függvényében, hogy melyik céghez jelentkezik, így mindenhol ugyanannyit kellene keresnie, viszont ez nem igaz.
"és nem azért, mert a tudásával és a tapasztalatával arányosan nő a megkereshető fizetése is."
Ha azzal arányosan nőne, akkor munkahely váltás esetén ugyanannyit kapni az új cégnél, mint a réginél, mivel váltás közben a tudása nem változott. Viszont ez sem igaz.
Az a helyzet, hogy nem tudás arányosan nő a bér. A tudás a bér megállapításában csak töredéke annak, ami alapján ténylegesen megállapítják a bért, ezért hülyeség, amiről beszélsz.
A "megkereshető" mindig egy álomvilág. Persze, van, aki annyit keres, mint a Google-nál vagy a Microsoftnál egy szakmai részlegvezető. De te nem vagy az, és valószínűleg nem is leszel. Nem azért, mert hülye vagy, hanem mert ilyen szintű alkalmazott talán pár száz van az egész világon, tehát már csak a nagy számok törvénye alapján is icipici az esélyed, hogy te legyél közülük egy.
A valóságban a legtöbb programozó valamivel az átlag fölött keres, de nem sokkal. Ez egy alsó középosztálybeli szakma. Amerikában nagyjából ugyanannyit, vagy többet keres egy nagyvárosi rendőr, egy profi hegesztő vagy egy jó autószerelő. Csak Magyarországon és más csóró országokban (pl. India, Oroszország) van ekkora aranyláz az IT-s szakmák körül. Az összes éhenkórász arról álmodozik, hogy azonnal csilliomos lesz, ha megtanul egy kicsit pötyögni Javascriptben.
"Ami reprezentatív, hogy egy tökéletesen tájékozott, a saját tudásával, és annak értékével teljeskörűen tisztába levő ember mekkora összegekért tud elhelyezkedni. Nem nehéz megérteni, csak egyszer kivételesen meg kellene próbálnod."
Láthatóan neked nem sikerült felfogni. Mondjuk amennyi eszed van a komentek alapján, nem lep meg.
Az, hogy az a tudás mennyit ér, azt nem az adott személy, hanem a cég dönti el. Teljesen tájékozottan képzelheted a világ legjobb programozójaként, hogy a te tudásod 100 milliót ér, de még ha igazad is van, akkor sem lesz cég, amelyik ennyit fizet.
Amúgy elég jól elkezdtél terelni és már tök másról beszélünk, de gondolom ez volt az egyetlen megoldás arra, hogy ne kelljen beismerni a tévedésed.
"de az nem reprezentatív semmilyen tekintetben. Ami reprezentatív, hogy egy tökéletesen tájékozott, a saját tudásával,"
Miről vakolsz 85-ös? Ha nem tudod, mit is jelent a reprezentatív szó, akkor ne használd.
----
"Ez egy alsó középosztálybeli szakma. Amerikában nagyjából ugyanannyit, vagy többet keres egy nagyvárosi rendőr, "
Hát azért ennél sokkal több van a dologban.
Inkább azt lehet mondani, hogy egy felső-középosztálybeli szakma, ami a legtöbbeknek felső-középosztálybeli létet, kevés kvalifikáltabbnak meg ennél magasabb életszínvonalat biztosít.
Azért az elég beszédes, hogy a haverom úgy bő három éve az amazonnál tekeri a lantot (web részleg egyik vezető fejlesztője) és most vett magának egy kisrepülőgépet.
"Amerikában nagyjából ugyanannyit, vagy többet keres egy nagyvárosi rendőr, egy profi hegesztő vagy egy jó autószerelő. Csak Magyarországon és más csóró országokban (pl. India, Oroszország) van ekkora aranyláz az IT-s szakmák körül"
Át se gondolod mit írsz, vagy direkt hazudsz?
Amerikában egy rendőr simán kereshet csak 30e dollárt, de legfeljebb keres 60-80-at, ha tényleg a legjobban fizető PD-nél van és nem legalacsonyabb rangban. Hegesztő, autószerelő szintén ekörül keres, és nem kezdőként. Ezzel szemben egy programozó kezdőként is csak csóró helyeken megy el ennyiért, de akár a kétszeresét is beszedheti, pl. haverom unokatestvére UCSD befejezése után egyből 150e-ért ment dolgozni a Microsofthoz. Az más kérdés, hogy aztán ott is hagyta őket a picsába, és inkább elment valami értelmes helyre dolgozni kevesebbért.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!