Miért van ennyi rossz könyv Magyarországon a programozás témaköréről?
Rettenetesen vannak megírva, semmiféle segítséget nem nyújtanak a kezdő programozóknak, akik azért vásárolnák meg az adott könyvet, hogy kezdőként elindulhassanak egy úton.
Ilyen Reiter istván könyve, ami borzalmasan száraz, és a magyarázatok kevesek, sokszor érthetetlenek, ráadásúl a könyv össze vissza tárgyal sok dolgot, meg sem mutat egy adott témát, de máris használja azt egy példaprogramban(pl: if-else, metódusok, függvények).
A másik ilyen könyv konc balázska könyve, ami szintén egy trágya. Ott a magyarázatok megvannak, de szintén érthetetlenek, és a példaprogramok nincsennek felvezetve, egyből oda ugrunk, ahol a kedves írónak jó.
Ezeknél a könyveknél NEM az a lényeg, hogy az író jól érezze magát közben, vagy hogy bebizonyítsa a könyvével a kollégáinak, hogy ő mekkora ász. Az a cél, hogy a nullától elindúlva, egy értékes és hasznos magyarázatokkal telitűzdelt, érthető példaprogramokkal tárgyalt könyvet hozzon létre, melyből lehet tanúlni. Lehet, hogy neki nem esik jól 4 oldalon át magyarázni az if-else párost, vagy a COnsole.ReadKey() metódust... De a könyv nem róla szól. Ha 10 szer kell leírni ugyanazt, hát az szól a tanításról. Csak úgy átmenni rajta, hogy "na haladjunk" az semmiképpen sem lesz könnyen tanulható.
Remélem lesz olyan ember, aki belátja, hogy hogy kell tanítani, és nem csak a kódokat két szavas magyarázatokkal "letudni", és remélem olyan kiadó is akad majd, aki megérti, hogy 230 oldalból NEM lehet megtanulni programozni. Ha annyit elérek, hogy ezt valaki elolvassa, és fel is fogja, aki a jövőben könyvet készül írni ilyen témakörben, már megérte.
Véleményeteket szívesen fogadom. Szép napot kívánok!
Ugyanazért, amiért a tanárok többsége nem tud tanítani.
10 tanárból 1 van, akinek valóban megvannak a készségei az oktatáshoz.
Jellemzően a legnagyobb programozókoponyák könyvei azok, amik használhatatlanok. Kedvenc példám Stroustrup és az ő C++-os könyvei. Ha az egyetemen azokból oktatnák a programozást, inkább elmennék kapálni, és a számítógép közelébe se mennék többet.
Szerintem te el vagy tévedve, egy könyvtől várod azt ami egy személyes oktató feladata lenne.
"Ha 10 szer kell leírni ugyanazt, hát az szól a tanításról."
Mi a fenéért kéne egy könyvben 10-szer leírni ugyanazt? Egyszer kell leírni, jól. Az olvasó meg majd 10-szer elolvassa ugyanazt a részt, ha szüksége van rá.
" és remélem olyan kiadó is akad majd, aki megérti, hogy 230 oldalból NEM lehet megtanulni programozni."
Semennyi oldalból nem lehet megtanulni programozni, ahogy előadásokon sem, csak gyakorlással. De ahhoz, hogy el tudj indulni 230 oldal elég kell, hogy legyen. Persze csak akkor, ha nem szófosással van tele. Egy tankönyv az nem regény, hogy egyszer végigolvasom és kész. Addig kell időzni egy-egy fejezeten míg meg nem érted. A példakódokat bepötyögni és játszani vele, szintén amíg nem érted minden egyes sorról, hogy mit csinál pontosan.
Na, én ugyanígy éreztem a matek (kalkulus, diszkmat, stb) könyvekkel, hogy érthetetlen volt, nem volt lépésről lépésre leírva. De a neten találtam olyan példát, ami szájbarágósan elmagyarázta és megértettem. Fizetős volt, de nem drága, messzemenően megérte azt a pár ezer forintot. Keress hasonlót programozás terén.
A programozás könyvekkel sosem volt bajom, anno a Pascal-t is a mindenki által használt Computerbooks féle kiadásból tanultam.
2-essel, 3-assal, 5-össel, és 8-assal egyetértek.
Úgy látom azonban, hogy sokaknál nem ment át a kérdés, az üzenet. Példáúl 6-osnál..
Akkor 6-osnak:
Az olvasó, ha adnak neki egy kínai könyvet, olvashatja 5 évig is, nem fogja megérteni. A programozás is ilyen. Nézheted te napestig a kódot, attól még önmagadtól, ha nincsen mellette segítség, nem fogod megérteni.
"De ahhoz, hogy el tudj indulni 230 oldal elég kell, hogy legyen. Persze csak akkor, ha nem szófosással van tele"
Hát ebben sincs igazad. Egyrészt ennyi oldal pl egy c#-hoz biztosan nem elég, mert sokkal nagyobb tananyagot ölel fel, és látható, hogy fontos magyarűzatok, a megértést segítő példák maradnak el.
Nem 10 szer kell leírni ugyanazt, hanem 10 féleképpen kell elmondnai ugyanazt. Jah, hogy ez megterhelő és unalmas? Pedig ez lenne a kulcs, a valódi tanításhoz, egy valóban jó könyvhöz.
Régen a könyvek nem várták el, hogy 30 másik helyről nézzünk még plusszba információkat. Sajnos, ma sok könyv veszi ezt alapul.
Egy másik példa:
Az orosz oktatássla is ez a baj. Rengeteg orosz oktató könyv van, mind csak egyre nem veszi a fáradtságot: Megtanítani olvasni oroszul. Márpedig ha egy könyv legyen az 40 témán s 500 leckén át tartó, mit sem ér, ha már elolvasni sem lehet.
Remélem, ez is eljut az illetékesekhez. Ha csak egy értelmes webfejlesztő, vagy c#,m vagy java (tökmindegy) könyv kerül ki, már megérte.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!