Mi az a belépő szintű tudás, amivel már érdemes junior C# programozói/szoftverfejlesztői állást megpályázni Magyarországon?
A Google keresővel igyekeztem utána keresni (magyarul és angolul), hogy mi az a tudás, amivel már érdemes lenne elkezdeni megpályázni Magyarországon egy junior C# (vagy akármilyen) programozói/szoftverfejlesztői állást, de nagyon sok konkrétumot nem találtam, ami részletekbe menően foglalkozik a témával.
Vannak, akiknek sikerült elhelyezkedniük junior programozóként és tudnának is tájékoztatást adni mi az a tudás, amivel érdemes már megpályázni egy állást?
Igazából én úgy tudom, hogy egy juniornak elsőkörben elég három dolgot tudnia.
1. Nyilván magát a program nyelvet
2. Sql-t, illetve az adatbázisokkal kapcsolatos dolgokat
3. Egy adott technológiát, pl. Wpf, vagy Asp.net, vagy ha telefonra szeretnél fejleszteni c#-al akkor xamarin forms.
Illetve e mellé még kell egy minimum középfokú angol tudás, illetve nem árt a a unit testingel is tisztában vagy alapszinten. Illetve tiszta kódot kell tudnod írni, nem pedig 210 if-else-t egymásba ágyazni.
Miért van az, hogy minden kezdő programozni akar, de azt sosem gondolják át, hogy mit szeretnének programozni. De komolyan, mi érdekel? Mobilra készítenél programokat? Asztali alkalmazásokat fejlesztenél? Weblapokat csinálnál? Netán IoT?
Azért tartom ezt furcsának, mert minden területre másfajta tudás és szemléletmód kell, és mindegyik területnek megvan a maga technológiája. Szóval hiába tudsz nagyon fancy WPF alkalmazásokat csinálni, ha backend fejlesztőként ASP.NET Core-ral kell dolgoznod és REST API-kat implementálnod - köze nincs a kettőnek egymáshoz azon kívül, hogy mindkettőnél a logika C#-ban van elkészítve.
Ha adott egy feladatkiírás, benne mondjuk a használói oldalról vett követelményekkel (mit kell tudnia a szoftvernek, milyen platformon, hogy nézzen ki, stb.), és adott esetben szakmai követelményekkel (pl. ilyen nyelven, ilyen elven, stb.), és valamilyen határidővel, akkor azt meg tudd valósítani, tudd dokumentálni, valamint a sebesség és a kód tisztasága is üssön meg egy bizonyos lécet.
Nyilván a valóságban ettől árnyaltabb a helyzet, hiszen sosincs értelmes specifikáció, sokszor meglévő kódot kell felhasználni, általában más fejlesztőkkel kell együtt dolgozni, illetve sokszor plusz szakértelmet igénylő irányokban kell elmenni. Egyelőre ettől tekintsünk el, legyen a feladat általános, amennyire lehet, ez a belépőszint szerintem. Ha egy ilyen alapod megvan, akkor onnantól kezdve már csak a munkáltatótól függ, hogy rászánja-e az időt/pénzt, hogy a munkahely specifikus rigolályáira betanítson, vagy másképp nézve tőled függ, hogy tudod-e, milyen specifikus területen akarsz dolgozni, és arra hajlandó vagy-e rátanulni jelentkezés előtt. Ha rátanulsz, az egy nagy extra a munkáltató szemében, de az a tapasztalatom, hogy erre nincs szükség általában, mert ha megvan egy erős alap, és meglátja benned a fantáziát a munkáltató, akkor belefekteti a pénzt, hogy betanítson (a specifikus dolgaikra).
Szerintem jó fejlesztő attól lesz valaki, hogy van egy erős alapja, és azontúl egy képessége, hogy újabb technológiákat (amit éppen megkövetelnek tőle) önállóan/gyorsan megtanuljon. Így könnyen lehet munkahelyet váltani, vagy munkahelyen belül feladattípusok között váltogatni. Nem kell azt figyelni az álláshirdetésben, hogy specifikusan mit kell csinálni, mert tudod, hogy te úgyis meg tudod tanulni (vagy ott, vagy már előtte), ha kell. Ez egyfajta "szakmai mobilitás". Lehet, hogy te nem tudod olyan jól megcsinálni, mint valaki, aki 10 éve specifikusan ezzel foglalkozik, de te ezt vagy épp bármi mást megtanulsz, megcsinálsz, ha szükség van rá.
Ha jártál egyetemre, ott pl. kifejezetten ilyen dolgokat kell csinálni. Minden tárgyon mások a követelmények, minden projektben más a feldatkiírás, és minden tanárnak megvannak a rigolyái. És mindig az adott irányba kell beletanulni (egyetemen csak egy kicsit, de azt gyorsan), és rögtön gyakorlat szintjén használni. Ha nem jártál egyetemre, akkor a neten lehet találni ilyen feladatkiírásokat, ami valamennyire szimulálja a történetet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!